Vilniuje – nauja iniciatyva užsieniečių integracijai: pirmiausiai mentorių pagalbos sulauks ukrainiečiai

„Go Vilnius“ nuotr.

Užsieniečių relokacijos ir integracijos paslaugų centras „International House Vilnius“ startuoja su nauja iniciatyva – mentorystės programa „BeFriend Vilnius“. Projektas  padės sostinėje apsigyvenusiems užsieniečiams įsikurti ir įsilieti į miesto gyvenimą. Pirmiausia dėmesys bus skiriamas Vilniuje apsigyvenusiems ukrainiečiams. Tuo pačiu projektas padės identifikuoti, su kokiais sunkumais susiduria gyventi į Vilnių atvykę užsieniečiai.

Pagalbą teiks mentoriai

„Projekto „BeFriend Vilnius“ idėja mūsų planuose buvo nuo pat „International House Vilnius“ įkūrimo, tačiau  jos poreikis itin išryškėjo dabar, matant pagalbos Ukrainos žmonėms reikalingumą”, –  sako   Vilniaus turizmo ir verslo plėtros agentūros „Go Vilnius“ vadovė Inga Romanovskienė.

Anot jos, patirtis rodo, kad tokios programos, kai užsieniečiui praktiškai į rūpimus klausimus atsako vietinis žmogus, padeda integruotis greičiau ir paprasčiau.

„Šiuo metu vyksta daug iniciatyvų, kurios nukreiptos į tiesioginę humanitarinę pagalbą ukrainiečiams. Mūsų iniciatyvos tikslas papildyti pagalbą dar viena galimybe, kai kiekvienas vilnietis galės skirti savo laiką ir padėti užsieniečiui prisijaukinti Vilnių“, – sako „International House Vilnius“ vadovė Agnė Camara.

„BeFriend Vilnius“ kvies registruotis vilniečius, norinčius tapti mentoriais, ir užsieniečius, kuriems reikės  vilniečių pagalbos. Mentoriai padės atvykėliams įsikurti naujame mieste, supažindins su sostinės gyvenimo ritmu, teiks praktinę informaciją nukreipdami ar palydėdami į įvairias  institucijas.

„Savanoriams bus pasiūlytas informacinis paketas, jie bus mokomi nukreipti užsieniečius reikalingoms migracijos procedūroms, pasiteiravimui dėl apgyvendinimo, sveikatos priežiūros, paramos maistu ir būtiniausiomis higienos bei buities priemonėmis, vaikų švietimo ir užimtumo, įsidarbinimo. Be to, mentoriai taip pat dalinsis asmenine patirtimi, patarimais kitais aktualiais klausimais“, – vardija A. Camara.

Anot jos, aktyviai bendraujant tiek su mentoriais, tiek su užsieniečiais galima bus iš pirmų lūpų išgirsti su kokiais sunkumais susiduria Vilniuje gyvenantys užsieniečiai, todėl greičiau bus galimybių reaguoti ir spręsti problemas.

Agentūros „Go Vilnius“ kuruojamos programos pirmasis etapas bus skirtas padėti nuo karo pabėgusiems Ukrainos gyventojams, pasirinkusiems apsigyventi Vilniuje. Mentoriai užsiregistravusiems ukrainiečiams skirs individualų dėmesį ir laiką, taip pat padės kurti tolesnį socialinį ryšį. Vėlesniuose etapuose planuojama programą plėsti, pasiūlant ją visiems Vilniuje apsigyvenantiems užsieniečiams.

Ukrainiečiams trūksta ir nematerialios pagalbos

Viena projekto kūrėjų, „Kurk Lietuvai“ programos dalyvė, psichologė Gabrielė Kulikovaitė sako, kad nuo karo bėgantiems ukrainiečiams reikalinga ne tik materialinė pagalba: „Yra daug savanorių, aukojančių daiktais ir pinigais, bet sukrėstam karo siaubo žmogui,  staiga atsidūrusiam svetimoje šalyje, labai reikia paprasto žmogiško ryšio bei praktinių patarimų. Todėl tikime, kad mentorystės tinklas dabar yra labai aktualus padėti karo pabėgėliams bendruomeniškai.“

Australijoje darbo su karo veteranais patirties įgijusi psichologė tikina, su karu susidūrę žmonės neretai patiria potrauminį stresą, tad jausti žmogišką ryšį – itin svarbu. „Ukrainiečiams reikia ir elementarios pagalbos: žinių, kaip naudotis miesto transportu, kaip rasti gydymo įstaigas, valdžios institucijas ar  mokyklas vaikams. Visa tai jiems padės lengviau adaptuotis. Tikimės, kad ukrainiečiams integruojantis Vilniuje sulauksime vis daugiau sėkmės istorijų, jie noriai bendraus su miesto žmonėmis, užsimegs draugiški ryšiai“, – sako G. Kulikovaitė.

Vilniečiai, norintys savo laiką skirti karo pabėgėliams, jau gali registruotis mentorystės programai. Mentoriai ir jiems priskiriami pagalbos stokojantys užsieniečiai bus atrenkami pagal amžių, šeiminę padėtį, interesus. Viskas tam, kad bendravimas eitųsi kaip įmanoma sklandžiau. „Palaikysime mentorius: juos paruošime, domėsimės jų emocine būsena ir stengsimės, kad žmonės išlaikytų motyvaciją, o jų pagalba būtų kuo efektyvesnė. Matome šiame projekte didelę išliekamąją vertę tiek užsieniečiams, tiek ir patiems mentoriams“, – tikina G. Kulikovaitė.

Projekto kūrėjai – „International House Vilnius“ ir jaunųjų profesionalų programos „Kurk Lietuvai“ dalyvės – skatina žinia apie naująją programą dalintis su pažįstamais ar priglaustais ukrainiečiais, kad nemokama pagalba būtų suteikta kuo daugiau integruotis norinčių užsieniečių. Registracija vykdoma „International House Vilnius“ tinkalapyje.

Apie „International House Vilnius“

Praėjusių metų lapkritį duris atvėręs užsieniečių relokacijos ir integracijos paslaugų centras  „International House Vilnius“ yra bendra „Go Vilnius“ ir „Investuok Lietuvoje“ talentų pritraukimo programos „Work in Lithuania“ iniciatyva, kuria siekiama gerinti aukštos kvalifikacijos specialistų relokacijos procesą ir padėti verslams spręsti vis opesnę  specialistų stygiaus problemą. „International House Vilnius“ centralizuotai teikia svarbiausias paslaugas, susijusias su darbu, relokacija ir integracija Lietuvoje dirbantiems bei čia atvykstantiems aukštos kvalifikacijos užsieniečiams ir jų šeimos nariams.