Neramios dienos KET pažeidėjams Vilniuje – neleistinai pastatyti automobiliai bus nutempiami

Nuo kovo pradžios kelių eismo taisyklių pažeidėjai Vilniuje už savo automobilio valytuvų rasdavo skrajutes, įspėjančias, kad ateityje už tokį pažeidimą automobilis bus nutemptas. Informacinės kampanijos metas baigėsi – nuo šiol pažeidėjams pavojingai pastatyto automobilio gali neberasti – jis bus nuvežtas į saugomą aikštelę.

„Dalis vairuotojų piktybiškai pažeidinėja taisykles, keldami pavojų, nepatogumų kitiems eismo dalyviams. Nei geranoriški prašymai, nei įspėjimai, nei baudos tokių vairuotojų neatgrasė, nes jiems patiems realių nepatogumų nekėlė. Tikimasi, kad ši tvarka iš esmės keis vairuotojų įpročius“, – sakė Vilniaus miesto savivaldybės Administracijos direktoriaus pavaduotojas Adomas Bužinskas.

Viešosios tvarkos pareigūnai yra sudarę preliminarius maršrutus, kuriais patruliuoja transportavimo vilkikas su pareigūnais. Per dieną nutempiama apie 10 transporto priemonių. Pažeidėjai jas gali atsiimti iš stovėjimo aikštelės (Eišiškių pl. 127).

Sauliau Žiūros nuotr.

Viešosios tvarkos skyriaus vedėjas Andžej Dinikis pažymi, kad automobilio neradęs vairuotojas pirmiausiai turi skambinti bendrojo pagalbos centro numeriu 112, kuriuo jam bus patvirtinta, ar automobilis tikrai buvo nutemptas, ir nurodyta, kur kreiptis dėl jo atsiėmimo.

„Suprantame, kad nutemptų automobilių vairuotojams gali kilti klausimų, todėl visa reikiama informacija apie nutemptą automobilį bus teikiama trumpuoju numeriu 19988. Taip pat savivaldybės svetainėje vilnius.lt yra skelbiami atsakymai į dažniausiai užduodamus klausimus“, – sako A. Dinikis.

Trumpuoju numeriu 19988 teikiama informacija ir apie tai, kiek KET pažeidėjui reiks susimokėti už automobilio nutempimą ir laikymą aikštelėje. Automobilio transportavimo išlaidos sieks – 36,30 Eur, dar 8,47 Eur per parą kainuos automobilio saugojimas aikštelėje, jei automobilis nebus atsiimtas iškart. KET taisykles pažeidęs vairuotojas turės sumokėti ir nuo 30 iki 90 Eur siekiančią baudą už pažeidimą.

Primename, kad šių metų sausį įsigaliojo įstatymo pakeitimai, kurie pavojingai pastatytus automobilius jau leidžia nutempti ne tik policijai, bet ir savivaldybių pareigūnams.

Atsakymai į dažniausiai užduodamus klausimus:

1. Kodėl reikėjo keisti taisykles ir kokia šios naujovės nauda miestiečiams?

Nuo sausio 1 dienos KET taisykles pažeidžiančius ir pavojų kitų eismo dalyvių saugumui keliančius automobilius nutempti gali ne tik policija, bet ir savivaldybių pareigūnai. Per mėnesį Vilniuje vien viešosios tvarkos pareigūnai nustato apie 2000 KET pažeidimų, kurių dalis yra itin šiurkštūs, kelia grėsmę kitiems, sudaro kliūtis, pavojingas eismo situacijas, trukdo atlikti darbus, judėti po Vilnių darniai ir sklandžiai.

2. Kokiu atveju jūsų automobilis tikrai bus nutemptas priverstinai?

Pirmiausia bus išvežti tie automobiliai, kurie pastatyti draudžiamoje vietoje, kelia grėsmę kitų eismo dalyvių saugumui (užstoja matomumą), pažeidžia kitų eismo dalyvių judėjimo galimybę (važiuoti dviračių taku, eiti šaligatviu), trukdo privažiuoti avarinėms tarnyboms, trukdo šiukšliavežiams privažiuoti prie atliekų konteinerių.

Pavyzdžiui:

Ant ir šalia pėsčiųjų perėjų;
Ant dviračio ir pėsčiųjų tako;
Ant šaligatvio nepaliekant pločio judėti kitiems eismo dalyviams;
Sankryžose ir prie pat jų, kai automobilis užstoja matomumą;
Prie ištisinių linijų;
Neįgaliųjų vietose (išskyrus privačias ar prekybos centrų aikšteles);
Viešojo transporto juostose ir stotelėse;
Prie konteinerių;
Jei automobilis blokuoja ar trukdo eismui.

3. Kaip bus elgiamasi kiemuose, kuriuose nėra ženklų?

Iš tų vietų, kur automobiliai bus pastatyti pagal galiojančias KET taisykles arba stovi taip, kaip nurodo automobilių statymą nurodantys ženklai, automobiliai nebus nutempiami. Daugumoje daugiabučių namų kiemų nėra ženklų, nurodančių automobilių statymo būdą, todėl bus vadovaujamasi 150.15 taisykle, nurodančia, kad sustoti ir stovėti draudžiama kelio ir įvažiavimo (išvažiavimo) į (iš) šalia kelio esančią (-os) teritoriją (-os) važiuojamųjų dalių sankirtoje ir arčiau kaip 5 m atstumu nuo jos (toje kelio pusėje, kurioje yra nurodytas įvažiavimas (išvažiavimas) į (iš) šalia kelio esančią (-os) teritoriją (-os)), išskyrus tuos atvejus, kai ten stovėti leidžia stovėjimo vietą nurodantys kelio ženklai.

4. Ar vairuotojui bus pranešama apie tai, kad jo automobilis nuvežamas?

Tuo metu, kai automobilis nuvežamas, savininkas nebus ieškomas, tačiau ne vėliau kaip kitą darbo dieną transporto priemonės savininkui/valdytojui turimais kontaktais bus išsiųstas priverstinio transporto priemonės nuvežimo aktas.

5. Kur kreiptis, jei neradote pastatyto automobilio?

Neradus automobilio, reikia skambinti trumpuoju pagalbos numeriu 112. Bendrojo pagalbos centro operatoriai patikrins, ar automobilis buvo nuvežtas, ir suteiks informaciją dėl jo atsiėmimo tvarkos.

6. Kada ir iš kur bus galima atsiimti automobilį?

Automobilį bus galima atsiimti visą parą iš paslaugos tiekėjo saugomos aikštelės, informaciją apie automobilio atsiėmimą bus suteikiama trumpuoju numeriu 19988.

7. Kiek teks susimokėti už automobilio nuvežimą?

Nuvežimo suma 36,30 Eur, taip pat pažeidėjui teks apmokėti automobilio saugojimo kainą aikštelėje, kuri yra 8,47 Eur už parą. Susimokėti turės automobilio savininkas ar vairuotojas.

8. Ar, vairuotojui spėjus ateiti prie automobilio, šis nebus nuvežtas?

Jei automobilis bus jau pakeltas nuo žemės, atgal jis į draudžiamą parkuoti vietą nebus statomas, tačiau vairuotojas galės pasirinkti – ar atsiimti automobilį iš aikštelės, į kurią bus išvežta, ar iš kitos artimiausios leistinos statyti vietos. Bet kuriuo atveju, vairuotojas turės sumokėti vežėjo patirtas išlaidas bei už KET pažeidimą paskirtą baudą.

9. Kaip bus pasirenkami nutemptini automobiliai?

Bus patruliuojama mieste: vilkikas kartu su viešosios tvarkos skyriaus pareigūnu važiuos numatytais maršrutais. Pastebėję taisykles pažeidžiantį ar pavojų kitiems eismo dalyviams keliantį automobilį (stovintį draudžiamoje sustoti ar stovėti vietoje), nutemps automobilį.

10. Kiek laiko nutemptas automobilis bus saugomas aikštelėje?

Saugomas automobilis bus tol, kol jį atsiims vairuotojas arba savininkas. Tuo atveju, jei vairuotojas ar savininkas automobilio neatsiims per 30 dienų, jam bus pateikta sąskaita už automobilio transportavimą ir saugojimą arba bus kreiptasi išieškoti civiline tvarka. Jei savininkas nebus žinomas arba nebus žinoma jo buvimo vieta, bus pradėtos bešeimininkio turto procedūros.

11. Ar bus nuvežamos ir sunkiasvorės transporto priemones?

Viešosios tvarkos pareigūnai nenuvežinės sunkiasvorių transporto priemonių, tik tas, kurių svoris yra iki 3,5 tonos. Dėl sunkiasvorių transporto priemonių priverstinio nuvežimo reikėtų kreiptis į policiją.

12. Ar ir miesto gyventojai gali iškviesti vilkiką, pastebėję pažeidimą?

Kaip ir iki šiol, bus galima apie pastebėtą parkavimo pažeidimą pranešti viešosios tvarkos skyriaus budėtojų telefonu 8 5 219 7948.

13. Ar bus galima kviesti viešosios tvarkos pareigūnus tais atvejais, kai automobilis trukdo vykdyti darbus (kloti asfaltą, valyti kiemus)?

Taip, bus galima, tačiau pirmiausiai situaciją bus bandoma išspręsti susisiekus su vairuotoju, kad šis pats patrauktų transporto priemonę.

14. Ar viešosios tvarkos pareigūnai išveš ir neeksploatuojamus automobilius – seniai stovinčias griuvenas?

Taip, jei nebus žinomas savininkas ar jo buvimo vieta. Tais atvejais, jei savininkas bus žinomas, taikomos baudos. Jei vis vien nepasirūpinama automobilio išvežimu, savivaldybės pareigūnai išveža automobilį priverstinai ir sprendžia dėl konfiskavimo.