Vilniuje startavo nemokamų ekskursijų ciklas sostinėje apsigyvenusiems ukrainiečiams

Specialiai ukrainiečiams surengtos 9 pirmosios ekskursijos sulaukė apie 250 dalyvių. Vilnius ir toliau tiesia pagalbos ranką nuo karo bėgantiems ukrainiečiams. Sostinėje apsistoję Ukrainos piliečiai kviečiami nemokamai naudotis viešuoju transportu, lankytis muziejuose ir dalyvauti ekskursijose, kurios supažindina su miesto istorija bei svarbiausiais objektais. Šį savaitgalį ukrainiečių laukia naujos ekskursijos po Vilnių. Vilniaus miesto turizmo ir verslo plėtros agentūros  „Go Vilnius“ iniciatyva informacija apie nemokamas veiklas sostinėje galima rasti specialiame polapyje https://www.govilnius.lt/visos-naujienos/ukrainieciams

Kviečia pažinti Vilnių

Lietuvos sostinė nuo pat Rusijos karo prieš Ukrainą pradžios išreiškė nuoširdų palaikymą ukrainiečiams, drąsiai kovojantiems už savo laisvę ir demokratines vertybes. Ieškodamas įvairių būdų padėti, miestas siūlo savo namus turėjusiems palikti ukrainiečiams nemokamai lankytis Vilniaus muziejų ekspozicijose, dalyvauti ekskursijose bei naudotis viešuoju transportu.

„Bėgdami nuo karo į Lietuvą atvyko jau daugiau nei  30 tūkst. ukrainiečių ir šis skaičius nuolat auga. Didžioji dalis – daugiau nei 11 tūkstančių jų apsistojo ir kuriasi Vilniuje, kur jiems suteikiama visa būtina pagalba. Tam, kad gyvenimas sostinėje ukrainiečiams būtų patogesnis, o naują miestą būtų galima pažinti ir savo kalba, kiekvieną savaitgalį kviečiame Vilniuje apsigyvenusius karo pabėgėlius į nemokamas ekskursijas. Sklandi integracija į visuomenę prasideda nuo aplinkos pažinimo, tad tikime, kad ši iniciatyva taps gražios ir darnios draugystės pradžia“, – sako „Go Vilnius“ vadovė Inga Romanovskienė.

Dauguma ekskursijų dalyvių Vilniuje iki karo nebuvo, tik buvo girdėję apie Lietuvos sostinę. Į klausimą kas labiausiai patiko, daugelis atsakė, kad miestas stebina savo jaukumu ir žaluma, senamiesčio architektūra, tačiau labiausiai jie vertina akivaizdų miesto palaikymą Ukrainai – Vilniuje  gausybė Ukrainos vėliavų, palaikymo akcijų, o vilniečiai pasiruošę padėti viskuo kuo gali. Vienos ekskursijos metu daugiausiai susižavėjimo sulaukė Užupis, kuriame jie aptiko gimtąją kalba skelbiamą Užupio konstituciją.

Pirmosios pažintinės ekskursijos skirtos susipažinti su Vilniaus senamiesčiu, įtrauktu į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą. Svečiai aplankė svarbiausius senamiesčio objektus ir sužinojo daugiau apie Lietuvos bei sostinės istoriją. Ukrainiečiai taip pat pakviesti dalyvauti ekskursijoje „Vilniaus kiemeliai“, kurios metu aplankė istorinių sostinės namų kiemus.

Jau startavusios ir didelio susidomėjimo sulaukusios ekskursijos bus tęsiamos, kol bus norinčiųjų – informacija apie jas Vilniaus miesto turizmo ir verslo plėtros agentūros  „Go Vilnius“ sukurtame polapyje bus nuolat atnaujinama. Be to, bus rengiamos ir specialios autobusų ekskursijos. Savaitgaliais ekskursijos ukrainiečiams taip pat vyksta ir kituose Lietuvos miestuose – Klaipėdoje, Šiauliuose, Kaune, Alytuje ir Birštone.

Vilniuje – nemokamas transportas ir muziejai

Iniciatyvos polapyje ukrainiečiai taip pat galės rasti informaciją apie kitas nemokamas paslaugas. Pavyzdžiui, Ukrainos piliečiai Vilniuje gali naudotis nemokamu viešuoju transportu. Juo keliaujant bilieto įsigyti nereikia, tačiau būtina turėti asmens dokumentą – jo prireiks transporto kontrolės patikrinimo metu.  Nuo kovo mėnesio  ukrainiečiams taip pat siūloma nemokamai Lietuvoje keliauti traukiniais.

Vilnius ukrainiečiams taip pat siūlo nemokamai lankytis dešimtyse muziejų. Juose prie bilietų kasos užteks parodyti asmens dokumentą. Ukrainiečiams atviri šie sostinės muziejai ir galerijos: Energetikos ir technikos muziejus, Vytauto Kasiulio dailės muziejus, Taikomosios dailės ir dizaino muziejus, Radvilų rūmų dailės muziejus, Vilniaus paveikslų galerija, Nacionalinė dailės galerija, Lietuvos Nacionalinio muziejaus Naujasis Arsenalas, Lietuvos Nacionalinio muziejaus Senasis Arsenalas, Parodų erdvė Istorijų namai, Gedimino pilies bokštas, Signatarų namai, Vilniaus gynybinės sienos bastėja, Kazio Varnelio namai-muziejus, Vilniaus miesto muziejus, Bažnytinio paveldo muziejus, Valdovų rūmai, Vilniaus Gaono žydų istorijos muziejus ir MO muziejus.

Nuolat atnaujinamą informaciją apie būsimas ekskursijas, nemokamą transportą ir atvirus muziejus galima rasti specialiame „Go Vilnius“ polapyje: https://www.govilnius.lt/visos-naujienos/ukrainieciams

„Go Vilnius” ir „Investuok Lietuvoje“ įkurtas užsieniečių relokacijos ir integracijos paslaugų centras „International House Vilnius“ startavo su dar nauja iniciatyva – mentorystės programa „BeFriend Vilnius“, kuri padeda  sostinėje apsigyvenusiems ukrainiečiams įsikurti ir įsilieti į miesto gyvenimą. „BeFriend Vilnius“ kviečia registruotis vilniečius, norinčius tapti mentoriais, ir užsieniečius, kuriems reikia  vilniečių pagalbos. Mentoriai padės atvykėliams įsikurti naujame mieste, supažindins su sostinės gyvenimo ritmu, teiks praktinę informaciją nukreipdami ar palydėdami į įvairias  institucijas.  Tapti mentoriais, arba užsiregistruoti norint gauti mentorių pagalbą galima čia: Mentorship programme for Uk… | International House Vilnius (ihvilnius.lt)

Daugiau informacijos: Olga Malaškevičienė, „Go Vilnius“ viešųjų ryšių projektų vadovė

Tel. +370 665 48210, el.p. olga.malaskeviciene@vilnius.lt