Vilniaus miesto savivaldybės centrinė biblioteka ieško galimybių padėti karo pabėgėliams

Lazdynų biblioteka

Vilniaus miesto savivaldybės centrinė biblioteka nuo karo Ukrainoje pradžios palaiko ukrainiečius, ieško galimybių padėti karo pabėgėliams.

Bibliotekoje ir padaliniuose pradėjome organizuoti nemokamus lietuvių kalbos mokymus ukrainiečiams. Vos tik paskelbus registraciją, netrukus sulaukėme didelio susidomėjusių ir norinčių išmokti kalbos pradmenų pabėgėlių skaičiaus.  Centrinės bibliotekos Naujosios Vilnios bibliotekoje jau vyksta užsiėmimai suaugusiems, o kitą savaitę pirmosios grupės rinksis ir kituose Vilniaus centrinės bibliotekos padaliniuose.

Džiugina, kad turime naują kolegę – bibliotekininkę iš Černigivo (Ukraina), kuri vos dvi savaitės kaip Lietuvoje (jos gimtajame mieste okupantai iš Rusijos visiškai sunaikino infrastruktūrą mieste, didžiulė humanitarinė krizė), tačiau atvyko ieškoti darbo ir nori savo gebėjimus skirti kuruojant lietuvių kalbos mokymus ukrainiečiams, buria ukrainiečių bendruomenes Bibliotekos padaliniuose, dirba tarsi tarpininkė tarp bibliotekų darbuotojų ir karo pabėgėlių, ieškančių paguodos, bendravimo ir palaikymo.

Norėdami būti naudingi nuo karo bėgantiems žmonėms ir siekdami palaikyti Vilniaus miesto savivaldybės iniciatyvas, pradėjome savanoriauti Ukrainiečių registracijos centre, ten apsilankiusiems ukrainiečiams daliname informacinius leidinukus apie biblioteką ukrainiečių kalba (ačiū mūsų partneriams iš Kijivo Lesios Ukrainkos viešosios bibliotekos, kurie mūsų parengtus tekstus vertė į ukrainiečių kalbą). Jau nuo kovo 15 dienos Grigiškių bibliotekoje kartu su Vokės bendruomene organizuotos kūrybinės rankdarbių, piešimo 3D rašikliais dirbtuvės vaikams, pažintinės išvykos karo pabėgėlių šeimoms.  Naujosios Vilnios bibliotekoje be kalbos kursų pradėti organizuoti neformalūs susitikimai su šiame Vilniaus rajone apsistojusiais ukrainiečiais. Čia vyksta dailės terapijos užsiėmimai, kviečiama išbandyti relaksacinę erdvę, praleisti laisvalaikį, žiūrėti filmus, žaisti, užsiimti kūrybine veikla, bendrauti.

Piešimo 3D rašikliais dirbtuvės Grigiškių bibliotekoje

Bibliotekose visada bendraujame prie kavos puodelio – mūsų darbuotojai stengiasi, sukurti jaukią aplinką, kad karo pabėgėliai iš Ukrainos Lietuvoje jaustųsi saugiai.

Vilniaus centrinė biblioteka kartu su Vilniaus miesto savivaldybe 11-oje bibliotekų (Skaitytojų aptarnavimo skyriuje (Žirmūnų g. 6), Dzūkų bibliotekoje (Dzūkų g. 37), Gerosios Vilties bibliotekoje (Savanorių per. 59), Grigiškių bibliotekoje (Kovo 11-osios g. 28), Kalvarijų bibliotekoje (Kalvarijų g. 29), Karoliniškių bibliotekoje (A. J. Povilaičio g. 20), Lazdynų bibliotekoje (Architektų g. 17), Naujosios Vilnios bibliotekoje (Gerovės g. 1), Pilaitės bibliotekoje (Nidos g. 2), Tomo Zano bibliotekoje (Šv. Stepono g. 23), vaikų bibliotekoje „Saulutė“) įkūrė jaukius kampelius Ukrainos vaikams, kuriuose galima rasti žaidimų, dėlionių, galvosūkių, žaislų, piešimo ir spalvinimo priemonių mažiesiems ir jaunimui, knygelių ukrainiečių kalba. Esame dėkingi partneriams – Europos informacijos centrui, Nacionalinei švietimo agentūrai ir Український Дім у Литві / Ukrainos Namams Lietuvoje, kurie pasirūpino leidiniais, žaidimais, kad nuo karo bėgančios ukrainiečių šeimos galėtų rasti viską, ko reikia poilsio ir užimtumo užtikrinimui. Tikimasi vaikams sukurti ne tik jaukią aplinką, bet ir jiems padėti lavintis, mokytis kalbos, suteikti galimybę turiningai leisti laisvalaikį.

Karoliniškių biblioteka

Centrinėje bibliotekoje ir padaliniuose vyksta įvairūs mokymai ir užsiėmimai į kuriuos kviečiame ukrainiečių šeimas: robotikos būrelis vaikams, dailės terapijos, biblioterapijos, kompiuterinio raštingumo užsiėmimai. Visus užsiėmimus organizuojame ir rusų kalba, mokomės vieni kitų kalbų  tikimės rasti galimybių organizuoti užsiėmimus ukrainiečių kalba. Svarbu, kad nuoširdžiai bendraujame ir stengiamės vieni kitus suprasti.

Vilniaus centrinė biblioteka siūlo bibliotekų erdves darbui, individualiems neformalaus ugdymo poreikiams. Turime kino salę, kūrybos erdvę, kurioje galima rasti pažangią programinę įrangą bei išmaniuosius įrenginius, multisensorinį kambarį, konferencijų sales, individualių darbo vietų, kompiuterių klases, nemokamą internetą. Nuolat informuojame ir kviečiame ukrainiečius naudotis šiomis galimybėmis. Mūsų darbuotojai pasiruošę padėti, atsakyti į kylančius klausimus, suteikti informaciją.  Suprantame, kokioje sudėtingoje situacijoje atsidūrė nuo karo bėgantys ukrainiečiai. Stengiamės suprasti vieni kitus ir kartu ieškome būdų ir galimybių pasiūlyti dar daugiau veiklų ir suteikti visą reikiamą pagalbą. Žmogiškai užjaučiame pabėgėlius iš Ukrainos – buvo jautrių akimirkų kai kartu verkėme, kalbėjomės, klausėmės kiekvienos skaudžios istorijos. Tokie pokalbiai padeda suprasti, kokius išbandymus patiria Ukrainos žmonės, tačiau manome, kad mūsų bibliotekų paslaugos ir jose dirbantys specialistai savo geranoriškumu, profesionalumu ir atjauta padeda karo pabėgėliams laukti pergalės ir tikėti, kad šis sunkus laikotarpis netrukus baigsis. Knygos suartina žmones – nuo balandžio mėnesio pradedame bendradarbiauti su Kijivo vaikų viešųjų bibliotekų sistemos Taraso Ševčenkos darbuotojais ir kartu planuojame mūsų bibliotekų fondus papildyti knygomis ukrainiečių kalba.

Lietuvių kalbos pradmenų pamoka ukrainiečiams Naujosios Vilnios bibliotekoje