Nauja „Kuriu Vilnių“ instaliacija „Klausyklos“ kviečia pasikalbėti

Nuotr. Sauliaus Žiūros

„Miesto erdvių transformacijų permąstymas“ – taip savo „Kuriu Vilnių“ darbą pristato  Mantautas Šulskus, Linas Tranas ir Milda Laužikaitė. Iš tarpusavyje besijungiančių stilizuotų klausyklų išpažinčiai atlikti įrengtas suoliukas-skulptūra Lazdynų Pelėdos skvere.

„Idėja gimė mąstant apie miestų erdvių transformacijas. Caro nugriautos Šv. Juozapo Sužadėtinio bažnyčios vietoje įrengtos „Klausyklos“ žymi katalikišką Vilniaus paveldą bei primena apie nuolat vykstančius drastiškus miestų pokyčius bei juos išgyvenančius žmones. Tinklo sienele atskirtos suoliuko-skulptūros sekcijos leis pažįstamiems ar nepažįstamiesiems leistis į pokalbį nauju, nepatirtu būdu – su kitu ar kita, savimi, kitokia kultūra“, – sako menininkai.

Pasak jų, klausyklos perkėlimas į viešą erdvę manifestuoja Vilniaus, kaip atviro ir nuolat besikeičiančio miesto žinią, bei kviečia dialogui apie viešųjų miesto erdvių pokyčius ir vilniečiams leis patirti  ribą tarp viešo ir intymaus, religinio ir sekuliaraus, tarp atviro ir uždaro, tarp miesto praeities, dabarties ir ateities.

Nuotr. Sauliaus Žiūros

Jau pastatę skulptūrą, autoriai suvokė, kad nuo suoliuko-skulptūros vilniečiai ir miesto svečiai galės žvelgti į į Vilniaus Švč. Trejybės Graikų apeigų katalikų (unitų) bažnyčios bokštus, kurioje mišios vyksta išskirtinai ukrainiečių kalba. Karo akivaizdoje, griaunami Ukrainos miestai primena apie miestų trapumą.

Pirmąkart suoliuko idėja, pasak projekto autorių buvo realizuota Kopenhagoje 2015-ųjų vasarą, Nikolaj Kunsthal galerijoje, kuri įsikūrusi buvusioje bažnyčioje. Vilniuje erdvių, kuriose yra buvę maldos namai, apstu. Suoliuko idėją menininkai parsivežė namo ir perkūrė savo miestui. Projektinėje stadijoje suoliukas-skulptūra apkeliavo keletą Vilniaus lokacijų ir, po ilgo proceso, apsistojo Lazdynų Pelėdos skvere, kur anksčiau stovėjo Šv. Juozapo Sužadėtinio bažnyčia.

Nuotr. Sauliaus Žiūros

„Klausyklos“ yra vienas iš 12 „Kuriu Vilnių“ projektų. Konkursas sulaukė rekordiškai daug – net 188 paraiškų. Miesto inicijuota programa „Kuriu Vilnių“ atgaivina primirštas sostinės erdves.

Rinkodaros ir komunikacijos skyrius, vrt@vilnius.lt