Sostinės Savanorių prospektas pasikeis

Sauliaus Žiūros nuotr.

Žalioji Vilniaus banga šeštadienį nusidriekė Savanorių prospektu, viena ilgiausių ir intensyviausio eismo sostinės gatvių. Apie 200 vilniečių, tarp jų – savivaldybės įmonių ir greta dirbančių verslų darbuotojai, mokyklų mokiniai ir mokytojai, Naujamiestyje pasodino apie 2 tūkst. krūmų, augalai užpildė jau esančių ir naujai pasodintų medžių pomedžius.

Sauliaus Žiūros nuotr.

Talkininkai darbavosi keliomis kryptimis: link Ukrainos ambasados J. Basanavičiaus gatvėje ir link Savanorių žiedo. Šiandien pasodinta 14-os rūšių, įvairių formų, kvapų ir spalvų krūmų: japoninių ir pilkųjų lanksvų, paprastųjų alyvų, kalninių serbentų, žvilgančiųjų kaulenių, veigelių, baltųjų sedulų, juoduogių šeivamedžių, tarpinių forsitijų, paprastųjų jazminų, šermukšnialapių lanksvūnių, paprastųjų putinų. Šį pavasarį čia jau pasodinta liepų, ąžuolų, maumedis, šermukšnių, beržų. Ant medžių tvirtinimo kuoliukų užklijuoti iniciatyvos „Žalioji banga“ lipdukai, žymintys augalų pasodinimo metus.

Valerijos Stonytės nuotr.

Likusius sodinukus pasodins savivaldybės želdynų specialistai – šį pavasarį Savanorių prospekte iš viso sužaliuos 190 naujų medžių ir 9 500 krūmų. Primename, kad Žaliosios bangos startas paskelbtas 2021 metų rudenį, kai vilniečiai buvo pakviesti prisijungti prie Konstitucijos prospekto želdinimo – tada buvo pasodinta daugiau nei 1000 sedulų krūmų ir daugiau nei 70 medžių.

Sauliaus Žiūros nuotr.

„Miestai neišvengiamai yra betono džiunglės, bet labai gerai, kai čia įsilieja ir gamta. Tad reikia vertinti nors ir mažiausią jos lopinėlį. Savivaldybė gali daug ką padaryti viena, bet gera žalią miestą kurti drauge su visais vilniečiais, smagu pamatyti, kokias geras emocijas kelia pats procesas bendruomenei, o svarbiausia, pavasaris čia pat, tad rezultatas netrukus pasimatys. Želdiniai itin pakeičia gatvės įvaizdį”, – sakė Vilniaus miesto meras Remigijus Šimašius.

Valerijos Stonytės nuotr.

„Šis veiksmas, kurį mes šiandien darome, turi prasmę ne tik kaip miesto puošimas, tai pokytis ateičiai. Miestas atrodo žalias, bet, kai tapau sąmoningu pėsčiuoju, pamačiau, kad žmonėms judėti mieste, ypač karštėjančiomis vasaromis, reikia dar daugiau šešėlio. Vasarą metinė temperatūra jau yra pakilusi dviem laipsniais. Tai daug. Kaitros, kurias turėsime artimiausius dešimt metų, bus tokios intensyvios, kokių dar nebuvo. Nebūkime naivūs, pasodinę mieste medžių, mes nepakeisime globalaus klimato. Miestas – natūrali šilumos sala. O kaitras dabar turime beveik kiekvieną vasarą. Panašios kartosis ir toliau. Tam, kad sumažintume šilumos salą mieste, turime turėti daugiau žalumos. Miestai, kurie spės tai padaryti, adaptuosis prie klimato kaitos ir laimės, juose gyventi bus geriau. Miestai, kurie to nepadarys dabar, nebus tokie patrauklūs gyventi”, – sakė bendruomenės atstovas, Lietuvos pėsčiųjų asociacijos prezidentas, sinoptikas Silvestras Dikčius.

Per pavasarinį želdinimą mieste Savivaldybės lėšomis bus pasodinta apie 1 140 medžių, mažiausiai antra tiek jų pasodins bendruomenės ir socialiai atsakingos įmonės.

Valerijos Stonytės nuotr.

Norintieji pavasarį pasodinti krūmų savo daugiabučių kiemuose, prie gatvių, kviečiami kreiptis į savo seniūnijų atstovus – jie informuos apie tokią galimybę ir padės gauti sodinukų. Seniūnijų kontaktinę informaciją rasite čia
https://vilnius.lt/lt/struktura-ir-kontaktai/?stid=553

Verslo įmones dėl medžių ir krūmų sodinimo pavasarį kviečiame kreiptis el. p. zalias@vilnius.lt Daugiau informacijos https://zalias.vilnius.lt/

Sauliaus Žiūros ir Valerijos Stonytės nuotraukos

Daugiau Sauliaus Žiūros nuotr. https://www.dropbox.com/sh/jppwmte6hj5a9oq/AAAmRTX3lQnoPeH9EbzIoW-Na?dl=0

Daugiau Valerijos Stonytės nuotr. https://www.dropbox.com/sh/wfb3yqq2qe7sv7l/AAD9oxCI3jhkwfZO7-Ir0VJra?dl=0

 

Rinkodaros ir komunikacijos skyrius, vrt@vilnius.lt