Keturiose sostinės mokyklose jau veikia ukrainiečių klasės

Nuotr. Sauliaus Žiūros

Sostinės savivaldybės mokyklas jau lanko per 1300 prieglobstį nuo karo radusių vaikų iš Ukrainos.  Naujų klasės draugų turi net 65-ių mokyklų moksleiviai. Keturiose sostinės mokyklose įsteigtos ir klasės ukrainiečių mokomąja kalba, o greitu metu tokios klasės veiks iš viso devyniose mokyklose.

Planuojant švietimo įstaigų tinklą ukrainiečiams rūpintasi užtikrinti ne tik mikroklimatą, kalbinę aplinką, bet ir patogų susisiekimą, o kartu įvertinti ir fizines įstaigų galimybes.

Trys mokyklos lietuvių mokomąja kalba, trys rusų ar lenkų mokomąja kalba ugdančios mokyklos tapo dvikalbėmis ir trys jau šiuo metu keliomis kalbomis mokančios mokyklos tapo mišriomis. Dalį pamokų vaikams veda pedagogai iš Ukrainos. Naudojamos ukrainietiškos skaitmeninės mokymosi priemonės, ugdymo turinys derinamas pagal Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos patvirtintas ugdymo programas.

„Tikiu, kad greitai ateis diena, kai ukrainiečiai vaikai galės grįžti į savo mokyklas. Bet turim suprasti ir tai, kad dalis jų liks Lietuvoje, kol jų mokyklos ir namai bus atstatyti po barbariško Rusijos žygio per laisvą Ukrainos šalį. Dalis pabėgusiųjų nuo baisių išgyvenimo galbūt norės mūsų šalyje ieškoti naujo kelio. Ir visais atvejais turime užtikrinti jų sklandžią integraciją. Vilnius apie tinkamiausio naujiesiems vilniečiams tinklo sukūrimą pradėjo galvoti nuo pirmosios dienos“, – sako Vilniaus meras Remigijus Šimašius.

Šiuo metu pagal kalbas populiariausios ugdymo įstaigos, kuriose mokomoji kalba yra rusų – jas pasirinkę 79,5 proc. moksleivių. Ugdymo įstaigas, kuriose mokoma lenkų kalba, šiuo metu pasirinkę 2,6 proc. moksleivių, lietuviškas mokyklas – 17,1 proc. moksleivių, ir 0,8 proc. – baltarusių.

Vilnius daro viską, kad namų ir įprastos mokyklinės aplinkos, bendruomenės ir draugų netekę ukrainiečių vaikai jaustųsi mokyklose jaukiai ir svarbiausia – saugiai, gautų emocinę paramą.

„Ukrainiečių mokomąja kalba klasės veikia jau keturiose sostinės mokyklose. Įprastai moksleiviai iš Ukrainos integruojasi į esamas vilniečių moksleivių klases. Į ugdymo procesą žvelgiame labai lanksčiai – kiekvienam atvejui ieškome individualaus ir būtent jam pritaikyto sprendimo. Pasitelkiame metodą, kai dalis vaikų mokosi mokykloje dalykų ukrainiečių kalba, tuomet mokosi lietuvių kalbos ir bendrose pamokose mokosi dailės, muzikos, technologijų ar kūno kultūros“, – sako Vilniaus vicemeras Tomas Gulbinas.

Sostinės mokyklos iš karo zonos atvykusių moksleivių mokymui pasitelkia ir karantino metu įgytą nuotolinio ugdymo patirtį – dalis mokinių mokosi nuotoliniu būdu Ukrainos mokyklose. Vaikams su negalia užtikrinamas mokyklų pasiekiamumas.

Vilniaus savivaldybei pavaldžiose ugdymo įstaigose jau steigiami papildomi mokytojų padėjėjų etatai, į juos rekomenduojama darbinti ukrainiečius. Sostinės mokyklose jau dirba daugiau kaip 50 ukrainiečių darbuotojų. Jau pradėjo veikti ir šeštadieninė mokyklėlė ukrainiečių kalba – ją  lanko per 200 vaikų.

Ukrainiečių mokomąja kalba klasės bus įsteigtos devyniose sostinės mokyklose: Vilniaus Naujininkų progimnazijoje, „Ateities“, Liepkalnio mokyklose, „Juventos“ gimnazijoje,Vilniaus Pavilnio pagrindinėje mokykloje, Simono Stanevičiaus progimnazijoje, Šilo mokykloje, „Vilnios“ pagrindinėje mokykloje, „Židinio“ suaugusiųjų gimnazijoje.

Vilniaus miesto savivaldybė taip pat džiaugiasi bendradarbiavimu iš Charkivo į Vilnių persikėlusia mokykla „Gravitacija“ bei švietimo atstovais iš Ukrainos bei jų koordinatoriais Lietuvoje.

Po pamokų ukrainiečių moksleiviams siūloma per 100 neformaliojo ugdymo būrelių,  į savo užsiėmimus kviečia daugiau nei dešimt meno ir muzikos mokyklų, 19-a vaikų jaunimo klubų ir jaunimo centrų siūlo leisti laiką saugioje bei integralioje aplinkoje, penkios sporto mokyklos kviečia sportuoti renkantis iš daugiau nei 15 sporto šakų. Ukrainiečių šeimos ir vaikai kviečiami nemokamai lankytis kultūros renginiuose ir veiklose Vilniaus savivaldybei pavaldžiose įstaigose – 24 įstaigos siūlo nemokamus užsiėmimus. 11-oje sostinės bibliotekų atsirado jaukios ramybės oazės, siūlančios knygų ukrainiečių ir kitomis kalbomis – vaikams, pabėgusiems nuo karo siaubo Ukrainoje.

Ukrainiečių vaikams Vilnius parengė sostinės žemėlapį-žaidimą ukrainiečių kalba. Netrukus atsiras ir „Neakivaizdinio Vilniaus“ maršrutas „Ukrainiečių akcentai Vilniuje“.

Naujausia informacija sostinėje besikuriantiems ukrainiečiams – ukraina.vilnius.lt

Rinkodaros ir komunikacijos skyrius, [email protected]