Kitą savaitę Vilniaus viešosiose vietose bus atidarytas lauko gertuvių sezonas

Didžiausia Lietuvoje vandentvarkos įmonė „Vilniaus vandenys“ ir Vilniaus miesto savivaldybė su sostinės gyventojais ir miesto svečiais dalinasi laukta žinia – Vilniaus viešosiose vietose jau kitą savaitę planuojama skelbti lauko gertuvių sezono pradžią. Šiais metais nemokamu geriamuoju vandeniu iš įrengtų gertuvių galės atsigaivinti dar daugiau gyventojų bei jų augintinių. 

Naują sezoną Vilniaus lauko gertuvių tinklas pasitiks didesnis nei prieš metus. Iš viso Vilniaus mieste papildomai jau yra įrengtos dar 4 naujos gertuvės, jų skaičių padidinant iki 20.

„Kad gyventojai puoselėtų įgūdžius, naudingus sveikatai ir gamtai, miestas siekia ne tik edukacinėmis priemonėmis, bet ir sudarant tam būtinas sąlygas. Seniai supratome, kad jei norime, jog gyventojai nešiukšlintų, mieste turi būti nuolat statomos ir prižiūrimos šiukšliadėžės. Norėdami paskatinti gyventojus šiltuoju metu laiku gerti daugiau vandens ir tai daryti neteršiant gamtos plastikiniais buteliais, išplėtėme gertuvių tinklą. Rezultatai kalba patys už save – vilniečiai ir miestą lankantys žmonės tikrai intensyviai naudojasi šia infrastruktūra, todėl matome prasmę ir toliau ją plėsti“, – sako Vilniaus miesto vicemeras Valdas Benkunskas.

Nuotr. S. Žiūros

Bendrovė „Vilniaus vandenys“ šiais metais naujas gertuves įrengė Kraševskio, Maironio, Latvių ir Liejyklos gatvėse, esančiose centrinėje sostinės dalyje.

Visą Vilniuje įrengtų lauko gertuvių sąrašą galima rasti interaktyviame žemėlapyje. Sostinėje įrengtose lauko gertuvėse yra sumontuoti nuotoliniai nuskaitymo skaitikliai, kurių pagalba kiekvienas gyventojas, mobiliuoju telefonu nuskaitęs ant gertuvės esantį QR kodą, gali sekti ne tik iš gertuvės išgerto vandens kiekį, bet ir indėlį į švaresnę aplinką.

Iki šiol iš lauko gertuvių Vilniaus gyventojai ir svečiai išgėrė daugiau nei 8 mln. stiklinių vandens, taip atsisakant virš 3 mln. plastikinių buteliukų ir sumažinant CO2 išskyrimą į aplinką 265,99 tonomis.

Nuotr. S. Žiūros

Gerdami kokybišką vandenį iš mieste įrengtų gertuvių gyventojai ne tik rinkosi gamtai draugišką sprendimą, atsisakant plastiko gaminių, tačiau sutaupė ir pinigų. Bendrovės skaičiavimais, dėl kiekvieną sezoną vis plečiamo miesto gertuvių tinklo, miestiečiams, neperkant vandens prekybos centruose, pavyko sutaupyti daugiau nei 181 tūkst. eurų.

„Lauko gertuvių mieste projektas yra vienas iš mūsų bendrovės veiksmų, prisidedant prie tvarios aplinkos kūrimo. Džiugu, jog ši „Vilniaus vandenų“ ir miesto savivaldybės iniciatyva yra ne tik atpažįstama, bet ir itin populiari tarp gyventojų“, – sako laikinai bendrovės „Vilniaus vandenys“ generalinio direktoriaus pareigas einantis Saulius Savickas.

Bendrovė „Vilniaus vandenys“ gertuvių įrengimą vykdo ne tik viešosiose sostinės vietose, tačiau kartu su Vilniaus miesto savivaldybe įgyvendina ir gertuvių įrengimo projektą sostinės mokyklose. Čia bendrovė jau yra įrengusi daugiau nei 100 vandens fontanėlių – gertuvių.

Skaičiuojama, kad jei kasdien vienas moksleivis išgers nors vieną savo atsineštą gertuvę vandens, Vilniaus mokyklose kasdien vandens bus suvartojama daugiau nei 100 tūkst. litrų, atsisakoma 200 tūkst. vandens buteliukų ir, svarbiausia, į aplinką nepateks daugiau nei 4 t. anglies dioksido, skirto plastikiniams buteliukams pagaminti.