Svarbi informacija
Instaliacija „Kai susitinka istorijos” baigė kelionę po regionus ir atkeliavo į sostinę

Nuotr. Irmanto Sauliaus
Ketvirtąjį ir paskutinį savo kelionės etapą sostinėje Vilniuje ketvirtadienį pradėjo „Artscape” audiovizualinė instaliacija „Kai susitinka istorijos”. Katedros aikštėje balandžio 21 d. vykusioje atidarymo šventėje buvo dalijamasi prisiminimais apie kūrybos procesą bei kelionės Lietuvoje metu sukaupta patirtimi. Instaliaciją vilniečiai ir miesto svečiai aplankyti galės iki gegužės 1 dienos.
Jono Tertelio ir Domino Puloko kurta instaliacijos erdvė ketvirtadienio vakarą kvietė susitikti su instaliacijos kūrybine grupe ir instaliacijoje rodomo filmo herojais. Filmą kūręs režisierius Jonas Tertelis pristatydamas savo darbą pasakojo, kad praeivis susitikęs su ekrane kalbančiu užsieniečiu nustebs supratęs, kad jo ir to žmogaus istorijos nėra niekaip skirtingos – mums visiems rūpi panašūs dalykai, įkvepia panašios vertybės. Režisierius dalinosi, kad kuriant instaliaciją svarbiausia buvo ne vienaip ar kitaip pavaizduoti istorijų personažus, bet sukurti kamerinę erdvę, kurioje apsilankantysis pasijustų susitikęs su istorijos herojumi akis į akį.
Menų agentūros „Artscape”, rengiančios projektą su partneriais „Diversity Development Group”, „NARA” ir Lietuviškų trumpametražių filmų agentūra “Lithuanian shorts”, atstovai atskleidė, kad projektas yra skirtas tolerancijos skatinimui Lietuvoje – tačiau teigė, nors žodis „tolerancija” siejamas su priėmimu to, kas žmogui nepriimtina arba nepažįstama, migracijos kontekste organizacija siūlo jį suprasti kaip atvirumą neišvengiamai besikeičiančiam pasauliui, naujoms galimybėms susitikti su nepažintom kultūrom ir savo pasaulius į Lietuvą atsivežančiais žmonėmis.Karas Ukrainoje bei ukrainiečių atvykimas į Lietuvą leido kitaip pamatyti migruojantį žmogų: protu labiau priartėti prie migracijos priežasčių, jausmais pažinti kito žmogaus išgyvenimus. Toks artimas susitikimas su nuo negandų bėgančiais kaimynais mūsų pažinime atveria naujas dimensijas: iki šiol menkai medijose kreipę dėmesį į pilietinį karą Sirijoje ar niekaip neišsenkančią humanitarinę krizę Kongo Demokratinėje Respublikoje šiandien juos galime įvertinti per Europos žemyne pradėto karo prizmę. Suprasdami išvykimų iš Ukrainos neišvengiamumą, geriau suprantame ir iš už Europos ribų atvykusių žmonių istorijas.
Audiovizualinės instaliacijos atidarymo Katedros aikštėje metu grojo „glokali” muzikos grupė „Uphill 7”. Daugiakultūrė grupė iš Pabradės susidedanti iš lietuvių, afganistaniečio ir šrilankiečio drauge su Menų agentūra „Artscape” ir prodiuseriu Gajum Jogaila Milkeraičiu metų pradžioje įrašė singlą „Freedom” (ang. laisvė), pasakojantį apie laisvę iš skirtingų perspektyvų. Ketvirtadienį grupė gyvai grodama Katedros aikštėje dedikavo kūrinį ukrainos gyventojams, kurių laisvę varžo antrą mėnesį besitęsiantis karas.
Ketvirtąjį didįjį Lietuvos miestą lankanti instaliacija savo turiniu ir lydinčiomis veiklomis kviečia išgirsti ir dalintis istorijomis. Audiovizualinė instaliacijos dalis – aštuonios į Lietuvą iš skirtingų pasaulio šalių, skirtingų kultūrų atvykusių žmonių istorijos, kurios pasakoja apie įvairius jų gyvenimų aspektus – šeimą, namus, profesiją, pomėgius. Instaliacijos herojų pasakojimai lankytojui leidžia susipažinti su kuo įvairesniais visuomenės, žmogaus, gyvenimo portretais: čia kalbama apie pabėgėlio portretą Lietuvoje, bendravimą per klausymąsi, naujų dalykų kitoje šalyje atradimą, pasaulio muziką, kultūras ir, žinoma, skanų maistą.
Instaliaciją po Lietuvą taip pat lydėjo pokalbiai ir diskusijos su įvairių sričių atstovais, kurie dalijosi profesine patirtimi ir asmeninėmis įžvalgomis apie plačiai kultūriniame, socialiniame, profesiniame ir asmeniniame visuomenės gyvenimuose paplitusią ir aktualią migracijos temą. Klaipėdoje vykęs pokalbis su „Gydytojais be sienų” – tarptautine nepriklausoma medicininės pagalbos humanitarine nevyriausybinė organizacija – gilinosi į organizacijos patiriamus iššūkius ir laimėjimus dirbant netikėtos migracijos situacijos Lietuvoje sąlygomis. Pokalbio Šiauliuose metu Renata Kuleš, Jungtinių Tautų pabėgėlių agentūros (UNHCR) atstovė Lietuvoje atsakė į klausimus apie migracijos kontekstus pasaulyje ir Lietuvoje bei iššūkius, kuriuos valstybėms ir visuomenėms sukelia netikėta ir nenumatyta migracija.
Balandžio 30 d. 19:00 Lietuvos Pabėgėlių tarybos vadovas Yusufi Muhammadzoda dalinsis įžvalgomis apie darbą Pabėgėlių Taryboje bei perspektyvomis apie migracijos ir migrantų situaciją Lietuvoje. Po pokalbio dalyviai turės galimybę išvysti „Lithuanian Shorts” paruoštą trumpametražių filmų programą „Kai susitinka istorijos IV”, kuri skirtingais rakursais supažindins žiūrovus su iššūkiais atvykus ir pradėjus naują gyvenimą svetur.
Visi instaliacijoje vyksiantys renginiai ir užsiėmimai – nemokami. Daugiau informacijos – Menų agentūros „Artscape” Facebook paskyroje (nuoroda: https://fb.me/e/36wZvb64h) ir internetiniame puslapyje (nuoroda: https://artscape.lt/projektas/susitinka-istorijos/).
Projektas finansuojamas Prieglobsčio, migracijos ir integracijos fondo lėšomis bei Socialinės apsaugos darbo ministerijos.
Taip pat skaitykite:
II-uoju etapu kultūros projektams Vilnius skirs dar apie pusę milijono eurų
Kultūros ir meno organizacijas Vilnius kviečia pretenduoti į paramą įgyvendinamiems projektams. Antrajame Kultūros rėmimo programų projektų konkurso etape dalyviams bus paskirstyta dar apie pusė milijono eurų. Vieno projekto įgyvendinimui skiriama iki 5 tūkst. eurų. Siekiant... ❯❯❯
2022-05-24
Sostinės gimtadienis – visos Lietuvos šventė: pamatykite „Vilniaus sapno“ misteriją savo mieste
Prieš beveik 700 metų Lietuvos didysis kunigaikštis Gediminas išsiuntė laiškus į Europą, kviesdamas kitų miestų gyventojus atvykti į Vilnių. Šiandien Vilnius į Lietuvos miestus siunčia „Vilniaus sapną“ – šiuolaikinių technologijų reginį-misteriją, kuris rengiamas... ❯❯❯
2022-05-20
Vido Simanavičiaus skulptūra „Adriana“ kvies atrasti savo kiemą
Užsilikusį nesutvarkytą skverą su amfiteatru Justiniškėse menininkai projektu „Mano kiemas“ pavertė laisvalaikio, poilsio ir sveikatingumo erdve. Atrasti Justiniškes ir išeiti į kiemą kvies čia užaugusią merginą vaizduojanti bronzinė skulptūra. „Kuriu Vilnių“... ❯❯❯
2022-05-14
„Neakivaizdiniam Vilniui“ – treji! Kokios pramogos ir staigmenos laukia šiemet?
Alternatyvaus Vilniaus pažinimo iniciatyva „Neakivaizdinis Vilnius“ balandžio 15 d. švenčia trečiąjį gimtadienį. Šia proga vilniečiai ir miesto svečiai bus kviečiami narplioti orientacinio žaidimo „Atrakink Vilnių“ užduotis, laikyti tradicija tapusį egzaminą ir... ❯❯❯
2022-04-13
Žaislų muziejus veiklą tęs senosiose patalpose Vilniaus senamiestyje
Vilniečių ir miesto svečių pamėgto Žaislų muziejaus patalpos senamiestyje ir toliau lieka muziejui. Pasibaigus patalpų nuomos sutarčiai paskelbtam įveiklinimo konkursui paraiškas pateikė du dalyviai, o nepriklausomi ekspertai laimėtoju pripažino Žaislų... ❯❯❯
2022-04-07
Nauja „Kuriu Vilnių“ instaliacija „Klausyklos“ kviečia pasikalbėti
„Miesto erdvių transformacijų permąstymas“ – taip savo „Kuriu Vilnių“ darbą pristato Mantautas Šulskus, Linas Tranas ir Milda Laužikaitė. Iš tarpusavyje besijungiančių stilizuotų klausyklų išpažinčiai atlikti įrengtas suoliukas-skulptūra Lazdynų Pelėdos... ❯❯❯
2022-04-04