Instaliacija „Kai susitinka istorijos” baigė kelionę po regionus ir atkeliavo į sostinę

Nuotr. Irmanto Sauliaus

Ketvirtąjį ir paskutinį savo kelionės etapą sostinėje Vilniuje ketvirtadienį pradėjo „Artscape” audiovizualinė instaliacija „Kai susitinka istorijos”. Katedros aikštėje balandžio 21 d. vykusioje atidarymo šventėje buvo dalijamasi prisiminimais apie kūrybos procesą bei kelionės Lietuvoje metu sukaupta patirtimi. Instaliaciją vilniečiai ir miesto svečiai aplankyti galės iki gegužės 1 dienos.

Jono Tertelio ir Domino Puloko kurta instaliacijos erdvė ketvirtadienio vakarą kvietė susitikti su instaliacijos kūrybine grupe ir instaliacijoje rodomo filmo herojais. Filmą kūręs režisierius Jonas Tertelis pristatydamas savo darbą pasakojo, kad praeivis susitikęs su ekrane kalbančiu užsieniečiu nustebs supratęs, kad jo ir to žmogaus istorijos nėra niekaip skirtingos – mums visiems rūpi panašūs dalykai, įkvepia panašios vertybės. Režisierius dalinosi, kad kuriant instaliaciją svarbiausia buvo ne vienaip ar kitaip pavaizduoti istorijų personažus, bet sukurti kamerinę erdvę, kurioje apsilankantysis pasijustų susitikęs su istorijos herojumi akis į akį.

Menų agentūros „Artscape”, rengiančios projektą su partneriais „Diversity Development Group”, „NARA” ir Lietuviškų trumpametražių filmų agentūra “Lithuanian shorts”, atstovai atskleidė, kad projektas yra skirtas tolerancijos skatinimui Lietuvoje – tačiau teigė, nors žodis „tolerancija” siejamas su priėmimu to, kas žmogui nepriimtina arba nepažįstama, migracijos kontekste organizacija siūlo jį suprasti kaip atvirumą neišvengiamai besikeičiančiam pasauliui, naujoms galimybėms susitikti su nepažintom kultūrom ir savo pasaulius į Lietuvą atsivežančiais žmonėmis.Karas Ukrainoje bei ukrainiečių atvykimas į Lietuvą leido kitaip pamatyti migruojantį žmogų: protu labiau priartėti prie migracijos priežasčių, jausmais pažinti kito žmogaus išgyvenimus. Toks artimas susitikimas su nuo negandų bėgančiais kaimynais mūsų pažinime atveria naujas dimensijas: iki šiol menkai medijose kreipę dėmesį į pilietinį karą Sirijoje ar niekaip neišsenkančią humanitarinę krizę Kongo Demokratinėje Respublikoje šiandien juos galime įvertinti per Europos žemyne pradėto karo prizmę. Suprasdami išvykimų iš Ukrainos neišvengiamumą, geriau suprantame ir iš už Europos ribų atvykusių žmonių istorijas.

Audiovizualinės instaliacijos atidarymo Katedros aikštėje metu grojo „glokali” muzikos grupė „Uphill 7”. Daugiakultūrė grupė iš Pabradės susidedanti iš lietuvių, afganistaniečio ir šrilankiečio drauge su Menų agentūra „Artscape” ir prodiuseriu Gajum Jogaila Milkeraičiu metų pradžioje įrašė singlą „Freedom” (ang. laisvė), pasakojantį apie laisvę iš skirtingų perspektyvų. Ketvirtadienį grupė gyvai grodama Katedros aikštėje dedikavo kūrinį ukrainos gyventojams, kurių laisvę varžo antrą mėnesį besitęsiantis karas.

Ketvirtąjį didįjį Lietuvos miestą lankanti instaliacija savo turiniu ir lydinčiomis veiklomis kviečia išgirsti ir dalintis istorijomis. Audiovizualinė instaliacijos dalis – aštuonios į Lietuvą iš skirtingų pasaulio šalių, skirtingų kultūrų atvykusių žmonių istorijos, kurios pasakoja apie įvairius jų gyvenimų aspektus – šeimą, namus, profesiją, pomėgius. Instaliacijos herojų pasakojimai lankytojui leidžia susipažinti su kuo įvairesniais visuomenės, žmogaus, gyvenimo portretais: čia kalbama apie pabėgėlio portretą Lietuvoje, bendravimą per klausymąsi, naujų dalykų kitoje šalyje atradimą, pasaulio muziką, kultūras ir, žinoma, skanų maistą.

Instaliaciją po Lietuvą taip pat lydėjo pokalbiai ir diskusijos su įvairių sričių atstovais, kurie dalijosi profesine patirtimi ir asmeninėmis įžvalgomis apie plačiai kultūriniame, socialiniame, profesiniame ir asmeniniame visuomenės gyvenimuose paplitusią ir aktualią migracijos temą. Klaipėdoje vykęs pokalbis su „Gydytojais be sienų” – tarptautine nepriklausoma medicininės pagalbos humanitarine nevyriausybinė organizacija – gilinosi į organizacijos patiriamus iššūkius ir laimėjimus dirbant netikėtos migracijos situacijos Lietuvoje sąlygomis. Pokalbio Šiauliuose metu Renata Kuleš, Jungtinių Tautų pabėgėlių agentūros (UNHCR) atstovė Lietuvoje atsakė į klausimus apie migracijos kontekstus pasaulyje ir Lietuvoje bei iššūkius, kuriuos valstybėms ir visuomenėms sukelia netikėta ir nenumatyta migracija.

Balandžio 30 d. 19:00 Lietuvos Pabėgėlių tarybos vadovas Yusufi Muhammadzoda dalinsis įžvalgomis apie darbą Pabėgėlių Taryboje bei perspektyvomis apie migracijos ir migrantų situaciją Lietuvoje. Po pokalbio dalyviai turės galimybę išvysti „Lithuanian Shorts” paruoštą trumpametražių filmų programą „Kai susitinka istorijos IV”, kuri skirtingais rakursais supažindins žiūrovus su iššūkiais atvykus ir pradėjus naują gyvenimą svetur.

Visi instaliacijoje vyksiantys renginiai ir užsiėmimai – nemokami. Daugiau informacijos – Menų agentūros „Artscape” Facebook paskyroje (nuoroda: https://fb.me/e/36wZvb64h) ir internetiniame puslapyje (nuoroda: https://artscape.lt/projektas/susitinka-istorijos/).

Projektas finansuojamas Prieglobsčio, migracijos ir integracijos fondo lėšomis bei Socialinės apsaugos darbo ministerijos.