Dveji metai su pandemija: Vilniuje iššūkiai paversti teigiamais pokyčiais

Lietuvoje paskelbus ekstremaliosios padėties dėl COVID-19 pandemijos pabaigą – gera proga įvertinti patirtis. Daugiau nei dvejus metus siautėjęs koronavirusas Vilniaus mieste, kaip ir visur pasaulyje, sukėlė dar nematytų iššūkių, tačiau daugelį jų sostinei pavyko paversti galimybėmis bei teigiamais miesto pokyčiais.

„Didžiuojuosi Vilniaus komanda, kuri itin sklandžiai įveikė skiepijimo ir kitus iššūkius, – sakė Vilniaus meras Remigijus Šimašius. – Pasiteisino mūsų taktika neatidėlioti: kai reikėjo, pirmieji paskelbėme karantiną, kai reikėjo, pirmieji pasiūlėme galimybių pasą, kai reikėjo, didžiausiais tempais skiepijome taip, kaip patogiausiai vilniečiams. Ir galiausiai pirmieji pradėjome planingai išeiti iš apribojimų. Ačiū visiems medikams, savanoriams ir didelei Vilniaus komandai.“

Sauliaus Žiūros nuotr.

2020 m. kovo 13 d. Vilniaus miesto savivaldybė pirmoji šalyje įvedė griežtas ilgalaikes priemones, skirtas koronaviruso plitimo stabdymui. Buvo nutrauktas kontaktinis ugdymas, sustabdyti renginiai, kino teatrų, sporto klubų veikla ir pan. Visai šaliai teko tuomet kurti pandemijos valdymui reikalingą infrastruktūrą.

„Per dvejus metus ne tik sukūrėme plačią pandemijos ir jos pasekmių valdymo sistemą, bet ją plėtodami radome inovatyvių ir pažangių sprendimų miesto sveikatos, švietimo, verslo ir kitose srityse“, – sako Vilniaus miesto savivaldybės Administracijos direktorė Lina Koriznienė.

Nuo tyrimų miestelio iki savanorių legiono

Kartu su partneriais Vilniaus savivaldybė išvystė plačią COVID-19 tyrimų, gydymo ir skiepijimo infrastruktūrą, subūrė savanorių pagalbą.

Vilniaus miesto klinikinė ligoninė tapo pagrindine atramine šalies ligonine, galėjusia pasiūlyti daugiausiai vietų COVID-19 sergantiems pacientams. Vilniaus miesto savivaldybė investavo į medicininių dujų sistemų įrengimą ir atnaujinimą, įrangos ir reikalingų priemonių įsigijimą, iš viso tam buvo skirta 411 tūkst. eurų.

Kartu su visuomenės sveikatos biuru „Vilnius sveikiau“ savivaldybė įrengė didžiausią šalyje koronaviruso tyrimų miestelį, kur buvo galima testuotis neišlipus iš automobilio. Iš viso tyrimų miestelyje per dvejus metus atlikta daugiau nei 1 mln. COVID-19 tyrimų, tai sudaro du trečdalius visų Vilniuje atliktų tyrimų. Gegužės 1 d. tyrimų miestelis uždarytas, išsitirti nuo šiol bus galima sveikatos priežiūros įstaigose, gavus šeimos gydytojo siuntimą.

Prasidėjus vakcinacijai nuo koronaviruso buvo įkurti masinio skiepijimo centrai, didžiausias jų – „Litexpo“ konferencijos centre. Skiepijimo nuo COVID-19 paslaugas Vilniaus viešosiose erdvėse teikė ir specialus skiepobusas, mobilieji vakcinavimo punktai, pasiskiepyti buvo galima daugiau nei 60 vaistinių ir poliklinikų. 2021–2022 m. Vilniuje iš viso atlikta daugiau nei 1 mln. skiepų nuo COVID-19.

Neeilinė situacija pagalbai sutelkė ir geranoriškus miestiečius. Vilniaus savivaldybės iniciatyva sukurtas savanorių Gedimino legionas subūrė tūkstančius vilniečių, kurie saugojo pažeidžiamiausias visuomenės grupes, pagelbėjo medikams, padėjo valdyti keleivių srautus stotelėse, apsauginėmis juostomis aptvėrė laikinai uždarytas vaikų žaidimo aikšteles, budėjo parkuose, siuvo kaukes, konsultavo mokyklas dėl ugdymo nuotoliniu būdu ir daug daugiau. Legiono veikla po pandemijos nesustojo, išsiplėtė ir dabar jis organizuoja pagalbą Ukrainai ne tik Vilniuje, bet ir kituose miestuose. Šiemet Nacionaliniuose lygybės ir įvairovės apdovanojimuose iniciatyvai buvo skirtas „Geriausias amžius  – mano amžius“ apdovanojimas.

Dėmesys medicinos personalui

Pandemija išryškino sveikatos priežiūros specialistų svarbą visuomenėje, tad jiems Vilniaus miestas skyrė papildomą dėmesį. Pandemijos pradžioje Vilniaus miesto savivaldybė organizavo medikų pavėžėjimą į darbą ir iš jo, taip pat ir į mobilius punktus. Medikai į darbą galėjo keliauti nemokamai, specialiais, „COVID herojų“ viešojo transporto maršrutais. Visu pandeminiu laikotarpiu buvo tęsiamas šeimos gydytojo institucijos finansavimo projektas ir šeimos, vidaus ligų, vaikų ligų gydytojams ir su jais dirbantiems slaugytojams buvo skiriamas finansavimas neatsižvelgiant į pasiektus rodiklius,  tai lėmė jų atlyginimų augimą vidutiniškai 24 proc.

Atsidėkojant už medikų darbą gelbstint gyvybes, visiems Vilniuje dirbantiems gydytojams, slaugytojams ir kitiems sveikatos priežiūros specialistams buvo dovanojamos miesto dovanų kortelės. Lietuvos medicinos darbuotojų šventės proga 2020 m. sostinę papuošė trys instaliacijos „Mes kartu“, išreiškiančios Vilniaus padėką medikams.

Prasidėjus vakcinacijai, Vilniuje dirbantiems medikams už bet kokia forma paskatintą skiepytis ir pasiskiepijusį pirmąja COVID-19 ligos vakcinos doze asmenį iš Vilniaus miesto savivaldybės biudžeto lėšų sveikatos priežiūros įstaigai buvo skiriamas skatinamasis priedas.

Inovacijos švietime

Mokinių ugdymui persikėlus į nuotolinį mokymą, siekdama užtikrinti kokybišką švietimą Vilniaus miesto savivaldybė sukūrė nuotolinio mokymo platformą. Kartu su Švietimo, mokslo ir sporto ministerija įgyvendinto sprendimo pavyzdžiu vėliau buvo pradėta naudotis visoje Lietuvoje. Taip pat, suprasdama gyvo ugdymo svarbą, Vilniaus miesto savivaldybė pirmoji Lietuvoje grąžino mokinius į kontaktinį ugdymą saugiu būdu – ištiriant juos dėl koronaviruso mokyklose.

Be to, pandemija paskatino Vilniaus miestą ieškoti išradingesnių vaikų ugdymo formų. Taip gimė Vilniaus kaip atviros mokyklos idėja, laimėjusi Niujorko mero Michaelo Bloombergo merų iššūkį ir gavusi 1 mln. JAV dolerių idėjos įgyvendinimui. Vilniaus kaip atviros mokyklos projekto tikslas – popandeminiame gyvenime transformuoti miesto švietimo sritį. Tai yra – paversti miestą atvira mokymosi erdve, siūlant aktyvų mišrųjį mokymą, kuomet tradicinės pamokos mokyklų klasėse derinamos su nuotolinėmis, vykstančiomis miesto muziejuose, parkuose, kitose viešosiose erdvėse, taip pat naudojant sukurtą internetinę pamokų biblioteką.

Verslas ir kultūra

Pandemija stipriai paveikė daugelį verslo ir kultūros sektorių. Vilniaus miesto savivaldybė, siekdama padėti maitinimo verslams, pavertė miestą milžiniška lauko kavine. Karantino apribotam maitinimo sektoriui laikinai dovanotos viešosios miesto erdvės, 2021 m. buvo išduoti net 557 leidimai prekiauti lauko kavinėse.

Vilniaus idėja sulaukė didžiulio tarptautinio dėmesio ir buvo pakartota ne viename pasaulio mieste, o Vilnius laimėjo ne tik išsaugojęs ne vieną smulkų verslą, bet ir sukūręs gyvybingesnes miesto erdves. Tai viena iš daugelio pozityvių COVID-19 sukeltų miesto transformacijų, kurios klestės ir pasibaigus pandemijai.

Kultūros sektoriui 2020 m. Vilnius taip pat suteikė galimybę nemokamai rengti renginius įvairiose viešose Vilniaus vietose. Taip pat buvo pradėta iki šiol besitęsianti akcija „Menas be stogo“. Padedant „JCDecaux“ dalis lauko reklamos plotų Vilniuje buvo suteikti menininkų kūriniams pristatyti, vilniečiai galėjo ir pamatyti menininkų darbų, ir jų įsigyti.

Padėdama turizmo sektoriui, Vilniaus miesto savivaldybė kartu su sostinės plėtros agentūra „Go Vilnius“ pakvietė miesto gyventojus ir svečius sostinėje pažinti septynias skirtingas užsienio valstybes. Bendradarbiaujant su nuo pandemijos nukentėjusiais verslais, atostogų Vilniuje dalyviams sukurta galimybė pasinaudoti specialiomis akcijomis viešbučiuose, restoranuose, galerijose, suvenyrų parduotuvėse, dalyvauti su šalių tematika susijusiose veiklose.

Dėl apribotų kelionių galimybių vilniečiams ir svečiams pasiūlyta alternatyvi atokvėpio vieta – laikinas smėlio paplūdimys Lukiškių aikštėje.

Be papildomų susitarimų iki karantino pabaigos nuo nuomos mokesčio buvo atleisti savivaldybei priklausančių patalpų nuomininkai. Lauko kavinių, ne maisto paviljonų, gėlių ir suvenyrų kioskų savininkams nuspręsta grąžinti prieš karantiną sumokėtas rinkliavas už prekybą viešosiose erdvėse.

Žinojimas saugo

Prasidėjus pandemijai ir greitai beiskeičiant situacijai, viena esminių užduočių tapo operatyvus gyventojų informavimas, kaip elgtis pandemijos metu. Dėl to Vilniaus miesto mero komanda nuo pat pandemijos pradžios vykdė intensyvią ir pastovią komunikaciją su žiniasklaida ir visuomene.

Pačią pirmąją valstybinio karantino dieną savivaldybė paleido svetainę karantinas.lt, kurioje buvo pateikiama naujausia informacija gyventojams, verslui, medikams. Čia taip pat gyventojai galėjo rasti idėjų, kaip namuose turiningai praleisti laisvalaikį, psichologinių ir praktinių patarimų, nuotoliniu būdu stebėti sakurų žydėjimą, kalėdinę eglutę Katedros aikštėje.

Reklamos agentūros, savivaldybės kvietimu, nemokamai sukūrė originalias reklamas, raginusias likti vilniečius namuose. Reklamas mielai skelbė solidariai į kovą įsijungusi žiniasklaida. Vilniečiams buvo išdalinti tūkstančiai lankstinukų su informacija, kaip būti saugiems pandemijos metu. Pagrindiniu informacijos lauku gyventojams tapo specialus tinklalapis vakcina.vilnius.lt, įkurta informacinė telefono linija.

Lietuvą pasiekus didesniems skiepų nuo COVID-19 kiekiams, Vilniaus miesto savivaldybė viena pirmųjų Lietuvoje pradėjo skiepijimą skatinančią kampaniją „Pasiraitokime rankoves“, revakcinacijai skatinti pristatyta dar viena  kampanija – „Sustiprink imunitetą – bus ramiau“. Ir šiandien tikrai yra ramiau. Bent iki rudens!

Nuotraukos Sauliaus Žiūros.

Rinkodaros ir komunikacijos skyrius, vrt@vilnius.lt