Europos dienos šventė gegužės 7–9 d.

Lukiškių aikštėje nuo šeštadienio iki pirmadienio vyks Europos dienai skirti renginiai. Vilniečiai ir miesto svečiai yra kviečiami į Europos dienos renginius, skirtus taikios ir suvienytos Europos idėjai ir Lietuvos įstojimo į Europos Sąjungą 18 metų sukakčiai paminėti.

Šventė gegužės 7-9 dienomis šurmuliuos Vilniuje Lukiškių aikštėje ir jos apylinkėse. Gyventojai  galės susipažinti su Europos šalių kultūromis, atrasti įvairius Europietiškos virtuvės skonius, įvertinti naujausias mados ir dizaino tendencijas Dizaino skvere.

Tradiciškai lankytojus pasitiks Europos virtuvių skoniai. Lankytojai galės paragauti Europos šalių virtuvės delikatesų ir gerai pažįstamų patiekalų. Susipažinti su šiuolaikine europietiška maisto įvairove kvies ir čia pat įsikūrusi mugė, kur kiekvienas galės įvertinti naujus ir išskirtinius maisto skonius, atrasti netikėčiausius produktus ir atsipūsti jaukioje poilsio zonoje. Šventės kulminacija – didysis Europos dienų burgeris, kuriuo pasivaišinti galės šimtai šventės dalyvių ir lankytojų.

Dizaino skvere susiburs gausybė dizainerių ir kūrėjų po vienu stogu. Čia rasite įvairių originalių rankų darbo gaminių, galėsite sužinoti jų atsiradimo istoriją, pagaminimo subtilybes ir pabendrauti su pačiais kūrėjais. Tad, jei ieškote įmantrios dovanos sau ar artimui, išskirtinio dizaino drabužių, aksesuarų, to vienintelio žiedo savo išrinktajai ar išrinkatajam, domitės dizainu arba Jums tiesiog patinka kokybiški, vienetiniai daiktai – Dizaino skvere apsilankyti Jums tiesiog būtina.

Taip pat numatyta labai gausi 3 dienų Koncertinė progama: ant scenos pasirodys įvairūs dainų ir šokių kolektyvai. Nuo A.Noviko džiazo mokyklos vokalinis ansamblis „Color Jazz“, grupių Planeta Polar ir Homechestras, Lenkų dainų ir šokių ansamblis „Vilija“, iki pat Vilniaus tarptautinio prancūzų auklėtinių bei Krašto apsaugos savanorių pajėgų bigbendo, Vidaus reikalų ministerijos orkestro pasirodymai.

Šiais metais, brutalios Rusijos agresijos prieš Ukrainą metu, Europos dienos proga svarbu palaikyti Ukrainos žmones ir jų kovą už europietiškas vertybes, todėl Europos dienos minėjime bus daug dėmesio skiriama jiems: Lukiškių aikštėje, Vilniuje, veiks paroda „Ukraina: karas Europoje“, pagrindinėje scenoje pasirodys ukrainiečių ansambliai, dalyvaus menininkai ir amatininkai. Ukrainietiškas ansamblis „Kalyna“, Charkivo mokyklos moksleiviai bei Jelizaveta Izmalkova atliks meninę programą.

Renginyje savo gaminius pristatys daugiau nei 20 dizainerių ir kūrėjų iš Ukrainos, lankytojai galės paragauti tikrų ukrainietiškų barščių ir kitų šios šalies tradicinių patiekalų, o gerą nuotaiką palaikys pop grupių ir ansamblių koncertai ir smagios pramogos vaikams.

Europos dieną – gegužės 9 d. 11 val.,  Garbės sargybos kuopos kariai iškilmingai pakels ES vėliavą, o Diplomatų choras atliks Lietuvos, Ukrainos bei Europos Sąjungos himnus. Susirinkusiuosius pasveikins Ministrė Pirmininkė Ingrida Šimonytė ir Viceministras Raimundas Karoblis.

Ministrė Pirmininkė I.Šimonytė, kuri Konferencijos dėl Europos ateities užbaigimo proga su jaunais aktyviais žmonėmis diskutuos apie Europos ateitį ir Europos jaunimo metus. Diskusijoje dalyvauja Domantas Katelė (Lietuvos Jaunimo Organizacijų Tarybos prezidentas), Ingrida Jotkaitė (Eurodesk Lietuva programos vadovė), Elena Sinkevičiūtė (Lietuvos jaunimo atstovė Europos socialinių ir ekonominių reikalų komitete) ir Klaudijus Melys (Lietuvos jaunimo atstovas Jungtinėse Tautose).

Geografijos mylėtojai galės pasivaikščioti ant didelio, net 150 kv. m. apimančio, Europos žemėlapio ir atrasti jame narystės ES siekiančią Ukrainą.

Gegužės 7-9 dienomis Vilniuje, Lukiškių aikštėje duris atvers galvosūkių kambarys „Misija: Žaliasis kursas“. Tai bendras Europos Parlamento biuro Lietuvoje ir Europos Komisijos atstovybės Lietuvoje projektas, skatinantis supažindinti visuomenę su Europos žaliuoju kursu ir jo įgyvendinimu. Naudodamiesi galvosūkių kambaryje esančiomis užuominomis dalyviai bandys įveikti „žaliojo kurso misiją“.  Šis galvosūkių kambarys ne tik smagi pramoga, bet ir puiki edukacija apie tai, kodėl svarbu kurti žalesnę ateitį ir kaip kiekvienas iš mūsų galime prie jos prisidėti.Valstybės institucijos ir Europos šalių ambasados pristatys miestiečiams savo veiklą, o VSAT ir Frontex pareigūnai pristatys sienos apsaugos sistemas, termovizorių, atsiveš dokumentų patikrinimo įrangą. Be to, kinologai pristatys savo tarnybos partnerius- keturkojus pareigūnus. Renginyje valandai pasirodys vidaus reikalų ministrė A.Bilotaitė kartu su VSAT vadu R.Liubajevu.

Renginyje dalyvaus atstovai net iš 13 ambasadų: Armėnijos, Norvegijos, Švedijos, Suomijos, Danijos, Latvijos, Estijos, Moldovos, Rumunijos, Lenkijos, Slovakijos, Prancūzijos ir Sakartvelo. Šiose palapinėse bus apstu įvairios veiklos – viktorinos, VR akiniai, nacionaliniai žaidimai, bus renkamos aukos Ukrainai, bus pristatinėjamos pačios šalys.

Taip pat dalyvaus gausus būrys įvairiausių institucijų:  Radiacinės saugos centras, Valstybinė ligonių kasa, Nacionalinis visuomenės sveikatos institutas, Finansų ministerija, Vidaus reikalų ministerija kartu su Valstybės sienos apsaugos tarnyba ir Frontex, Ekonomikos ir inovacijų ministerija, Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, Užimtumo tarnyba, Raudonasis Kryžius, Maisto bankas, Žemės ūkio ministerija, Lietuvos jaunimo organizacijų taryba.

Šiose palapinėse taip pat bus galima rasti įvairios veiklos. Sveikatos apsaugos ministerijai pavaldžios įstaigos pristatys Europos sveikatos draudimo kortelę, pasakos apie aktualias sveikatos paslaugų temas, konsultuos. Finansų ministerija kvies dalyvauti vaizdo klipų konkurse. Ekonomikos ir inovacijų ministerija pristatys SOLVIT programą, Žemės ūkio ministerija pristatys ES Žaliąjį kursą, Lietuvos ŽŪ ir kaimo plėtros programą 2023-2027 metams.

Be to, Lietuvos jaunimo organizacijų taryba surengs diskusiją apie Rytų partnerystę tema – „Lietuva – laisvės ir demokratijos gynyboje: kodėl rūpinamės „ne savo kiemu“?“ Dalyvauja: Seimo Europos reikalų komiteto pirmininkė Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė, Ekonomikos ir inovacijų viceministrė Jovita Neliupšienė, Ukrainą remiančių akcijų organizatorius Oleg Šurajev, visuomenininkas, laisvės TV įkūrėjas Andrius Tapinas. Moderuoja Lietuvos liberalaus jaunimo vadovas Umberto Masi.

Renginį organizuoja Užsienio reikalų ministerija ir Vilniaus miesto savivaldybė, bendradarbiaudama su Europos Komisijos atstovybe Lietuvoje, Europos Parlamento biuru, Concept events & media, UAB ir Dizaino skveru. Informacinis partneris – Delfi.

PROGRAMA