Nuo žiedadulkių kenčiantiems vilniečiams – oro kokybės ir žiedadulkių koncentracijos žemėlapis

Sauliaus Žiūros nuotr.

Esate alergiškas žiedadulkėms ir pavasario kasmet laukiate su nerimu, dairotės į medžius, ar dar nesprogsta jų pumpurai ir ar ne laikas jau gerti antialerginius vaistus? Dažnai nosis jau užsikimšusi ir varva, o jūs svarstote, ar kažkur peršalote, ar eilinį kartą pavėlavote išgerti alergiją slopinančių vaistų. Nuo šiol tokių problemų nebeturėtų kilti vilniečiams ir sostinės svečiams.

Bendrovės „Vilniaus planas“ specialistai sukūrė interaktyvų miesto plaučių žemėlapį – sostinės oro kokybę bei žiedadulkių koncentraciją jame galima stebėti esamuoju laiku.

Vilniuje įgyvendintas intelektualių miesto plaučių projektas tapo pirmuoju Lietuvoje įgyvendintu projektu, kurio dėka oro taršos ir kokybės duomenys net 34 miesto vietose įrengtų sensorių dėka yra atnaujinami kiekvieną minutę. Iki šiol vilniečiams buvo galima sužinoti tik bendrus paros bei metinius oro taršos rodiklius jų mieste.

Bioaerozolių koncentracijos informacija, kuri yra itin aktuali ir naudinga žiedadulkių alergenams jautriems asmenims, interaktyviame miesto oro taršos žemėlapyje dabar yra ne tik atnaujinama kas valandą, bet ir parodo aukštu alergeniškumu pasižyminčių alksnio, lazdyno, beržo, miglinių augalų bei kiečio žiedadulkių koncentraciją Vilniaus mieste.

Siekia kurti sveikesnę aplinką

Idėja sukurti interaktyvų Vilniaus plaučių žemėlapį, skirtą stebėti oro užterštumo situaciją mieste ir žiedadulkių koncentracijos apkrovą realiu laiku, 2019 metais kilo miesto savivaldybės vadovams.

„Šiuo projektu siekta ne tik pateikti informaciją apie miesto oro kokybę atskirose jo erdvėse. Analizuojant gautus oro taršos duomenis galima kurti sveikesnę aplinką, didinti vilniečių gyvenimo kokybę ir pasitenkinimo lygį bei skatinti žmonių sąmoningumą.

Žiedadulkėms alergiški asmenys remdamiesi duomenimis gali laiku pradėti vartoti jiems paskirtus alergiją slopinančius vaistus ir išvengti galimų sveikatos komplikacijų“, – sako intelektualių miesto plaučių projektą įgyvendinusios įmonės „Vilniaus planas“ Intelektualių sprendimų ir duomenų valdymo skyriaus Aplinkos duomenų ekspertė Austė Noreikaitė.

Pasak ekspertės, visgi intelektualiuose miesto plaučiuose pateikiama informacija yra informacinio pobūdžio ir negali atstoti kompetetingo gydytojo patarimų.

Įdiegė modernią įrangą

Pasaulyje žinomos Šveicarijos įmonės „Swisens Poleno Mars“ žiedadulkių gaudyklę, atsižvelgus į miesto išplanavimą, žaliųjų zonų išdėstymą, specifines oro srautų cirkuliacijas susidarančias miesto centre bei įtakos žiedadulkių koncentracijai galinčią turėti foninę miesto taršą, buvo nuspręsta įrengti šiaurės rytinėje Vilniaus dalyje.

„Kuriamos naujos gaudyklės ir novatoriški metodai leidžia automatizuoti bioaerozolių identifikavimą realiuoju laiku, pakeisti praėjusio amžiaus šeštame dešimtmetyje sukurtas žiedadulkių sklaidos stebėjimo technologijas, reikalaujančias skirtingo lygio specialistų, laiko sąnaudų. Senieji duomenų surinkimo metodai neleidžia gauti operatyvios informacijos apie žiedadulkių koncnetraciją“, – sako A. Noreikaitė.

Bendradarbiaujant su Vilniaus universiteto Šiaulių akdemijos aerobiologų komanda realaus laiko žiedadulkių gaudyklė įrengta vadovaujantis tarptautiniais bioaerozolių stebėsenai taikomais metodais, aukščiausiais Europos bei Lietuvos standartais.

Naujovę įvertino ir gydytojai

Galimybė realiu laiku sužinoti žiedadulkių koncentraciją ore džiugina ne tik alergiškus žmones, bet ir gydytojus-alergologus.

„Europoje vidutiniškai 25 proc. gyventojų serga alergine sloga, kurią dažniausiai sukelia gyvūnai, dulkių erkės ir žiedadulkės. Bene kas penktas žmogus susiduria su žiedadulkių sukelta alergija ¬– sako Lietuvos alergologų ir klinikinių imunologų draugijos prezidentė doc. dr. Jūratė Staikūnienė-Kozonis.

Alergija žiedadulkėms gali pasireikšti bet kuriame amžiuje – įgimtas gali būti tik polinkis susirgti. Šiuo metu ypač aktyvus yra beržo žydėjimas, tačiau gyventojai kreipiasi į gydytojus jau nuo vasario mėnesio, kada pradėjo aktyviau skleisti pumpurus lazdynai ir skroblai.

„Žemėlapis, realiu laiku parodantis žiedadulkių koncentraciją, ypač aktualus, kadangi tai didelė pagalba orientuojantis, kada gali paūmėti alergija ir kada jau reikėtų pradėti gerti vaistus. Alergiškam žmogui simptomai dažniausiai trunka apie mėnesį, tačiau, jei alergija pasireiškia dideliam skaičiui augalų, ji gali trukti ir pusę metų“, – teigė doc. dr. J. Staikūnienė-Kozonis.

Pasak docentės, žiedadulkės skirstomos į tris grupes ir neretai žmonės būna alergiški vienai ar kelioms grupėms, ar net konkrečiam vienam augalui. Todėl informacija apie atskirų alergiją sukelti galinčių žiedadulkių koncentraciją ore dažnam alergine sloga besiskundžiančiam pacientui yra ypač aktuali.

Mintyse – naujas projektas

Pasak įmonės „Vilniaus planas“ Aplinkos duomenų ekspertės, sukurtas interaktyvus oro taršos žemėlapis yra ne vienadienis, o tęstinis projektas.

Ateityje planuojama šiame žemėlapyje vaizduoti ne tik esama žiedadulkių koncentraciją, bet ir prognozuoti jos dinamiką. Pasitelkus sudėtingus dirbtinio intelekto algoritmus bus gaunamos tikslios kelių dienų žiedadulkių koncentracijos prognozės. Atsižvelgus į daugelį parametrų bus galima žinoti, kaip keisis miesto aplinka, o tai leis lengviau valdyti rizikas ir išvengti krizių.

Įmonės „Vilniaus planas“ planuose ir triukšmo lygio atskirose Vilniaus miesto vietose indikacija ir šių duomenų pateikimas vilniečiams.

„Vilniaus plėtra turi teikti ne tik ekonominę naudą, bet ir gerbūvį bei pasitenkinimą čia gyvenantiems žmonėms ir miesto svečiams“, – sako įmonės „Vilniaus planas“ Intelektualių sprendimų ir duomenų valdymo skyriaus Aplinkos duomenų ekspertė A. Noreikaitė.

„Vilniaus planas“ informacija