Vilnius marga ukrainietiškomis ,,vyšyvankomis”: prasidėjo Ukrainos dienos


Lietuvos sostinėje prasidėjo Ukrainos dienos „Vilniushyvanka“ – trijų dienų renginių ciklas, kuris kviečia ukrainiečius geriau pažinti mūsų šalies kultūrą, o mūsų šalies gyventojus – sužinoti daugiau apie ukrainiečių tradicijas. Iš viso suplanuota apie 130 įvairių nemokamų edukacijų, koncertų ir ekskursijų, ypatingai daug pramogų bus skiriama vaikams. Sostinėje svečių lauks vaišės kavinėse, o vilniečiai galės ragauti ukrainietiškų patiekalų.

Atidarymo renginyje Lietuvoje gyvenanti dainininkė iš Ukrainos Eliza Izmalkova atliko garsiąją ukrainietišką dainą, kuri Ukrainos gyventojams dabar turi ypatingą reikšmę – „Ой, у лузі червона калина“. Kartu su ja dainavo ir apie šimtą Lietuvoje gyvenančių ukrainiečių.

,,Ačiū visiems Lietuvos žmonėms už tai, kad ukrainiečiai, pabėgę nuo šio kruvino karo, čia jaučia, kad kiekviena diena yra apie Ukrainą, mes vertiname rūpestį, atjautą, jaučiame ypatingą pagalbą mūsų žmonėms. „Vilniushyvanka“ – yra ne tik kultūros ir tradicijų pasidalinimo dienos, tai yra ir mūsų didžiulės sinergijos, mūsų tautų kultūrinės energijos ir tarpusavio supratimo stiprinimas” – renginyje sakė Ukrainos ambasadorius Lietuvoje Petro Bešta.

Vilniaus miesto meras Remigijus Šimašius akcentavo, kad mūsų pareiga yra padėti visiems ukrainiečiams, kurie atvyko čia pasislėpti nuo karo baisumo. ,,Noriu pabrėžti, kad jie yra vilniečiai nuo pirmos minutės, kai jie atvažiuoja į Vilnių. Džiaugiuosi, kad mūsų “senieji vilniečiai” taip ir supranta, taip ir mato. Vilniuje šiuo metu gyvena daugiau negu 20 000 Ukrainos piliečių, pasitraukusių dėl karo ir gyvenančių Vilniuje. Tarp jų yra 2 000 moksleivių, einančių į mokyklas. Džiaugiamės, kad galime visus priimti. Noriu padėkoti pirmiausia visiems lietuviams, kurie priima ukrainiečius ir padeda jiems. Ukrainiečiams noriu tarti ,,ačiū”, nes jie puikiai reprezentuoja savo šalį – yra žingeidūs, draugiški, darbštūs, iš karto nori padėti kitiems, įsitraukti į Vilniaus gyvenime. Mano žinia jiems: būkite Vilniuje tiek, kiek tik reikės”, – sakė R. Šimašius.

,,Šio renginio simbolis tradicinis ukrainietiškas siuvinėtas drabužis “vyšyvanka” tapo įkvėpimu mums geriau pažinti Ukrainos kultūrą ir tradicijas. Visi kažką girdėjom, žinom, bet ar tikrai mes daug žinom apie Ukrainos tradicijas, kultūrą, muziką, maistą? Labai norisi, kad per šį savaitgalį tiek vilniečiai, tiek miesto svečiai giliau susipažintų su šios šalies kultūra, – sakė “Go Vilnius” direktorė Inga Romanovskienė.

Gegužės 15 dieną ukrainiečių bei lietuvių atlikėjai Reformatų skvere pakvies į jungtinį lietuviškų ir ukrainietiškų dainų paramos koncertą, kurį organizuoja įmonė „Menai Renginiai“ – jame dainuos Olena Enko, gros žinomi pianino virtuozai „PianoBoy“ ir Evgeny Khmara, šiuolaikinio ukrainietiško folkroko grupė,,TaRuta”. Visi kartu su žinomais Lietuvos dainininkais vienysis dėl bendro tikslo – pagalbos ukrainiečių šeimoms.

Reformatų skvere vyks lietuvių ir ukrainiečių šeimų piknikas, visą sekmadienį veiks ukrainiečių pop-up restoranai, kuriuose bus galima paragauti barščių, virtinukų, pampuškų, blynelių su įvairiausiais įdarais, žymiųjų ukrainietiškų tortų ir kitų tradicinių ukrainietiškų patiekalų, kuriuos parke gamins ir renginio svečius vaišins nuo karo pabėgę ukrainiečiai. Veiks ukrainiečių menų ir amatų mugė, vaikai galės pasilinksminti ant batutų jiems sukurtoje erdvėje ir pažaisti su animatoriais.

Renginius organizuoja ,,Go Vilnius“ kartu su Vilniaus miesto savivaldybe, LR Ukrainos ambasada, Ukrainos namais ir dar keliasdešimt partnerių. Visą Ukrainos dienų programą, veiklas, edukacinius užsiėmimus, restoranų pasiūlymus ir kitą informaciją galite rasti specialiame „Go Vilnius“ polapyje: https://www.govilnius.lt/ukrainieciu-dienos

Renginio organizatoriai ragina visus susipažinti su programa ir nusiteikti turiningam ir prasmingam savaitgaliui – vilniečiams, priglaudusiems ukrainiečius tai galimybė praleisti laiką kartu pramogaujant, miestiečiams – puiki proga išeiti iš namų, o Lietuvos gyventojams susiplanuoti savaitgalio išvyką į sostinę.

Nuotr. Justino Auškelio, Katažynos Polubinskos