Vido Simanavičiaus skulptūra „Adriana“ kvies atrasti savo kiemą

Sauliaus Žiūros nuotr.

Užsilikusį nesutvarkytą skverą su amfiteatru Justiniškėse menininkai projektu „Mano kiemas“ pavertė laisvalaikio, poilsio ir sveikatingumo erdve. Atrasti Justiniškes ir išeiti į kiemą kvies čia užaugusią merginą vaizduojanti bronzinė skulptūra.

„Kuriu Vilnių“ projektu menininkai laužo stereotipinį pilką miegamojo rajono įvaizdį. Nuobodi rajono erdvė paversta bendruomenės traukos centru – bendravimui, laisvalaikiui ir ramiam poilsiui. Justiniškiečiai atnaujintoje viešojoje erdvėje gali basomis pasivaikščioti refleksoterapinių savybių turinčiomis dangomis, mankštintis, iškylauti, mėgautis saule ant medinių terasų, ar tiesiog prisėsti ir gėrėtis žaluma.

Sauliaus Žiūros nuotr.

„Norėjome sukurti išskirtinę visame Vilniuje erdvę, kuri leistų Justiniškėms didžiuotis savo gyvenamąja aplinka. Netoliese jau buvo įrengtų aktyvaus laisvalaikio zonų: žaidimų vaikams, treniruoklių suaugusiems, krepšinio aikštelių. Norėjosi papildyti skverą ramaus laisvalaikio erdve skirtingų poreikių gyventojams“, – sako skulptorius Vidas Simanavičius.

Sauliaus Žiūros nuotr.

Pasitarus su Justiniškių bendruomene, sukurtas sveikatingumo takas pagal Kneipo metodiką. Interpretuojant Justiniškių urbanistinę architektūrą, iš segmentų suformuota estetiška viešoji erdvė. Aikštelės viršuje, tarp dviejų aukštyn besiveržiančių betoninių kolonų, įkomponuota Justiniškių gyventojos Adrianos skulptūra, vaizduojanti šiuolaikišką, smalsią, drąsią, ryškią merginą. Kūrinio formą įkvėpė miestietiškas sportas – parkūras – greitas judėjimas po miestą, lipant, peršokant ir kitaip įveikiant kelyje pasitaikančias tvoras, suolelius ir kitas kliūtis.

Sauliaus Žiūros nuotr.

Pasak V. Simanavičiaus, miestų aikštėse įprasta matyti pagarbius, rūstokai juodus žymių vyrų atvaizdus arba abstrakčius, dažnai žiūrovui nesuvokiamus, meninius objektus. Pasirinkęs vietinės gyventojos skulptūrą, autorius norėjo akcentuoti ne pilkas šalto betono sienas, o čia gyvenančius žmones ir jų istorijas.

Sauliaus Žiūros nuotr.

Erdvėje pagrindiniu akcentu tapusi Justiniškėse užaugusios merginos bronzinė skulptūra, menininko įsitikinimu, išplės miesto kultūrinį žemėlapį, paįvairins įprastinius Vilniaus turistinius maršrutus. Skulptūra, autoriaus teigimu, Vilnių priartina prie tokių Vakarų miestų kaip Niujorkas ar Oslas, kur meno kūrinių gausu netikėtose miestų erdvėse.

Skulptūros modeliui socialiniame tinkle buvo paskelbtas atviras kvietimas ir patys gyventojai galėjo siūlyti savo kandidatūras.

Sauliaus Žiūros nuotr.

„Patiko šiuolaikinį žmogų, ypač jaunąją kartą – veržlią ir drąsią – atspindinti skulptūros idėja“, – sakė skulptūrai pozavusi justiniškėse augusi Adriana, dabar jau besijaučianti padariusi kažką gero vietai, kurioje užaugo. Adriana tikisi, kad „Mano kiemas“ taps ne tik Justiniškių, bet ir kitų rajonų gyventojų susibūrimo vieta ir bendruomeniškos visuomenės kūrimo pavyzdžiu.

„Mano kiemas“ – vienas iš „Kuriu Vilnių“ projektų. Naujos erdvės įrengimui ir skulptūrai skirta – 102 tūkst. eurų.

Skulptūros vietą rasite čia: https://goo.gl/maps/TLjEzPDvdBtaGzTYA arba netoli Taikos g. 10.

Nuotr. Sauliaus Žiūros

Rinkodaros ir komunikacijos skyrius, vrt@vilnius.lt