Į Lukiškių aikštę vasarai grįžta skaitykla #VilniusSkaito ir kviečia į atidarymo renginius

Pirmadienį, birželio 6d. startuoja penktasis, jubiliejinis skaityklos #VilniusSkaito sezonas Lukiškių aikštėje.  Kaip ir kiekvienais metais, skaitykloje bus galima rasti apie tūkstantį naujausių knygų įvairiomis kalbomis, įvairiuose žanruose, kurias bus galima skaitinėti visą vasarą po atviru dangumi patogiuose sėdmaišiuose ant žolės. Naujausias knygas skaityklai dovanoja net kelios dešimtys leidyklų, knygynai, autoriai, skolina projekto partneriai, įvairios organizacijos. Per visa vasarą skaitykloje vyks daug renginių.

#VilniusSkaito atidarymo dienos renginių maratoną pradės renginiai šeimoms turinčioms mažų vaikų.

Nuo 15 val. vyks projekto „Knygų startas“ edukacinis renginys pagal knygelę „Kapt kapt kapt“, skirtas patiems mažiausiems skaitytojams 0–3 metų vaikučiams. Su jais drauge bus skaitoma didelė (net metro aukščio!) ir spalvingą knygą „Kapt kapt kapt“. Tai Indrės Zalieckienės knygelė kūdikiams, kuri įdedama į „Knygų starto“, ankstyvojo skaitymo skatinimo projekto, lauknešėlį – jį nuo šiol gauna kiekvienas Lietuvos naujagimis.

Nuo 16 val. tėveliai turės galimybę pasikonsultuoti su specialistu ankstyvojo ugdymo klausimais. Po smagių edukacijų Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos vaikų literatūros specialistė Eglė Baliutavičiūtė atsakys į tėveliams rūpimus klausimus apie ankstyvąjį skaitymą, rekomenduos knygas ir patars, kaip skaitymo ritualą paversti kasdiene džiugesį keliančia ir suartinančia veikla.

Vakare, nuo 18 val. vyks oficialus skaityklos atidarymo renginys, kuriame knygų mylėtojai turės galimybę patys pirmiausi susipažinti su nauju skaityklos knygų asortimentu, ekspertų rekomendacijomis bei ir sužinoti kokių naujų vėjų miestui ir knygų kūrėjams, leidėjams, skaitytojams atneš „Vilnius UNESCO literatūros miestas“ statusas.

2021 metų pabaigoje Vilniaus miestas įstojo į UNESCO Kūrybinių miestų tinklą ir buvo paskelbtas UNESCO literatūros miestu. Šis statusas skiriamas miestui, kuris ne tik aktyviai veikia literatūros srityje, tačiau ir planuoja pokyčius, įsiklauso į literatūros bendruomenės poreikius ir veikia kartu su ja.

Ką reiškia miestui tapti UNESCO kūrybiniu miestu? Kokie privalumai ir kokie įsipareigojimai? Kaip Vilnius pasakoja savo istoriją ir kodėl pasirinko tokį vizualinį literatūros miesto identitetą?
Vilnius skaito skaitykloje apie Vilniaus UNESCO literatūros miesto planus kalbėsis Rūta Elijošaitytė-Kaikarė, veiklų koordinatorė; rašytoja, dailininkė Kotryna Zylė, kartu su Migle Vasiliauskaite sukūrusi literatūros miesto ženklą; Aistė Kučinskienė, literatūrologė, Literatūros tarybos pirmininkė, Simona Žilienė, Vilniaus miesto savivaldybės centrinės bibliotekos direktorės pavaduotoja ir Rita Venskūnienė, Biblioterapijos projekto „Atvirumo sala“ vadovė.

Na ir atidarymo dienos pabaigai apie savo rekomenduojamas knygas ir šių dienų literatūros tendencijas, dėmesio vertas literatūrines naujienas pasakos, diskutuos su literatūros ekspertai – 15min redaktoriaus pavaduotojas, knygų apžvalgininkas Audriu Ožalas ir politologas, laidų vedėjas, knygų apžvalgininkas Donatas Puslys.

Šią vasarą #VilniusSkaito skaitykla tampriai bendradarbiaus su Lietuvos Nacionaline Martyno Mažvydo biblioteka. Skaitykloje numatyta ne tik šios bibliotekos leidinių lentyna, bet ir serija renginių.

Antradienį (birželio 7d.) 17 val. Edukacijų ciklo vedėja menininkė Eglė Jovaišaitė pakvies į meno edukaciją „Pleneras mieste. I pamoka“. Registracija į renginį el. paštu egle.jovaisaite@lnb.lt.

Trečiadienį (birželio 8d.) 12 val. Edukacija „Tinkamas susitelkimas – kelias būti savimi“  Edukacijos dalyviai turės galimybę giliau panirti į asmeninio psichologinio pasaulio pažinimą. Tai galimybė iš naujo ieškoti ir atrasti būdus, kaip nutildyti nerimą, paleisti įtampą, blogus ateities scenarijus, suvokti savo potencialą ir leistis pažinimo taku į meninės kūrybos bei filosofinių tradicijų sąsajas. Registracija į renginį el. paštu egle.jovaisaite@lnb.lt.

Atidarymo savaitę skaitykloje vyks net keli knygų pristatymai ir susitikimai su jų autorėmis.

Birželio 8 d., 19 val. knygų mylėtojai kviečiami į dviejų rašytojų pokalbį – apie laimingas ir nelaimingas pabaigas savo kūriniuose kalbės Rasa Aškinytė, ką tik išleidusi apsakymų knygą „Penkios istorijos apie meilę su laiminga pabaiga“ (Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla) ir Eglė Frank, metų pradžioje išleidusi novelių rinkinį „Mirę irgi šoka“ (leidykla „Kitos knygos“).

Na, o birželio 9 d., 19 val. vyks Akvilinos Cicėnaitės knygos „Anglų kalbos žodynas“ pristatymas. Iš Australijos atskridusią autorę kalbins literatūrologė dr. Jūratė Čerškutė.

Skaitykloje šiemet bus lentynos ne tik lietuvių, anglų, prancūzų kalbomis, bet ir knygų vaikams ir suaugusiems ukrainiečių kalba. Šias knygas skaityklai nupirko ir padovanojo knygynas „Eureka!”. Žinoma, kad šiuo metu sostinėje gyvena tūkstančiai žmonių iš Ukrainos, tad visi jie kviečiami vasarą į skaityklą, kur galės paskaitinėt knygų gimta kalba, gaivioje liepų paunksmėje.

Šią vasarą skaitykloje savo temines lentynas inicijuoja socialinis projektas „Daugiau balanso“, Prancūzų institutas Lietuvoje, Japonų ambasada Lietuvoje, Meno avilys (leidiniai apie kiną ir medijas), Šiaurės ministrų tarybos biuras Lietuvoje, Lietuvos Nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka.

Jau tradicija tapo, kad skaitykloje savo rekomenduojamų knygų lentynas sudarinėja literatūros specialistai. Šiais metais savo rekomenduojamų knygų lentynas inicijavo: 15min redaktoriaus pavaduotojas, knygų apžvalgininkas Audrius Ožalas, literatūrologė Dr. Jūratė Čerškutė, žurnalistas, politikos ir knygų apžvalgininkas Donatas Puslys ir atnaujintą poezijos lentyną, kaip ir kasmet pristatys vertėjas, poetas, literatūros apžvalgininkas Marius Burokas. Su skaityklos literatūros specialistais šiais metais bus rengiamas ciklas renginių, kurių metu knygų mylėtojais galės išsamiau susipažinti su šių dienų vertingiausia literatūra, tendencijomis, padiskutuoti apie aktualias, naujas knygas.

Šiemet skaityklai naujausias, geriausias knygas dovanojo leidyklos „Alma Littera“, „Aukso žuvys“, „Apostrofa“, „Baltos lankos“, „BALTO“ leidybos namai, „Hubris“, „kitos knygos“, „Tyto alba“, „Tikra knyga“, „Lapas“, Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, Lietuvos literatūros ir tautosakos instituto leidykla, „Žalias kalnas“, „Odilė”, „Rara“, „Sofoklis”, „Flintas“, „Vaga“, „Briedis“, „Post scriptum“, Mokslo ir enciklopedijų leidybos centras.

Skaityklai sėdmaišius dovanoja „Magrės baldai“. Informacinis draugas – 15min portalas. Projektas „Vilnius skaito“ dalinai finansuojamas Vilniaus miesto savivaldybės. Projektą organizuoja VšĮ „Mūzų bokštas“.