„Kultūros naktis 2022“ renginių programa

Jau visai netrukus – birželio 17-ąją – naktinį Vilnių nušvies kultūros ir meno festivalis „Kultūros naktis“. Šešioliktąjį kartą vilniečius ir miesto svečius susipažinti su naujausiomis meno tendencijomis ir laiko patikrinta klasika kviečiantis įvykis po dvejų pandemijos metų grįžta pilnu pajėgumu: paskelbtame festivalio tradicinių renginių sąraše net dvylika skirtingų muzikos, teatro ir vizualiųjų menų projektų.

Šeimų erdvė Bernardinų sode ir lazerių dailė ant Vilnelės

Kaip ir kasmet, renginio organizatoriai nepamiršo pasirūpinti įdomiais renginiais ir įtraukiančiomis veiklomis mažiausiesiems naktinėtojams ir jų tėvams. Mažieji kultūros kritikai ir entuziastai neliks pamiršti – jų lauks Potyrių miestu virtęs Bernardinų sodas ir 10 skirtingų kūrybinių dirbtuvių, kuriose vaikai ir jų tėveliai galės išmokti gausybę naujų, kūrybiškų įgūdžių – groti afrikietiškais būgneliais, kurti pasakas, piešti anime, žongliruoti. Pamatyti savo spektaklius kvies „Raganiukės“, „Lėlės“ ir „Stalo“ teatrai, o Azijos Menų Centras žiūrovams pateiks trumpametražių azijos animacinių filmų programą.

Tolimųjų rytų variacijos lauks ir kitapus Vilnelės vingio – Užupio meno inkubatoriaus kieme nuo septintos valandos vakaro iki pat antros valandos nakties smalsuolius kvies meno instaliacija Misukasu miškas. Virš Vilnelės vandenų lazerinių technologijų ir profesionalių šokėjų pagalba bus kuriamas japoniško miško vaizdinys, išryškinantis žmogaus ir jį supančios augmenijos sąveiką bei atveriantis galimybę pajusti futuristinį netikėtumą, suaktyvinti pojūčius ir vaizduotę.

Valdovų rūmų kieme – koncertų maratonas su „Caffeine“, Rotušės aikštėje – LATGA „Autorių namai“

Organizatoriai kartu su ilgamečiais festivalio rėmėjais „Caffeine“ tradiciškai surengs tikrą šventę – Valdovų rūmų renginių salėje kasmetinį koncertų maratoną „Skambantys valdovų rūmai“ pradės M. Rostropovičiaus labdaros ir paramos fondo „Pagalba Lietuvos vaikams“ talentai, o didžiajame Valdovų rūmų kieme vakarą pradės muzikantai iš Ukrainos: Очеретяний кіт, Aliona Olena Enko, Valeryia Kucherenko. Vėliau melomanų lauks 5 skirtingi ir ypatingi lietuvių muzikantų pasirodymai: Valstybinis pučiamųjų instrumentų orkestras „Trimitas“, Naujų idėjų kamerinis orkestras NIKO, „The Schwings Band“, Girmantė ir A. Polevikov. Vakarą vainikuos spalvingas „Colours of Bubbles“ pasirodymas. Pirmąkart klausytojų lauks renginio formato naujiena – pokalbiai su atlikėjais po kiekvieno pasirodymo.

Asociacija LATGA kvies į „Autorių namus“ Rotušės aikštėje, kur žinomi Lietuvos autoriai scena dalysis su karo alinamos Ukrainos menininkais. Čia koncertuos įvairiausių stilių muzikos kūrėjai – VU pučiamųjų orkerstras „Oktava“, ukrainiečių dvynių duetas „BeTwins“, Free Finga, dainų ukrainiečių kalba repertuarą parengę Biplan, ukrainiečių grupė „Druga Rika“, Vidas Bareikis, savo kūrybą ekranuose pristatys vizualiųjų menų atstovai, vyks poezijos skaitymai.

Solidarumas su Ukraina – kinas, instaliacijos ir įspūdinga animuota projekcija

Tarp festivalio dalyvių gausu tiek ukrainiečių kūrėjų, tiek savo kūriniais ir projektais išreiškiančių paramą Ukrainai lietuvių.

Vienas iš didžiausių birželio 17-osios įvykių – Rock n‘ Light studijos (Ukraina) ir Ukrainos instituto parengta 3D grafikos instaliacija ant Nacionalinės dailės galerijos sienų. Meno vadovės Tais Poda ir elektroakustinio kolektyvo „Ptakh Jung“ kūrinyje – judančių vaizdų ir muzikos sinergija, fiksuojanti 56 monumentalių mozaikų paviršius. Projektas gilinasi į monumentalumo, skaitmenizacijos ir kultūrinės atminties sąveiką bei problematiką – įspūdinga muzikos ir šviesos kelionė abejingų nepaliks.

Kino Deli kvies kino gurmanus susipažinti su specialiai atrinktais, vaidybiniais ir dokumentiniais, įdomiausių Ukrainos autorių filmais – O. Kostiuk „Gyva ugnis“, S. Mozgovyi „Žiemos sodo istorija“, R. Perfilyiev „Negarbingi vergai“ ir O. Morgunets-Isaenko „Varpų giesmė“. Norintiesiems vertėtų suskubti – seansų ir vietų salėje kiekis ribotas, todėl būtina išankstinė registracija.

Simono Daukanto aikštėje Kultūros nakties metu bus atidaryta skulptoriaus ir keramiko Giedriaus Mazūro instaliacija „BLUE YELLOW“. Tai – kaleidoskopo principu senuose bidonuose sumontuoti veidrodžiai, kuriuose tarsi taikinyje atsispindi besikeičiančios Ukrainos vėliavos spalvos. Intaliacija aikštėje bus eksponuojama iki birželio 22-osios dienos.

Pažintis su naujausiomis scenos menų tendencijomis „MMLAB Theatre“

MMLAB erdvė – Vokiečių gatvės kiemelyje, buvusiame vaikų darželyje įsikūrusi vieta, kurioje gimsta netradiciniai teatro renginiai, instaliacijos ir muzikiniai įvykiai. Kultūros nakties programoje bus pristatyta įvairi teatro, šokio ir performansų programa, ją sudarys 6 jaunųjų kūrėjų pasirodymai – garso instaliacija „I’m gonna sleep with one eye open“, jaunųjų dramaturgų kūrybos pristatymas „Kur esu aš, o kur mano kūnas?”, šokio spektaklis „WRECK – List of extinct species”, spektaklis „Stepai, gazo!“, performansas „Erdvė Kūnas Mėlyna“, spektaklis „Analizuojant žvėrį“.

Fortepijoninės muzikos koncertas „Juodais Baltais“ ir šokiai iki paryčių „Vasaros Terasoje“

Nuo pat pirmųjų Kultūros naktų vykstantis fortepijoninės muzikos maratonas „Juodais Baltais“ kasmet pristato geriausių LMTA studentų ir absolventų pasirodymus – prasidėjęs nuo Petro Geniušo 2009-aisiais Lukiškių aikštėje surengto rečitalio su L. Beethoveno muzika, renginys kasmet patraukia ypatingą akademinės muzikos gerbėjų dėmesį. Šįmet tradiciškai vakarą vainikuosiantis P. Geniušo pasirodymas žada nustebinti – maestro ant scenos lips ne vienas, o o kaip GRAND TRIO narys: David Gering (violončelė), Petras Geniušas (fortepijonas), Dalia Kuznecovaitė (smuikas). Trio interpretuos J. Brahmsą ir atliks šio kompozitoriaus Trio B-Dur Op. 18 (Th. Kirchnerio styginių seksteto perdirbimas fortepijoniniam trio), ir Trio G-Dur Op. 36 (Th. Kirchnerio styginių seksteto perdirbimas fortepijoniniam trio).

Vasaros Terasoje atsipalaiduoti ir pašokti kvies kokybiškos muzikos programa – Gruodis, Quark Effect, dargana, Still Runners, Eliza Izmalkova (UA), Freestarz ir DJ Pinigai.

Audiovizualinis šokio spektaklis „Vedlys“ Menų spaustuvėje

Menų spaustuvėje vyks keturi tarptautinį pripažinimą pelniusio čekų audiovizualinio šokio spektaklio „Vedlys“ („Guide“) seansai. „Vedlys“ pelnė geriausio metų apšvietimo (šviesos dizaineris Dan Gregor), šokėjo (spektaklio protagonistas Jaro Ondrus) apdovanojimus ir publikos prizą (Čekijos šokio platforma, 2016). 2017 metais spektaklis tinklinės šokio organizacijos „Aerowaves“ buvo įtrauktas į įdomiausių Europos šokių projektų dvidešimtuką ir apkeliavo daugelį tarptautinių festivalių.

Daugiau informacijos apie renginius, jų laiką,vietą ir registraciją – www.kulturosnaktis.lt bei festivalio Facebook įvykyje – www.facebook.com/events/747858889559661

Visi festivalio „Kultūros naktis“ renginiai yra nemokami – tai menininkų, kultūros organizacijų, Vilniaus miesto savivaldybės ir festivalio partnerių dovana Vilniaus miesto gyventojams ir svečiams.