Kaitros metu vilniečiai skatinami nepamiršti vandens: siūlo naudotis išplėstu vandens gertuvių tinklu

Stacionarios gertuvės

Stacionarios gertuvės Vilniuje

Lietuvoje termometro stulpeliams kasdien kylant vis aukščiau, didžiausia Lietuvoje vandentvarkos bendrovė „Vilniaus vandenys“ kartu su Vilniaus miesto savivaldybe sostinės gyventojus ir svečius kviečia nepamiršti vaišintis geriamuoju vandeniu iš skirtingose miesto vietose įrengtų vandens gertuvių. Rugpjūtį gertuvių tinklas Vilniuje buvo padidintas dar 7 naujomis gertuvėmis.
Šiuo metu Vilniuje iš viso yra įrengta 31 stacionari arba mobili vandens gertuvė. Paskutinį vasaros mėnesį „Vilniaus vandenys“ ir Vilniaus miesto savivaldybė papildomas gertuves įrengė šalia sporto aikštynų, kur sveiku ir tyru vandeniu gali atsigaivinti ne tik praeiviai, bet ir sportuojantys žmonės.

Stacionarios gertuvės

Stacionarios gertuvės prie aikštynų

„Vanduo yra pagrindinis saugiklis nuo perkaitimo vasaros metu. Tačiau norime, kad didesnis vandens poreikis nereikštų ir didesnio plastiko produktų suvartojimo. Tam daugelyje miesto vietų, kuriose gyventojai aktyviai laiką leidžia, veikia geriamojo vandens fontanai. Šį sezoną jie pastatyti ir bendruomenės tarpe populiarių mokyklų aikštynuose“, – teigia Vilniaus vicemeras Valdas Benkunskas.
Naujos gertuvės rugpjūtį buvo įrengtos Gedvydžių g. 8 (šalia Vilniaus Abraomo Kulviečio gimnazijos), Medeinos g. 6 (šalia Pašilaičių riedučių parko), Architektų g. 72A (šalia Ąžuolyno progimnazijos), Filaretų g. 3 (šalia Vilniaus Petro Vileišio progimnazijos), Trampolio g. 5 (šalia Vilniaus Trakų Vokės gimnazijos), Kaukysos g. 18 (Kaukysos sporto aikštyne) bei Vydūno g. 17A (šalia Vilniaus Martyno Mažvydo progimnazijos).
Šiuo metu naujai įrengtose vandens gertuvėse, kuriomis jau galima naudotis, yra montuojami nuotoliniai vandens nuskaitymo skaitikliai, kurių pagalba kiekvienas gyventojas, mobiliuoju telefonu nuskaitęs ant gertuvės esantį QR kodą, galės sekti ne tik iš gertuvės išgerto vandens kiekį, bet ir indėlį į švaresnę aplinką.
Iki rugpjūčio mėnesio Vilniuje įrengtų gertuvių sąrašą galima rasti interaktyviame žemėlapyje ČIA.
Iki šiol iš lauko gertuvių Vilniaus gyventojai ir svečiai išgėrė beveik 11,5 mln. stiklinių vandens ir tokiu gamtai draugišku pasirinkimu atsisakė daugiau nei 4,5 mln. plastikinių butelių, sumažinant CO2 išmetimą į aplinką net 379,97 tonomis. Vien per šiuos metus, nuo lauko gertuvių sezono pradžios balandžio mėnesį, Vilniuje iš lauko gertuvių buvo išgerta apie 3 mln. vandens stiklinių.
Bendrovė „Vilniaus vandenys“ kartu su Vilniaus miesto savivaldybe gerti vandenį iš čiaupo bei atsisakyti plastikinių vandens butelių miestiečius ir miesto svečius skatina ir kitais būdais: šią vasarą bendrovė atnaujino praėjusiais metais pradėtą vandens iš čiaupo skatinimo akciją bei išplėtė ją iki nacionalinio lygmens. Šiuo metu prie akcijos jau yra prisijungusios 8 šalies vandentvarkos įmonės bei daugiau nei 80 skirtingų verslų, kurie savo svečiams bei klientams siūlo nemokamai atsigaivinti vandeniu iš čiaupo. Skaičiuojama, jog iki iniciatyvos pabaigos rugsėjį visoje Lietuvoje bus išdalinta daugiau nei 1 mln. nemokamų stiklinių vandens iš čiaupo bei atsisakyta daugiau nei 350 tūkst. plastikinių butelių.
Maža to, daugiau nei 100 Vilniuje veikiančių mokyklų rugsėjo 1-ąją vaikus pasitiks su mokyklose įrengtais geriamojo vandens fontanėliais, kuriuose vaikai sveiku ir skaniu vandeniu galės prisipildyti gertuves bei nepirkti vandens plastikinėse tarose. Vandens fontanėlių įrengimą mokyklose Vilniaus vandenys ir Vilniaus miesto savivaldybė pradėjo dar prieš kelerius metus.