Ukrainos nepriklausomybės dieną – palaikymo koncertai Vilniuje

Ukrainos nepriklausomybės dieną – rugpjūčio 24-ąją – vyks ne vienas renginys, skirtas palaikyti karo alinamą šalį.

Pievoje prie Baltojo tilto žinomiausi Ukrainos didžėjai vilniečius ir miesto svečius kvies prisijungti prie solidarumo renginio ir išreikšti palaikymą jų valstybei. Renginys prasidės 17 val. Publiką pajudėti kvies didžėjės Miss Monique ir „8kays“. Vėliau ritmą kaitins pasaulyje garsus duetas ARTBAT.

„Ilgai siekę laisvės, mes puikiai suprantame, kokia svarbi Nepriklausomybės diena ukrainiečiams šiemet, kai jau pusę metų jie kovoja kaip tik už tai – už teisę būti laisvos, nepriklausomos šalies piliečiais. Ukrainiečių drąsa ir ryžtas įkvepia, ir mažiausia, ką galime, tai nepavargti teikti jiems visokeriopą palaikymą“, – kalbėjo Vilniaus miesto meras Remigijus Šimašius.

Renginio skrajutė

„Mane labai džiugina, kai Lietuvoje matau tiek daug Ukrainą palaikančių žmonių. Tai – tikras tautų draugystės ženklas. Lietuvos pagalba laimėsime karą ir kitais metais, tikiuosi, švęsime mūsų nepriklausomybę kartu su jumis Kyjive“, – kalbėjo Oleksandr Sanchenko, Rados narys, „Music Saves UA“ fondo steigėjas.

Nuo šiandien ir renginio metu per Ukrainos muzikinių renginių asociacijos įsteigtą paramos fondą „Music Saves UA“ renkama parama humanitarinei pagalbai nuo karo nukentėjusiems žmonėms: https://1kfund.org/100k

Rotušės aikštėje

Tą pačią dieną nuo 19 val. Vilniaus rotušės aikštėje vyks nemokamas Lietuvos ir Ukrainos atlikėjų koncertas. Gros Lietuvos grupė „Thundertale“, Ukrainos grupė „Taruta“, tarptautinis vyrų choras „Unia“ (meno vad. Pavel Gonca), dainuos legendinė ukrainiečių dainininkė, „Eurovizijos“ dainų konkurso ir pasaulio muzikos (kaip geriausiai parduodamo Ukrainos atlikėjo) apdovanojimą laimėjusi atlikėja Ruslana.

Neperdedant, Ruslaną galima vadinti Ukrainos balsu ir veidu pasaulyje. Būdama aktyvi pilietinė aktyvistė, Ruslana buvo įtraukta į 2013 m. įtakingiausių moterų dešimtuką pagal žurnalą „Forbes“. 2014 m. ji pateko tarp 10 drąsiausių moterų ir buvo apdovanota Tarptautiniu drąsios moters apdovanojimu (amerikiečių apdovanojimas, kurį kasmet teikia Jungtinių Amerikos valstijų departamentas moterims visame pasaulyje, kurios pasižymėjo lyderyste, drąsa, išradingumu ir noru aukotis dėl kitų, ypač skatinant moterų teises).

Nuo pat karo pradžios ji remia Ukrainos kariuomenę, padeda nukentėjusiems taikiems tautiečiams, organizuoja ir dalyvauja informacinėje ir savanoriškoje veikloje, keliauja po Ukrainą ir pasaulį.

Lietuvos roko grupė THUNDERTALE, kuri beveik 20 metų savo muzikoje į vientisą visumą komponuoja roko ir lyrikos, metalo ir etninius motyvus. Platus muzikinio skambesio spektras yra grupės vizitinė kortelė – ši komanda koncertuoja tiek akademinėse erdvėse, tiek triukšminguose festivaliuose.

Ukrainos grupė TaRuta iš Kyiv‘o – tai tautosakos tyrinėtojų komanda ir profesionalūs pop-rock muzikantai, nebijantys eksperimentuoti ir įvesti šiuolaikines muzikos tendencijas į autentišką ukrainiečių folklorą. Per 15 eksperimentų metų TaRuta suteikė naują gyvybę daugiau nei dešimčiai senovės ukrainiečių liaudies dainų, paversdama jas tikrais hitais.

Tarptautinis vyrų choras UNIA (meno vad. – Pavel Gonca) susikūrė 1990 m. Minske. Kolektyvas aktyviai reiškia savo politinę, pilietinę ir kultūrinę poziciją: kol galėjo, organizavo labdaros renginius, palaikydamas represuotus Baltarusijos kultūros veikėjus, pasisakančius prieš prievartą ir falsifikuotus rinkimus. Kolektyvo nariai ne kartą buvo sulaikyti, baudžiami administracinėmis ir piniginėmis baudomis. 2021 m. pradžioje choras ir jo vadovas buvo priversti išvykti iš Baltarusijos dėl politinių represijų. Lietuva svetingai priėmė čia atvykusius choristus. Šiuo metu kolektyve dainuoja gudų, ukrainiečių, lenkų ir lietuvių dainininkai.

Nuo 21 val. 30 min. žiūrovus džiugins multidisciplininio meno projektų organizatoriai „Walls Have Ears“, kurie sukūrė ukrainiečių klasikos kūrinių šiuolaikinę vaizdo ir muzikos interpretaciją „Gėlės ir parakas“.

Lietuvių muzikantai – pianistas Darius Mažintas ir būgnininkas Adas Gecevičius – bei prancūzų bosistas ir kompozitorius Boris Kulenovic, interpretuodami žinomus ukrainiečių kompozitorių kūrinius, kartu su vokaliste Ieva Barbora Juozapaityte juos atgaivins ir savo nauju požiūriu pristatys publikai.

Videomenininkas Andrius Seliuta ruošia renginiui specialią premjerą. Pasitelkdamas dokumentinius vaizdus iš karo zonos, jis savitai atgaivins kaimyninės šalies aktualijas ir jos žmonių atmintį – Rotušės pastato sienos virs savotišku langu į kaimyninę Ukrainą.

Koncerto metu Vytautas Žarnauskas kurs ryškiaspalvę vaizdo instaliaciją – modernių technologijų prisilietimas suteiks gana konservatyviai erdvei naują įvaizdį.

Rinkodaros ir komunikacijos skyrius, vrt@vilnius.lt