Svarbi informacija
Vilniaus miestas imasi renovacijos projektų gelbėjimo – finansuos investicijų planų korekcijas
Vilniaus miesto savivaldybės taryba, siekdama paspartinti dėl išaugusių statybos darbų kainų stringantį daugiabučių renovacijos procesą Vilniaus mieste, nutarė skirti finansavimą renovacijos projektų investicijų planų koregavimui.
„Vieša paslaptis, kad statybos darbai šiemet smarkiai brango. Dėl to renovacijos projektai, kuriems buvo pritarta pernai, tiesiog nebeatitinka realybės – darbams numatytos lėšos nebeatitinka darbų vertės. Todėl statybos įmonės paprasčiausiai nedalyvauja konkursuose dėl daugiabučių atnaujinimo darbų ir didelė dalis renovacijos projektų yra užstrigę. Norime padėti gyventojams atgaivinti tuos projektus, perskaičiuojant darbų kainas pagal esamą situaciją, tad skyrėme finansavimą investicijų planų atnaujinimui“, – aiškina Vilniaus vicemeras Valdas Benkunskas.
Pasak vicemero, situaciją, kai masiškai neįvyksta rangos darbų pirkimai, lėmė itin ilgos procedūros ruošiant renovacijai reikalingus dokumentus. Skaičiuojama, kad nuo pirmojo renovacijos projekto administratoriaus susitikimo su gyventojais iki rangos darbų konkurso paskelbimo praeina maždaug metai.
Tuo tarpu statybų rinka keičiasi gerokai greičiau – statybos įmonės indikuoja, kad rangos darbai rinkoje nuo metų pradžios pabrango maždaug 20 proc. Vadinasi, prieš pusmetį ar daugiau skaičiuotos renovacijos projektų vertės ir investicijų planai nebeatitinka rinkos kainų, o rangovams nebeapsimoka dalyvauti konkursuose.
Pagal dabartinį reguliavimą, neįvykus konkursui rangos darbams įsigyti, renovacijos projekto administratorius yra priverstas iš naujo kartoti biurokratinį procesą: organizuoti butų savininkų balsavimą dėl pritarimo koreguoti investicijų planą, gauti Aplinkos projektų valdymo agentūros pritarimą investicijų plano koregavimui, koreguoti investicijų planą, organizuoti butų savininkų balsavimą dėl pakoreguoto investicijų plano tvirtinimo, iš naujo suderinti investicijų planą su agentūra ir finansuotoju ir tik tuomet vėl skelbti rangos arba rangos su projektavimo paslaugomis pirkimą.

Nuotr. Sauliaus Žiūros
„Kadangi pakartotinis procesas trunka dar pusę metų, per kuriuos kainos rinkoje pučiasi, vėl atsiranda rizika, kad rangos pirkimas žlugs. Skyrę kelis šimtus eurų investicijų plano koregavimui, iš proceso galime išbraukti vieną butų savininkų balsavimą dėl pritarimo koreguoti investicijų planą ir sutaupyti kelis brangius mėnesius“, – aiškina V. Benkunskas.
Vieno daugiabučio renovacijos projekto investicijų plano korekcijoms Vilniaus miesto savivaldybė skirs finansavimą iki 500 eurų. Pagalba daugiabutis namas galės pasinaudoti vieną kartą.
Dėl finansavimo investicijų plano atnaujinimui bus galima kreiptis ne tik neįvykus statybos rangos darbų arba rangos darbų su projektavimo paslaugomis pirkimui dėl per mažos investicijų plane nustatytos maksimalios darbų kainos, bet ir dar vienu atveju: dėl statybos darbų ir medžiagų kainos rinkoje padidėjimo, kai statybos darbų rangovas turi teisinį pagrindą reikalauti padidinti rangos darbų sutarties kainą, tačiau nepakanka daugiabučio namo investicijų plane nustatytų lėšų ir yra būtina jį koreguoti padidinant kainas.
Investicijų plano korekcijos bus atliekamos perskaičiavus įgyvendinamų priemonių kainas pagal tuo metu aktualius SISTELA įkainius.
Prašymus kompensuoti investicijų plano koregavimo išlaidas Savivaldybės administracijos Energetikos skyriui pareiškėjai galės pateikti elektroniniu būdu, užpildydami elektroninę paslaugos užsakymo formą, arba kitomis elektroninių ryšių priemonėmis, paštu, asmeniškai arba per atstovą.
Skaičiuojama, kad investicijų planų atnaujinimas gali būti reikalingas mažiausiai 84 projektams, kuriuos administruoja savivaldybės įstaiga „Atnaujinkime miestą“. Bendra šių projektų vertė siekia apie 100 mln. eurų. Jų investicijų planų atnaujinimas galėtų pareikalauti iki 42 tūkst. eurų iš Savivaldybės biudžeto. Dar iki 15 tūkst. eurų galėtų būti skirta renovacijos projektams, kuriuos prižiūri kiti administratoriai.
Taip pat skaitykite:
Renovacijos projektus Vilniuje kuruojanti Eglė Randytė: „Tikslas – ne atimti kompensacijas, o skatinti renovaciją“
Nuvilnijus informacijos bangai, kad sostinės gyventojai, gaunantys kompensacijas už šildymą ir balsuojantys prieš renovaciją, valstybės paramos nebegaus, patikslinama, kokių priemonių artimiausiu metu bus imtasi. Vilniaus miesto savivaldybė kompensacijas mažinti nutarė nuo šio... ❯❯❯
2023-09-21
Vilnius patvirtino naujas kieto kuro kainas besišildantiems savarankiškai
Rinkoje mažėjant kietojo ir kitokio kuro kainoms, sostinės gyventojams nustatytos naujos šio kuro kainos, taikomos šildymo kompensacijoms apskaičiuoti. „Rugpjūtį atlikus rinkos kainų analizę fiksuotas didžiausias pokytis mišrių malkų pardavime ir palyginti su praėjusiais metais... ❯❯❯
2023-09-20
Prasideda ežero pakrantės prie Gulbinų kvartalo atvėrimo visuomenei darbai
Šiandien prasideda ežero pakrantės šalia Gulbinų kvartalo atvėrimo visuomenei darbai. Vilniaus miesto savivaldybė pasirūpins, kad vilniečiai galėtų patogiai nueiti prie Gulbino ežero iš šiaurinės ir pietinės pusių. Tiesiamas apie 250 m ilgio medinis takas, ežero pakrantėje... ❯❯❯
2023-09-15
Ateities kurą gamins Vilniuje, testuojami vandeniliu varomi autobusai
Vilniaus miesto savivaldybė kartu su partneriu AB Vilniaus šilumos tinklai pasirašė sutartį su Centrine projektų valdymo agentūra dėl žaliojo vandenilio gamybos, kuris bus naudojamas viešajame transporte. Taip pat šiuo metu sostinėje išbandomi Portugalijoje gaminti vandeniliu... ❯❯❯
2023-09-12
Sostinės daugiabučiai bus renovuojami nauju, efektyvesniu būdu – skydais
Vilniaus miesto Taryba pritarė „Vilniaus miesto atrinktų kvartalų energinio efektyvumo didinimo iki 2025 metų“ programos pakeitimams – į renovacijos planus įtrauktas naujas prioritetinis kvartalas Vilkpėdėje, o jau esamas prioritetinis Justiniškių kvartalas papildytas vienu... ❯❯❯
2023-08-30