Rugsėjo 2–4 d. vyks kultūrinių mainų festivalis „Vilnius Gdanske 2022“

Kitąmet 20-ąją sukaktį švęsiantis susigiminiavusių miestų festivalis „Vilnius Gdanske“ lenkus ir lietuvius suburs pirmąjį rugsėjo savaitgalį. Populiariame Gdansko Forumo kieme rugsėjo 2–4 d. vyks tradicinė Vilniaus mugė, senųjų amatų dirbtuvės, parodos, literatūriniai susitikimai ir diskusijos, koncertai, filmų peržiūros.

„Vilniaus ir Gdansko draugystė metams bėgant tik stiprėja. Vilniaus tradicijos, papročiai, vertybės yra perduodamos Gdanskui ir atvirkščiai. Tai laikas, kai galima susitikti su bendraminčiais, norinčiais pažinti kitos tautos kultūrą. Renginių Gdanske ypatingai laukia ir Vilniaus išeiviai, turintys lietuviškų šaknų, savo laimę atradę ypatingame Gdansko mieste. Labiausiai festivalyje džiugina akį – šokantis ir dainuojantis jaunimas“, – sako Vilniaus mero pavaduotoja Edita Tamošiūnaitė.

Festivalyje „Vilnius Gdanske 2022“ viešės daugybė menininkų, kultūros ir mokslo atstovų iš Vilniaus. Tris dienas vyks susitikimai su lietuvių prozininkais, poetais, vertėjais, jaunaisiais Lietuvos menininkais, mokslininkais ir visuomenės veikėjais: Birute Jonuškaite (Lietuvos rašytojų sąjungos prezidentė, rašytoja, vertėja), Daina Opolskaite (rašytoja), Tomu Taškausku (rašytojas, vertėjas), Viktoru Rudžiansku (poetas, leidėjas), Romualdu Miečkovskiu, Barbara Jundo-Kališevska. ir kt. Tarpkultūrinių diskusijų metu bus kalbama apie Gdansko ir Vilniaus tapatybę,  daugiakultūriškumą, laisvę ir žmogaus teises, apie UNESCO kūrybinių literatūrinių miestų tinklą, apie Gdansko tradicijas ir Vilniaus mokslą.

„Beveik du dešimtmečius sėkmingai vykstantis festivalis „Vilnius Gdanske“ (Wilno w Gdansku) liudija, kiek daug sieja Vilnių ir Gdanską, Lenkiją ir Lietuvą – kasmet užmezgami nauji ryšiai, integruojamos įvairios kultūros sritys, vyksta socialinis įsitraukimas. Tai ne tik giminingų miestų ryšys, bet gyva žmonių bendruomenė, kurią vienija bendros vertybės: laisvė, solidarumas, gailestingumas ir daugiakultūriškumas. Todėl šiais metais ypač akcentuosime svarbą būti kartu taikoje, laisvę bei priešinimasi blogio jėgoms“, – sako festivalio meno vadovas dr. Tomasz Snarski.

Gdansko gyventojai ir svečiai išvys spalvingą „Vilnius Gdanske 2022“ koncertinę programą – pasirodymus dovanos jauna dainuojamosios poezijos atlikėja, Lenkijos dainų konkurso didžiojo prizo laimėtoja Ewa Szturo, du koncertus surengs elektroninę ir roko muziką atliekanti vilniečių grupė „Deeper Upper“,  grupė-orkestras „Rakija Klezmer Orkestar“ publiką išjudins litvakišku klezmeriu ir balkaniška, čigoniška muziką, lenkų ir lietuvių šokius pristatys Vilniaus Adomo Mickevičiaus licėjaus vaikų ir jaunimo šokių ansamblis „Šimtas šypsenų“. O didžioji festivalio scenos staigmena – rugsėjo 2 d. vakare – vyks įspūdingas žinomiausios Lietuvos grupės, „Eurovizijos“ dainų konkurso žvaigždės „The Roop“, kurią atpažįsta, vertina ir mintinai dainų žodžius moka gerbėjai Baltijos šalyse ir Europoje,  koncertas.

Reklaminis renginio maketas

Visą savaitgalį tradicinėje Vilniaus mugėje netrūks lietuviškų gėrybių, o Vilniaus liaudies meno dirbtuvėse festivalio lankytojai galės išbandyti jėgas pindami verbas, šiaudines dekoracijas, sodus ir dekoratyvines lietuviškas juostas.

Festivalio metu vyks filmų peržiūros ir gausybė parodų, tarp kurių – Vilniuje šaknų turinčių Gdansko menininkų Jano Borowskio, Władysławos Rogińskos, Bolesławo Rogińskio, Stanisławo Rolicz tapybos ir grafikos darbai bei nuotraukos, vaizduojančios miesto grožį prie Neries upės, taip pat paroda, pristatanti vilniečių išvykimo į Gdanską po II pasaulinio karo istoriją, fotografijų paroda „Vilnius pro Romualdo Mieczkowskio objektyvą“, internetinė paroda „Skaitiniai lietuvių literatūroje“ (www.wbpg.org.pl).

Šįmet ir vėl Gdanske viešės Vilniaus Pal. Kun. Mykolo Sopočkos hospiso vadovė sesuo Michaela Rak, kuri su savo komanda ir savanoriais pristatys hospiso veiklą.

Rugsėjo 4 d., sekmadienį, 9.00 val., Gdansko Švč. Trejybės bažnyčioje vyks iškilminga Eucharistija, skirta Vilniaus ir Gdansko gyventojams.

Kultūros mainų tarp Lietuvos ir Lenkijos miestų šventės proga rugsėjo 2–4 d. Lietuvos vėliavos spalvomis pasipuoš aukščiausias Gdansko dangoraižis „Olivia Star“, priklausantis moderniam „Olivia Center“ kompleksui. Kaip Lietuvos ir Lenkijos bei Gdansko ir Vilniaus draugystės simbolis, nušvis šviesos instaliacija – trispalvė širdis.

Gdanskas atvykti ir draugystę kartu švęsti kviečia pirmąjį rudens savaitgalį – rugsėjo 2–4 d.

Tradiciškai rugsėjo pradžioje Lenkijos uostamiestį aplankęs kultūros mainų festivalis „Vilnius Gdanske“, po dviejų savaičių – rugsėjo 16–17 d. – grįžta į Lietuvos sostinę, kur vyks „Gdanskas Vilniuje 2022“.

Oficialus festivalio Gdanske atidarymas bus tiesiogiai transliuojamas www. gdansk.pl.

Organizatoriai – Vilniaus ir Gdansko miestų savivaldybės, Vilniaus kultūros centras.

Garbės globėjai – Lietuvos Respublikos ambasadorius Lenkijos Respublikoje Eduardas Borisovas ir Lietuvos Respublikos garbės konsulas Gdanske Józefas Poltrokas.

Partneriai – net 16 įstaigų ir organizacijų iš Gdansko ir Vilniaus.

Visą festivalio „Vilnius Gdanske 2022“ programą rasite čia: https://bit.ly/3PGDh8Q (lietuvių kalba) ir https://bit.ly/wilnowgdansku2022 (lenkų kalba).

Daugiau informacijos apie festivalį svetainėje: https://www.gdansk.pl/wilno-w-gdansku