Sostinėje gyvenančius užsieniečius suburs jiems skirtas festivalis: laukia diskusijos ir pramogos visai šeimai

Rugsėjo 8 d. Vilniuje pirmą kartą organizuojamas festivalis užsienio piliečiams, gyvenantiems sostinėje. Užsieniečių relokacijos ir integracijos paslaugų centro „International House Vilnius“ kartu su partneriais organizuojamame renginyje „Open Vilnius’22“ tikimasi sulaukti daugiau nei 500 dalyvių. Festivalio metu jų lauks skirtingos diskusijos, praktiniai patarimai, kaip įsilieti į sostinės gyvenimą ir bendruomenių veiklas bei aktyvios pramogos visai šeimai. Tikimasi, kad renginys taps ilgalaike tradicija, kuri padės Lietuvos sostinėje gyvenantiems užsieniečiams kuo greičiau Vilniuje pasijusti kaip namuose.

Vilniuje gyvena beveik 60 tūkst. užsieniečių

Toks festivalis Vilniuje organizuojamas pirmą kartą. Vilniaus miesto turizmo ir verslo plėtros agentūros „Go Vilnius“ vadovė Inga Romanovskienė sako, kad idėją tokiam festivaliui padiktavo Vilniuje gyvenantys užsieniečiai. Šią vasarą atlikta sostinėje gyvenančių užsieniečių apklausa parodė, kad nemokant lietuvių kalbos įsilieti į vilniečių bendruomenę užsieniečiui yra sudėtinga.

„Vilniuje šiuo metu gyvena beveik 60 tūkstančių iš užsienio atvykusių žmonių, kurie dirba sostinėje įsikūrusiose įmonėse ar patys čia kuria verslus, taip didindami mūsų miesto ir visos šalies patrauklumą. Tačiau užsienio piliečiai į Vilnių atvyksta ne tik dirbti, bet ir gyventi su šeimomis. Natūralu, kad atvykę žmonės naudojasi visomis paslaugomis, siekia švietimo galimybių ir po truputį bando prisijaukinti miestą. Norime, kad kiekvienas į Vilnių atvykęs žmogus jaustųsi laukiamas, galėtų lengviau įsilieti ne tik į darbo aplinką, bet ir į vietinių bendruomenių veiklas, o sostinėje jaustųsi taip, kaip namuose. Tikime, kad pirmą kartą Vilniuje rengiamas festivalis „Open Vilnius’22“ padės čia atvykusiems žmonėms lengviau integruotis ir užmegzti vertingų kontaktų, o šis renginys taps gražia tradicija, kurią tęsime dar ne vienerius metus“, – sako „Go Vilnius“ vadovė Inga Romanovskienė.

,,Lietuva, norėdama sėkmingai pritraukti užsienio talentus, privalo auginti savo, kaip lokacijos, patrauklumą. Šiandien jau galime pasidžiaugti tokiomis iniciatyvomis kaip paskatos tarptautinių specialistų atsikėlimui ir vieno langelio principu teikiamos konsultacijos čia atvykstantiems užsienio specialistams. Tačiau ne mažiau svarbu ir sėkmingas integracijos procesas. Tokie renginiai kaip „Open Vilnius ’22“ yra svarbus žingsnis kuriant tarptautines bendruomenes Vilniuje, bei padedant naujai atvykusiems užsienio talentams greičiau įsitvirtinti, – iniciatyva džiaugėsi Aistė Kasperė, „Work in Lithuania“ programos vadovė.

Atliktas tyrimas išryškino problemas

Nors naujausias Vilniuje gyvenančių užsieniečių tyrimas parodė, kad 4 iš 5 užsieniečių yra patenkinti gyvenimu sostinėje, dalis atvykusių žmonių vis dar susiduria su įvairiomis problemomis. Kitų valstybių piliečiai neretai patiria sunkumus įsidarbinant ar ieškant būsto, naudojantis paslaugomis, o bene labiausiai jiems trūksta galimybės mokytis lietuvių kalbos bei progų įsilieti į vietinių bendruomenių veiklą. Tiesa, lyginant praėjusių metų ir naujausios apklausos rezultatus, teigiami pokyčiai ryškėja.

žmonės bendrauja, fone matosi Gedimino pilis

Anot „International House Vilnius“ vadovės Agnės Camaros, užsieniečių relokacijos ir integracijos paslaugų centras jau ėmėsi ne vienos iniciatyvos, padedančios integruoti užsienio piliečius į Vilniaus bendruomenę. Pavyzdžiui, įgyvendinta mentorystės programa „BeFriend Vilnius“ padėjo ukrainiečiams greičiau ir lengviau susidraugauti su miestiečiais, susirasti vietinių draugų. Programos sėkmė paskatino veiklą plėsti, į ją įtraukiant ir kitus į Lietuvą atvykusius užsienio piliečius, o būsimas festivalis „Open Vilnius“ leis susipažinti su čia gyvenančiais žmonėmis, pasidalinti savo patirtimi ir pasisemti įkvėpimo iš kitų.

„Mums, kaip užsieniečių integracijos paslaugų centrui, itin svarbu sužinoti, kuo gyvena  Vilniuje įsikūrę užsieniečiai. Apklausos duomenys leidžia išgryninti problemines vietas, pastebėti atvykusiųjų poreikius ir tobulinti gyvenimo sostinėje sąlygas. Tokiu būdu prisidedame prie geresnės atvykusiųjų patirties, pritraukiame daugiau įvairių sričių specialistų, kuriančių Vilniui pridėtinę vertę. Šiuo festivaliu tikimės didinti užsieniečių įsitraukimą į Vilniaus gyvenimą, o su iššūkiais susiduriantiems žmonėms suteikti ir praktinių patarimų iš tų, kurie jau ne vienerius metus gyvena sostinėje“, – sako ,,International House Vilnius“ vadovė Agnė Camara.

Kvies į diskusijas ir dalinsis praktiniais patarimais

„International House Vilnius“ kartu su partneriais jau rugsėjo 8 d. 16 val. kviečia visus Vilniuje gyvenančius užsieniečius su šeimomis atvykti į Sapiegų parką (Antakalnio g. 17).

Priešais „Vilnius Tech Park“ konferencijų centrą (pastatas nr. 3) vyks nemokamos diskusijos, dalijimasis kontaktais, patirtimi bei praktiniais patarimais, kaip lengviau įsilieti į vietinį sostinės gyvenimą. Festivalio erdvėje dalyvių lauks ir pramogos visai šeimai: bus organizuojamas protmūšis, įrengta speciali erdvė vaikams, kur prižiūrimi mažyliai galės ramiai žaisti, kol tėvai dalyvaus renginio veiklose. Festivalio dalyviai taip pat galės atsigaivinti ir pavalgyti specialioje maisto erdvėje.

Dalyvavimas renginyje nemokamas, tačiau užsiregistruoti į jį kviečiama iš anksto. Daugiau informacijos apie festivalį ir registracija į jį čia: https://www.eventbrite.com/e/open-vilnius22-international-community-meetup-tickets-403878801367

Užsieniečių relokacijos ir integracijos paslaugų centras „International House Vilnius“ – 2021 metais įkurta bendra Vilniaus miesto turizmo ir verslo plėtros agentūros „Go Vilnius“ ir talentų pritraukimo programos „Work in Lithuania“, skatinančios užsienio talentus siekti karjeros Lietuvoje, iniciatyva. Vienoje vietoje sutelkdamas svarbiausių institucijų paslaugas „International House Vilnius“ jau padėjo 10 tūkstančių užsieniečių, pasirinkusių dirbti ir gyventi sostinėje.