„Pasaulis skamba“ festivalį uždarys su trenksmu: už Ukrainos laisvę suskambės 15-os Vilniaus senamiesčio bažnyčių varpai

Varpinė

Rugsėjo 11 d. vakarą Vilniaus senamiestį vienu metu pripildys net 15-os bažnyčių varpų skambesys – bus uždaromas nuo gegužės iki rudens pradžios vykęs „Pasaulis skamba“ festivalis. Specialią muzikinę kompoziciją miestui padovanos ispanų muzikologas ir atlikėjas Llorenco Barberis, panardinsiantis miestą į išskirtinę garsų kelionę.

„Nuo pat gegužės „Pasaulis skamba“ festivalis stebino Vilniaus gyventojus ir svečius garsais iš atokiausių planetos kampelių. Festivalio uždarymas leis vienu metu naujomis spalvomis atsiskleisti net 15-os sostinės bažnyčių varpams, kurie Vilniaus centre sukurs išskirtinę atmosferą. Tuo pat metu šis koncertas ir jo pagrindinė žinutė – „Pasaulis skamba taikai“ – taps dar viena proga prisiminti, kad taika nebus įmanoma, kol Ukraina nepasieks pergalės prieš Rusiją“, – sako Vilniaus miesto savivaldybės meras Remigijus Šimašius.

Vienos valandos trukmės koncerte, kuris prasidės 19 val. 30 min., daugiau nei šešiasdešimčia varpų skambins 55 savanoriai muzikantai, atliksiantys ispanų kompozitoriaus L. Barberio sudarytą kompoziciją.

L. Barberis – unikali ir be galo muzikali asmenybė, garsą suprantantis kaip galingą socialinės transformacijos įrankį, galintį suvienyti miestą ir jo žmones, kurti bendrystės jausmą. Būtent todėl į koncerto atlikimą maestro įtraukia vietos bendruomenę. Atrinkti savanoriai tampa varpininkais, kurie išklausę teorinę mokymų dalį vėliau pradeda repeticijas.

Į Vilnių L. Barberis atvyko dar rugpjūčio 25 d., kada ir pradėjo ilgą varpų koncerto pasiruošimo procesą – nuo iš anksto atrinktų bažnyčių apžiūrėjimo iki susipažinimo su kiekvienu varpu. Tiesa, šis varpų koncertas – skiriasi nuo karilionų muzikos, nes varpais bus skambinama mechaniškai, rankiniu būdu.

Įspūdingas ispanų kompozitoriaus dosjė

L. Barberis

1948 m. gimęs L. Barberis aktyviai muziką kuria daugiau kaip 40 metų. Savo kūriniuose jis pasitelkia improvizaciją, įvairiausius garso šaltinius ir, žinoma, varpus, kurdamas daugialokalią muziką (angl. plurifocal music), kurioje miestas tampa ne tik koncerto erdve, tačiau ir pačiu orkestru.

  1. Barberis yra sukaupęs daugiau nei 30 metų patirtį kuriant ir atliekant varpų koncertus, kurių yra surengęs daugiau nei 300.

Jo koncertų sąraše Europos kultūros sostinės atidaromieji bei uždaromieji koncertai Lisabonoje (1994 m.), Kopenhagoje (1996 m.) ir Stokholme (1998 m.), UNESCO Pasaulio paveldo nominacijos ceremonijos Zalcburgo (1997 m.) ir Kito (2018 m.) miestams.

Taip pat L. Barberio koncertai yra vykę daugiau nei 50 šalių, tarp kurių – Popiežiaus Jono Pauliaus II kvietimu 1999 m. surengtas 100 Romos bažnyčių varpų koncertas.

2018 m. jo kūrinys „Mes esame kūnas, mes esame ugnis, mes esame garsas“ (Som Cos, Som Foc y Som So) pelnė Gineso rekordą kaip didžiausias perkusijos muzikos kūrinys, kurį atliko daugiau nei 20 000 muzikantų.

Nuo 1999 m. L. Barberis bendradarbiauja su dainininke ir etnomuzikologe Montserrat Palacios, miesto varpų koncerto muzikos vadove. M. Palacios, ilgametė maestro bendražygė, kartu atvyko ir į Vilnių.

„Pasaulis skamba taikai“ metu bus ribojamas eismas nuo 19.30 iki 20.30 Tilto, T. Vrublevskio, Šventaragio, Barboros Radvilaitės gatvėse ir Maironio gatvės dalyje tarp Užupio ir Barboros Radvilaitės gatvių.

Renginio organizatorius „Gera muzika gyvai“, vienintelė Baltijos šalyse reguliariai organizuojanti pasaulio muzikos koncertus, per 16 veiklos metų surengusi daugiau nei 450 renginių įvairiuose šalies miestuose.  Daugiau informacijos GM Gyvai www.gmgyvai.lt

Koncertas yra Vilniaus 700-ojo jubiliejaus programos dalis. Sužinokite daugiau www.700vilnius.lt

Koncertą iš dalies finansuoja – LRV Kanceliarija.

Koncertą finansuoja – Lietuvos kultūros taryba.

Informacinis partneris – LRT Plius.

Mecenatas – EIKA.

Rėmėjas – UPS.

Už bendradarbiavimą dėkojame Vilniaus arkivyskupijai ir Lietuvos stačiatikių arkivyskupijai.

Rinkodaros ir komunikacijos skyrius, vrt@vilnius.lt