Vilnius kartu su 12 pasaulio miestų kviečia gyventojus kartu stabdyti klimato kaitą

Klimato kaitos stabdymas

Startuoja nauja tarptautinė iniciatyva „Climate Campaigners EU“, kuri kvies Lietuvos sostinėje ir kituose atrinktuose pasaulio miestuose gyventojus prisidėti prie kovos su klimato kaita. Tą vilniečiai galės padaryti atsisiųsdami mobiliąją programėlę ir priimdami joje esantį iššūkį gyventi tvariau keičiant savo įpročius ir elgesį, o įveikus iššūkius – gauti prizų.

Iniciatyvos organizatoriai pabrėžia, kad visi gyventojai nesudėtingais veiksmais gali prisidėti prie klimato kaitos mažinimo. Tad siekiant daugiau gyventojų paskatinti keisti savo elgseną buvo pradėta iniciatyva „Climate Campaigners“.

Specialiai šiai iniciatyvai sukurtoje programėlėje vilniečiai ir kitų miestų gyventojai galės dalyvauti specialiuose iššūkiuose, pavyzdžiui, kuriam laikui atsisakyti kelionių automobiliu ar nevartoti plastiko. Programėlė leis gyventojams realiu laiku detaliai sekti bei analizuoti savo rezultatus. Vartotojai galės užmegzti ryšius, dalintis tvaraus gyvenimo būdo patarimais, sėkmingais pavyzdžiais.

Po kiekvieno įveikto iššūkio bus gaunami taškai, kuriuos vėliau galima iškeisti į prizus. Tad naudodamas „Climate Campaigners“ programėlę kiekvienas galės žaismingai prisidėti prie aplinkos gerinimo ir padėti jų miestui tapti tvaresniu.

Iniciatyva, kurioje dalyvauja 13 miestų, truks dvejus metus, o išsikeltiems tikslams pasiekti kiekvienas iš miestų taikys specialias priemones. Pavyzdžiui, Vilniuje daugiausia dėmesio bus skiriama judumui.

Diena be automobilio

„Darnus judumas yra priemonė, padedanti stabdyti klimato kaitą, taip pat tai yra ir vienas iš svarbiausių Vilniaus miesto savivaldybės tikslų. Sostinės savivaldybė jau dabar intensyviai dirba ties šia sritimi. Būtent todėl pirmasis iniciatyvos iššūkis vilniečiams lengvai pasiekiamas – 24 valandas nesinaudoti automobiliu. Miesto gatvės yra labiau pritaikomos pėstiesiems bei dviratininkams, gerinamas viešasis transportas. Be to, iki 2030 m. Vilnius kartu su kitais 100 Europos miestų yra išsikėlęs tikslą tapti klimatui neutraliu miestu. Tikime, kad „Climate Campaigners“ kampanija padės greičiau pasiekti šį tikslą“, – sako Vilniaus savivaldybės vicemeras Tomas Gulbinas.

Gyventojai, užsiregistravę tinklalapyje climate-campaigners.com taps didelės klimato kaita besirūpinančių žmonių bendruomenės dalimi. Ne tik Vilniuje, bet ir kituose #Climate Campaigners miestuose. Šiuo metu iniciatyva jau veikia 13-oje miestų, tokių kaip Izmiras, Milanas ar Lahtis, netrukus bus paskelbti ir kiti dalyviai.

Projektas yra paremtas moksliniais duomenimis. Jo eigoje gauti anoniminiai duomenys ir išvados bus analizuojamos įvairiuose Europos universitetuose bei naudojamos rekomendacijoms dėl tolimesnių veiksmų rengti. Projekte dalyvaujantys miestai yra pasirengę tapti žalesniais ir perduoti įvairius institucinius, teisinius ir kitus įrankius kaip gerąją praktiką likusiai Europai.

Rinkodaros ir komunikacijos skyrius, vrt@vilnius.lt

Tarptautinei aplinkosaugos iniciatyvai vadovauja Linco Johaneso Keplerio universitetas, bendradarbiaudamas su Airijos nacionaliniu universitetu (Golvėjumi), Norvegijos mokslo ir technologijų universitetu (Oslas), ir Keiptauno (ZAF), Dublino, Freistadt, Grenoblio, Izmiro, Lahčio, La Libertado (PER), Linco, Milano, Pesaro, Skopelos, Trua Ruvjero (CAN), Vilniaus miestais. Iniciatyva finansuojama iš „Europos Sąjungos mokslinių tyrimų ir inovacijų programos „Horizontas 2020“ pagal dotaciją Nr. 101003815.