Vilnius svarsto apriboti fejerverkų ir pirotechnikos priemonių naudojimą

minia renginyje prie Baltojo tilto

Nuotr. S. Žiūros

Sostinės Taryba pradėjo svarstyti tam tikrų kategorijų fejerverkų ir civilinės pirotechnikos priemonių draudimą. Tikimasi, kad tai sumažins oro taršą, triukšmą ir neigiamą poveikį Vilniaus gyventojams ir gyvūnams. Galutinį sprendimą planuojama priimti kitame Tarybos posėdyje – spalio 26 d.

„Dar praėjusią vasarą miesto Taryba priėmė rezoliuciją, kuria įsipareigojo keisti požiūrį į miesto švenčių ir kitų renginių organizavimą – atsisakyti juose fejerverkų. Tikiu, kad būtent tai paskatino didesnę diskusiją visuomenėje dėl fejerverkų keliamos taršos ir žalos. Be to, po rezoliucijos Vilniuje žymiai sumažėjo renginių, kuriuose naudojami fejerverkai. Padarėme milžinišką pokytį“, – sako Laisvės partijos narys Vincas Jurgutis.

Draudimas galiotų visoje savivaldybės teritorijoje

Pakeisdami nuo 2007-ųjų galiojusias triukšmo prevencijos viešosiose Vilniaus miesto vietose taisykles, Tarybos nariai svarsto visoje savivaldybės teritorijoje drausti naudoti F4 kategorijos fejerverkus bei T2 ar P2 kategorijos civilines pirotechnikos priemones – t. y. galingas priemones, kurias įsigyti gali tik specializuotos įmonės.

Iki šiol galiojančios taisyklės numato, kad civilinės paskirties pirotechnikos priemones draudžiama naudoti ne arčiau nei 75 metrai nuo daugiabučių gyvenamųjų namų, taip pat nustatytose tyliosiose viešosiose zonose ir tyliosiose gamtos zonose – miesto parkuose, miškų masyvuose ir kitose rekreacinėse zonose, pritaikytose neaktyviam gyventojų poilsiui. Išimtis taikoma švenčių metu ir per masinius renginius, kuriems Savivaldybė išduoda leidimus.

Tarybai siūloma panaikinti iki šiol galiojančias išimtis dėl švenčių ir masinių renginių, o F4 kategorijos fejerverkus bei T2 ar P2 civilines pirotechnikos priemones uždrausti visoje Vilniaus teritorijoje.

minia renginyje Vingio parke

Nuotr. S. Žiūros

Pagerės žmonių ir gyvūnų gerovė

Įvairių šalių atlikti tyrimai nustatė, kad leidžiant fejerverkus į aplinką patenka didelis kenksmingų kietųjų dalelių kiekis bei kiti daug žalos keliantys elementai, kurie kelis kartus padidina oro taršą. Tyrimų metu nustatyta, kad ypač didelis kenksmingų dalelių kiekis išskiriamas naudojant galingus fejerverkus per Naujųjų metų ar kitų švenčių sutikimą. Vilniaus miestas prieš daugiau nei metus priimta rezoliucija įsipareigojo savo organizuojamuose renginiuose ir šventėse nenaudoti pirotechnikos priemonių, tačiau galingi fejerverkai ir toliau teisiškai nėra draudžiami per įvairias privačias juridinių ir fizinių asmenų šventes. Todėl iki šiol nėra užkirstas kelias žmonėms, gyvūnams ir augalams žalingai oro taršai.

Fejerverkų keliamas triukšmas taip pat aktualus ir Vilniuje prieglobstį nuo karo radusių daugiau nei 18 tūkst. ukrainiečių, kuriems fejerverkų garsas kelia papildomą stresą, atžvilgiu.

Rinkodaros ir komunikacijos skyrius, [email protected]