Europos lingvistai Vilniuje aptars migracijos padiktuotus kalbų politikos iššūkius

Europos šalių lingvistai, kalbų politikos ekspertai iš beveik trisdešimties valstybių spalio 11–13 dienomis susitiks Vilniuje 19-ojoje Europos nacionalinių kalbų institucijų federacijos (EFNIL) metinėje konferencijoje „Kalba ir migracija“. Konferenciją organizuoja Lietuvių kalbos institutas (LKI), Valstybinė lietuvių kalbos komisija (VLKK) ir EFNIL. Pagrindinė šiųmetės konferencijos tema – karo akivaizdoje dėl išaugusios migracijos kintanti šalių kalbų politika ir jos įgyvendinimo iššūkiai. Spalio 11 ir 13 dienomis konferencijos dalyviai rinksis viešbutyje Courtyard by Marriot Vilnius City Center, spalio 12 d. – Seimo rūmuose.

Kalba ir migracija logotipas

Tarptautinį renginį spalio 12-ąją Seimo Konstitucijos salėje pradės Seimo Pirmininko pavaduotojas Paulius Saudargas, LKI direktorė Albina Auksoriūtė, VLKK pirmininkas Audrys Antanaitis, EFNIL prezidentė Sabine Kirchmeier (Danija) ir Europos Komisijos Vertimo generalinio direktorato gen. direktorė Genoveva Ruiz Calavera (Belgija). Per dvi konferencijos dienas nuskambės per dešimt pranešimų ir ne viena diskusija apie daugiakultūriškumą, daugiakalbystę ir kitus migracijos bei kalbinės integracijos aspektus. Pranešimus rengia Jungtinės Karalystės, Belgijos, Austrijos, Danijos, Italijos, Šveicarijos ir kt. šalių atstovai. Apie Rusijos kalbocido politiką siekiant sugriauti okupuotose Ukrainos teritorijose konstitucinę santvarką kalbės Ukrainos valstybinės kalbos apsaugos komisaras Tarasas Kreminas (Taras Kremin).

Konferencija spalio 13 d. bus užbaigta forumu „Europos kalbų politika – mitai ir realybė“, kuriame su Lietuvos auditorija bendraus EFNIL prezidentė dr. S. Kirchmeier, EFNIL prezidentės pavaduotoja italų kalbininkė prof. Cecilia Robustelli, EFNIL generalinis sekretorius Vengrijos kalbininkas dr. Tamás Váradi, vokiečių lingvistas prof. dr. Andreas Witt ir VLKK pirmininkas A. Antanaitis. Norintieji dalyvauti kviečiami registruotis el. p. aurelija.baniulaitiene@vlkk.lt.

LKI direktorė A. Auksoriūtė pažymi, kad EFNIL konferencija vyksta tuo metu, kai Lietuva mini svarbią lietuvių kalbai datą – valstybinės kalbos statuso 100-metį. VLKK pirmininkas A. Antanaitis atkreipia dėmesį ir į tai, kad iškiliausi Europos kalbų specialistai į Lietuvos sostinę renkasi neramiu metu – dar nepasibaigus koronaviruso pandemijai, pasaulį krečia Rusijos karinė agresija prieš Ukrainą. Nepaisant to, civilizuotoji pasaulio dalis yra tvirtai nusprendusi ne tik nepasiduoti, bet ir gyventi ir kurti ateitį. „Tam ir renkamės, kad šiame istoriniame kontekste diskutuotume apie aktualiausius kalbos ir migracijos klausimus“, – teigia VLKK pirmininkas.

Pastarąjį kartą Lietuvoje EFNIL suvažiavimas vyko prieš 9 metus. Po pandemijos atsiradus galimybei susitikti gyvai Lietuva perėmė renginio organizatoriaus teises ir pareigas iš austrų, kurie organizavimo pasiūlymą atidėjo ateičiai.

EFNIL – tai Europos Sąjungos ir kelių kitų Europos šalių svarbiausias kalbos politiką formuojančias ir kalbą tiriančias institucijas vienijanti organizacija, įkurta 2003 m. spalio 14 d. Stokholme. Pagrindinis jos tikslas – palaikyti Europos kalbinę įvairovę kaip žemyno kultūrinių ir socialinių skirtybių pagrindą. Kasmet konferencijoje iškeliama vis kita kalbų politikos aktualija – terminologijos padėtis ir ateitis, vertimo ir vertėjų rengimo problemos, nacionalinių mokslo kalbų padėtis ir perspektyvos, žodynų problemos ir kt. Lietuvai atstovaujančios institucijos VLKK ir LKI narystę EFNIL pradėjo 2004 m.

EFNIL metinę konferenciją Seime spalio 12 d., trečiadienį, nuo 10 val. galima stebėti tiesiogiai per „YouTube“ kanalą Atviras Seimas.