Vilniuje prasideda šildymo sezonas: laiku priimti sprendimai leis išlaikyti pernykštes kainas

šilumos punkto vamzdynas

Nuotr. S. Žiūros

Vilniaus miesto savivaldybė ir Vilniaus šilumos tinklai (VŠT) skelbia apie šildymo sezono pradžią – šildymas mieste bus įjungtas nuo pirmadienio. Skaičiuojama, kad šilumos kaina vilniečiams išliks panašiame lygyje, kaip ir pernai.

Globaliose energijos išteklių rinkose tebesitęsianti kainų audra paskatino Vilniaus miesto savivaldybę ir Vilniaus šilumos tinklus iš anksto ruoštis rudeniui ir užsitikrinti šilumos energijai gaminti reikalingą kurą, taip pat – ir mažasierį mazutą. Preliminariais skaičiavimais, ateinantį sezoną 56 proc. viso šilumos gamybai sunaudojamo kuro turėtų sudaryti biokuras ir iš nepriklausomų šilumos gamintojų įsigyjama šilumos energija, 7 proc. – gamtinės dujos, 36 proc. – mažasieris mazutas, 1 proc. – dyzelinas.
„Nors Ukrainoje siaučia karas ir Rusijos agresijos pasekmes netiesiogiai jaučia visa Europa, galime užtikrinti gyventojus, kad šildymo tiekimas bus stabilus, o kainos – panašios kaip praėjusiais metais. Laiku priimti teisingi sprendimai dėl mazuto ūkio atnaujinimo Vilniuje leido užtikrinti vienas mažiausių šildymo kainų visoje Lietuvoje – spalio mėnesį ji sieks 8,9 ct/kWh.“, – sako Vilniaus miesto vicemeras Valdas Benkunskas.

Kad mažasieris mazutas galėtų būti panaudotas kaip laikina alternatyva ženkliai pabrangusioms gamtinėms dujoms, Vilniaus šilumos tinklai šiais metais atnaujino mazuto priėmimo, saugojimo, tiekimo į katilus sistemas bei nebenaudojamą geležinkelio atšaką mažasierio mazuto gabenimui. Šiuo metu bendrovė yra pilnai pasiruošusi alternatyvaus kuro naudojimui.

„Praėjusių metų šildymo sezonas buvo itin sudėtingas, tačiau sukaupta patirtis leido gerai įvertinti situaciją ir pasiruošti energijos išteklių krizei. Mes pasitelkėme visus įmanomus resursus ir sprendimus, kad Vilniaus gyventojai sezoną pasitiktų šiltuose namuose“, – pažymi Gerimantas Bakanas, VŠT generalinis direktorius.

Šildymas – palaipsniui

Vilniaus miesto savivaldybė šildymo sezoną pradės spalio 17 d. – sostinės gyventojus šiluma pasieks per keletą artimiausių dienų. Istoriškai šildymo sezono pradžia variavo nuo spalio 1 iki spalio 22 d., o pernai šildymo sezonas prasidėjo spalio 7 d.

šildymo pradžios tvarkaraštis

Kaip įprasta, nuo šildymo sezono paskelbimo pradžios, šildymas pasieks Vilniečių namus pagal grafiką. Pirmą-antrą dienomis šildymas bus įjungtas Fabijoniškių, Šeškinės, Pilaitės, Senamiesčio, Šnipiškių, Karoliniškių, Lazdynų, Naujosios Vilnios, Baltupių ir Grigiškių mikrorajonuose. Antrą-trečia dienomis šildymas bus įjungtas Antakalnio, Žirmūnų, Pašilaičių, Viršuliškių, Justiniškių, Žvėryno, Naujamiesčio, Kirtimų mikrorajonuose. Trečia-ketvirtą dienomis, šildymas bus pajungimas Panerių, Naujininkų, Rasų, Vilkpėdės ir Verkių mikrorajonuose.

Namų darbus turi atlikti ir pastatų šildymo sistemas aptarnaujančios organizacijos. Jos per tris dienas privalo Vilniaus šilumos tinklų Klientų aptarnavimo centrui pateikti pradėtų ir nepradėtų šildyti pastatų adresus ir šildymo įjungimo datas, o Vilniaus miesto savivaldybės administracijos Energetikos skyriaus Šilumos ir vandens ūkio poskyriui – pastatų, kuriuose neįjungtas šildymas – adresus, šildymo neįjungimo priežastis ir numatomą šildymo įjungimo datą.

Pagalbos paketas vilniečiams

Šio sezono vilniečių šildymo sąskaitos bus panašios, kaip praėjusiais metais. Skaičiuojama, kad vidutinė šilumos kaina viso šildymo sezono metu galėtų siekti 8-10 ct/kWh be PVM. Primename, kad Seimas nusprendė dar du šildymo sezonus taikyti ne 9 proc., o nulinį PVM tarifą centriniam šildymui.

Vilniečiai taip pat kviečiami kreiptis į Vilniaus miesto savivaldybę dėl kompensacijų šildymui ir karštam vandeniui. Svarbu atkreipti dėmesį, kad nuo šiol kompensacijos skiriamos visam šildymo sezono laikotarpiui. Lyginant su praėjusiais metais, gyventojams taip pat taikomos palankesnės kompensacijų gavimo sąlygos.
Per 2021-2022 m. šildymo sezoną kompensacijas Vilniaus mieste gavo 43,4 tūkst. asmenų. Jiems skirta – 8,6 mln. Eur. Pasikeitus kompensacijų teikimo sąlygoms, planuojama, kad per 2022-2023 m. šildymo sezoną kompensacijas gaus apie 53 tūkst. asmenų, kuriems bus skirta apie 14,2 mln. Eur.

Kaip ir praėjusiais metais, Vilniaus šilumos tinklai 2022-2023 metų šildymo sezono metu savo klientams, susiduriantiems su finansiniais sunkumais, sudarys galimybę dalį sąskaitos atidėti vasaros laikotarpiui. Klientams, kurie kreipsis į VŠT dėl šio susitarimo, bus sudaryta galimybė mokėti 50 proc. einamosios sąskaitos, o likusią dalį apmokėti lygiomis dalimis per 6 vasaros mėnesius pasibaigus šildymo sezonui.

Daugiau informacijos apie kompensacijas šildymui ir karštam vandeniui galima rasti Vilniaus miesto savivaldybės internetiniame puslapyje.

Rinkodaros ir komunikacijos skyrius, vrt@vilnius.lt