Nacionalinės koncertų salės projektas baigtas, ruošiamasi statyboms

Dar dr. Jono Basanavičiaus iškelta Tautos namų idėja tampa realybe: architektai pateikė tvirtinti galutinį  Nacionalinės koncertų salės (NKS) projektą. Daugiafunkcis meno centras suprojektuotas taip, kad galėtų priimti aukščiausio lygio klasikinės muzikos atlikėjus, o Lietuvos orkestrai pagaliau turėtų puikios akustikos sales ir repeticijoms, ir koncertams.

„Tarptautinį architektūros konkursą laimėjusi ispanų architektų studijos „Arquivio architects“ idėja po daugelio tobulinimų ir konsultacijų su visuomene bei ekspertais tapo projektu. Tikimės, kad dar šįmet projektas gaus kompetentingų institucijų pritarimą ir tada jau – statybos leidimą. NKS yra nacionalinės reikšmės projektas, todėl jis įrašytas Vyriausybės programoje, – sako Vilniaus vicemeras Tomas Gulbinas. – Tolesni nuoseklūs etapai – finansavimo užsitikrinimas ir rangos darbų pirkimas. Dėl to jau kalbamės ir su Kultūros ministerija, ir su Vyriausybe.“

Keturios salės

NKS projektui buvo iškeltas uždavinys sukurti daugiafunkcinį, įvairiems žanrams tinkantį objektą, prioritetą skiriant akustinei muzikai.

Didžioji koncertų salė su vienos garsiausių pasaulyje akustikos įmonių – japonų „Nagata Acoustics“ suprojektuotais sprendimais talpins iki 1600 klausytojų. Ji bus pritaikyta klasikinės (simfoninės ir kamerinės) muzikos koncertams – su scena ir orkestro duobe. Tokio dydžio akustinės salės Lietuvoje nėra. Todėl nebuvo galima ne tik pasikviesti aukščiausio lygio muzikantų, bet ir šalies muzikai neturėjo tokios salės repetuoti ir rengti koncertus.

Mažoji salė, kitaip – daugiafunkcė, profesionalaus scenos meno, 500–900 vietų salė, skirta naudoti pačių įvairiausių meno žanrų pristatymui. Trečioji, „Tautos namų“, salė bus skirta konferencijoms, ekspozicijoms, renginiams ir edukacinei veiklai.

Komplekse bus įrengta ir repeticijų salė, kuri leis maksimaliai išnaudoti didžiąją salę renginiams, taip pat suteiks galimybę komplekse vienu metu dirbti keliems orkestrams. Repeticijų salės matmenys ir akustika bus artimi Didžiajai salei, kad atlikėjai galėtų repetuoti tokiomis pačiomis sąlygomis, kokios bus ir koncerto metu.

Viduje numatyta ir vietos meno ekspozicijoms, bendradarbiavimo ir darbo erdvėms, vieta restoranui, kavinėms. Taip pat administracinės patalpos darbuotojams, patalpos atlikėjams – persirengimo kambariai, instrumentų laikymo patalpos, įrašų studija.

Šalia koncertų salės bus sodas su lauko meno ekspozicija, apžvalgos aikštelė, numatyta vieta ir kavinei. Bus įrengta požeminė 54 automobilių ir 15 autobusų vietų stovėjimo aikštelė.

Bendras Nacionalinės koncertų salės „Tautos namų“ komplekso plotas sieks apie 23,8 tūkst. kv. m. Pastatų energinis efektyvumas – A++.

Pradedant projektuoti NKS 2020 m. buvo preliminariai skaičiuojama, kad komplekso statyboms prireiks 74 mln. Eurų. Dėl išaugusių kainų šiuo metu prognozuojama 104 mln. eurų sąmata (be rangos darbų priežiūros išlaidų).

Tvarkoma ir aplinka

Ruošiantis NKS statybai imtasi tvarkyti Liuteronų sodų teritoriją, kur, pirmiausia atlikus archeologinius tyrimus, jau atliekamas ir galutinis teritorijos tvarkymas.

Jau netrukus bus pradėta tvarkyti ir aplinkinė teritorija – Tauro kalnas, kur bus atnaujinti pėsčiųjų takai, sutvarkyta aplinka. Jais bus patogu naudotis įvairių fizinių galių žmonėms. Įrengus pėsčiųjų viaduką bus patogesnis susisiekimas tarp Naujamiesčio ir Senamiesčio.

Daugiau informacijos apie projektą https://taurokalnas.lt/

Rinkodaros ir komunikacijos skyrius, vrt@vilnius.lt