Menininkai kviečia į svetainę-virtuvę po atviru dangumi

Nuotr. Kastyčio Mačiūno

Nuo centro nutolę sostinės rajonai saviti, įdomūs, pilni potencialo. Iš naujo atrasti savo gyvenamąjį rajoną menininkų komanda kviečia į „Fabijono svetainę“ – skulptūrišką svetainę-virtuvę po atviru dangumi.

„Išskyrus prekybos centrus, kirpyklas ar stomatologijos klinikas, sporadiškai įsikūrusias daugiabučių namų pirmuosiuose aukštuose, Fabijoniškėse beveik nėra kultūrinės ar bendruomeninės veiklos, o ta, kuri yra – dažniausiai susitelkusi mokyklose. Todėl savo projektu siekiame sukurti visiems pasiekiamą ir savą erdvę, kurioje galėtų būti organizuojamos gyventojus sujungiančios veiklos“, – sako „Fabijono svetainės“ kūrėjai.

Šalia sporto ir žaidimo aikštelių komplekso, greta S. Stanevičiaus g. 53 ir 55 namų, įkurta akmens skulptūrų svetainė – netipiška bendruomenės vieta maisto gaminimui, bendravimui, poilsiui ir laisvalaikiui, kokio nebuvo visame mikrorajone. Tokios poilsio ir grilio zonos egzistuoja Šveicarijoje, Švedijoje ir Olandijoje, tačiau iš skulptūriškų akmens elementų suformuota lauko viešoji erdvė su gultais, stalu, griliu yra visiškai unikalus meninis akcentas. Projektą „Fabijono svetainė“ įgyvendino belgų menininkas Bertas Jakobsas, kraštovaizdžio architektė Sigita Simona Paplauskaitė, skulptorius Daumantas Kučas ir kuratorė Justė Kostikovaitė.

Nuotr. Kastyčio Mačiūno

Pasak menininkų, akmuo projekte kuria jungtį tarp blokinių namų architektūros ir gamtos. Projekte naudojami akmenys ne tik primena ledynmečiu suformuotą rajono kraštovaizdį ir iki dabar kiemuose randamus riedulius, bet ir susilieja su gyvenamųjų namų fasado paviršiais. Iš šios ilgaamžės medžiagos pagamintos skulptūros žavi ne tik savo patvarumu, bet ir tekstūrų įvairove, kuri geriausiai atsiskleidžia skirtingais metų laikais.

„Skulptūriška, funkcionalaus dizaino viešoji erdvė leis gyventojams mėgautis kokybišku laisvalaikiu  per daug nenutolstant nuo savo namų ir atsisakant kelionių automobiliu į miesto centrą ar gamtą. Be to, matome, kad poreikis susiburti gryname ore tik padidėjo pandemijos metu. Tikiu, kad „Fabijono svetainė“, tarpinė stotelė tarp gatvės, blokinių namų ir Fabijoniškių miško, ilgainiui taps susitikimų erdve, kuri suburs skirtingas vietos gyventojų kartas“, – sako S. S. Paplauskaitė.

Naujas traukos taškas ateityje, menininkų nuomone, galėtų plėstis ir tapti sodininkystės vieta, netradicine vieta kūrybinėms dirbtuvėms, kulinarijos pamokoms, platforma įvairioms meninėms intervencijoms ar performansams.

Įveiklinant „Fabijono svetainę“, jau surengti keturi renginiai, kurių metu buvo vaišinamasi ant grilio keptomis gėrybėmis, kavos ceremoniją vedė etiopė Eskedar Tilahun, grojo Belgijoje gyvenantys didžėjai Jolita Pabludo ir Dave Says, koncertą po atviru dangumi surengė Antverpene gyvenanti muzikos atlikėja Indrė Jurgelevičiūtė. Projektas taip pat dalyvavo Vilniaus Galerijų Savaitgalio renginių programoje bei buvo įtrauktas į Sostinės Lobių vedamų ekskursijų maršrutą po Fabijoniškes. Gyventojai prisidėjo kuriant ir įrengiant projektą – prieš projekto statybas buvo organizuojami kūrybiniai susitikimai, na, o vėliau gyventojai prisijungė sodindami želdynus bei prižiūrėdami aplinką.

Belgų menininkas B. Jacobsas kuria meno projektus,  eksperimentuodamas su viešosios ir privačios erdvės ribomis, įprasmindamas ir permąstydamas aktualius socialinius klausimus.

S. S. Paplauskaitė – kraštovaizdžio architektė, dirbanti su miestų viešosiomis erdvėmis, bendruomenėmis ir užsiimanti menine veikla, kuria siekia akcentuoti klimato kaitos poveikį bioįvairovei.

Skulptoriaus D. Kučo kūryba varijuoja tarp didelio mastelio skulptūros, keramikos ir mažosios plastikos. Daugelis jo darbų yra autobiografiniai arba (ir) dienoraščiai, subtiliai atskleidžiantys per jautriai kuriamus ryšius su aplinka.

Justė Kostikovaitė – šiuolaikinio meno kuratorė ir vadybininkė, dirbanti su parodomis, meno kūrinių vystymu viešose erdvėse, menininkų rezidencijomis, kultūros infrastruktūra ir vietokūra.

„Fabijono svetainė“ yra vienas iš 12 „Kuriu Vilnių“ projektų, jam įgyvendinti skirta – 62 320 Eur. Miesto inicijuota programa „Kuriu Vilnių“ atgaivina primirštas sostinės erdves.

Rinkodaros ir komunikacijos skyrius, vrt@vilnius.lt