Dialogas su Pilaitės bendruomene: gyventojai kviečiami būti aktyvūs nuo projekto pradžios 

Beržų alėja

© Saulius Žiūra

Tiesiant Pilaitės prospekto ir Elbingo gatvių sankryžą vietos bendruomenė susirūpino, kad bus pašalinta prieš 40 metų pasodinta beržų alėja. Vilniaus miesto savivaldybė susitikime su bendruomene dar kartą gyventojams pristatė sankryžos projektą, išklausė gyventojus ir atsakė į jiems rūpimus klausimus. 

Gyventojus labiausiai domino, ar išliks prie Pilaitės prospekto esanti beržų alėja, kokios būklės medžiai. Vilniaus miesto savivaldybės Miestovaizdžio skyriaus atstovai informavo, kad beržų alėja išliks. Peržiūrėjus pirminį projektą ir projektuotojams patraukus važiuojamosios dalies bortą metru į šoną papildomai bus išsaugoti keturi brandūs beržai. Tiesa, šių medžių būklė blogėja dėl galimai užteršto dirvožemio.  Iš 65 beržų augti liks 49, kertama bus 16 beržų. Įrengiant sankryžą iš viso bus šalinami 49 medžiai. 

Susitikime gyventojai domėjosi ne tik želdynais, bet ir sankryžos reikalingumu. „Kviečiame gyventojus būti aktyviais ankstyvoje projektavimo stadijoje, kai visuomenei pristatomi projektiniai pasiūlymai. Tuomet dar galima daug ką pakeisti. Kai jau prasideda statybos, projektą pakeisti sunku, o kartais ir neįmanoma,“ – kalbėjo Vilniaus miesto savivaldybės Infrastruktūros skyriaus l. e. p. vedėjas Arūnas Visockas.

Anot sostinės savivaldybės atstovo, pradėtos organizuoti kūrybinės dirbtuvės, kai gyventojai kartu su specialistais kartu projektuoja viešas erdves, gatves, pasiteisina labiau nei įprastas projektų viešinimas. „Akivaizdu, kad toks formatas turi būti taikomas prie visų svarbesnių infrastruktūros projektų. Sėkmingas dialogas su vietos bendruomene leidžia sklandžiai įgyvendinti kitus projekto etapus,“ – mano A. Visockas. 

Pilaitės prospekto ir Elbingo gatvių sankryžos projektas rengtas dar 2019 m. Sankryža projektuota atsižvelgiant į gyventojų prašymus. Elbingo gatvėje sparčiai statomi nauji gyvenamieji kvartalai. Didėja ir transporto srautai, todėl siekiant užtikrinti eismo dalyvių saugumą buvo numatyta nauja sankryža. Pietinėje Pilaitės pr. dalyje bus įrengti atskiri pėsčiųjų ir dviračių takai. Visuomenei projektas buvo pristatytas 2020 m. pradžioje. Projektinių pasiūlymų pristatyme gyventojai dalyvavo neaktyviai, bet projektui pritarė, vertindami, kad sankryža bus patogi eismo dalyviams. Pradėjus projekto statybas, gyventojai pasigedo išsamios informacijos apie projektą.  

Susitikime visus sankryžos statybos procesus iš naujo pristatė užsakovai, projektuotojai, vystytojai, infrastruktūros, miestovaizdžio specialistai. Gyventojams buvo neramu, kad šalia beržų alėjos, prie kurios šiuo metu galima pasivaikščioti, įrengus sankryžą šios galimybės neliks. Tačiau, anot sostinės miestovaizdžio specialistų, prie sankryžos bus tiesiami nauji pėsčiųjų takai, jie apželdinami ir taip kuriama žalia, pasivaikščiojimui tinkama aplinka.  Apželdinimo sprendiniai ruošiami pagal susitikimo metu gyventojų išsakytus siūlymus.   

Sankryža įrengiama statytojo UAB „Celijus“ lėšomis. 

Rinkodaros ir komunikacijos skyrius, vrt@vilnius.lt