Kuriamas Vilniaus portretas Donato Ulvydo ekranizacijoje „Vilniaus pokeris“

Vilnius neapleidžia kino ekranų vaidindamas daugybę skirtingų rolių, o 700 metų jubiliejaus proga miestas taps pagrindiniu Donato Ulvydo filmo „Vilniaus pokeris“ veikėju.

Filmas kuriamas pagal legendinį Ričardo Gavelio romaną „Vilniaus pokeris“ – tai mistifikuota istorija apie gyvenimą, meilę ir mirtį mieste, egzistuojančiame anapus laiko, atminties ir tikrovės ribų. Idėja kurti filmą pagal R. Gavelio romaną „Vilniaus pokeris“ gimė prieš 6 metus, kuomet režisierius D. Ulvydas su ilgamečiu filmų partneriu, scenaristu Jonu Baniu, kūrė ateities planus ir projektus.

„Vilniaus pokeris“ – tai aistringas, viską aplink save naikinantis romanas su gimtuoju miestu, jo daugiaveide dvasia, su tūkstančiu jo moterų, vyrų, paukščių, šunų, tamsių griūvančių laiptinių, paslaptingų skersgatvių ir jais klaidžiojančių mistinių sutvėrimų“, – taip filmą apibūdina režisierius Donatas Ulvydas.

Donatas Ulvydas

Nuotr. V. Ovadnevo

Romano puslapiuose užkoduota mintis, jog neegzistuoja vienas laikas, vienas požiūris, viskas yra viskame ir viskas yra viena, viskas vyksta čia ir dabar, praeitis yra dabartis. Filmo režisierius D. Ulvydas atskleidė, kad atsispyręs nuo šios R. Gavelio romano idėjos, pagrindinį siužeto veiksmą perkelia iš 8-ojo dešimtmečio į dabartį. Pagrindinis filmo „Vilniaus pokeris“ herojus – Vytautas Vargalys – gyvens šiuolaikiniame Vilniuje, kur srautai automobilių, modernėjančios technologijos ir dominuojančios socialinės medijos. Moderni Neries krantinės architektūra kontrastuos su apleistais išlikusiais senamiesčio kiemais. Todėl ekrane persipins ne tik tarpukario, pokario ir sovietmečio, bet ir šių dienų Vilnius su visomis dorybėmis bei ydomis.

Džiazas – neatsiejamas romano „Vilniaus pokeris“ motyvas, Ričardas Gavelis aprašydamas tuometinį džiazo koncertą sakė, jog muzika ir muzikantai Vilniaus pokerio koncerte atrodė kaip Vilniaus galia. Kuriamoje ekranizacijoje džiazas užima itin svarbią vietą. Režisierius Donatas Ulvydas ir filmo kūrėjai, aktyviai bendradarbiauja su Lietuvos džiazo bendruomene. Kuriamas ne tik garso takelis filmui, bet ir koncertinė avangardinio džiazo programa „Vilniaus pokeris“. Lapkričio 15 d. Lukiškių kalėjime įvyko pirmasis kinematografiškasis šiuolaikinio džiazo koncertas. Gaveliško koncerto širdis – kompozitorių Kipro Mašanausko ir Jievaro Jasinskio muzika, kurią atliko profesionalių džiazo muzikantų orkestras „Vilnius JJAZZ Ensemble”. Sausio 28 d. vyks antrasis viešas koncertas ir filmo anonso premjera. Koncertai, pasirodymai ir parodos vyks dar prieš pristatant filmą. Pasak filmo režisieriaus, „tradiciškai po filmo premjeros vyksta garso takelio koncertas, filmo rekvizitų, kostiumų, dekoracijų parodos, o mes esame tokie inovatoriški ir šiuolaikiški, kad viską apvertėme.”

Kitą savaitę Lietuvos sostinėje prasideda „Vilniaus pokerio” anonso filmavimo darbai. Lapkričio 21 d. Šv. Kazimiero gatvėje bus filmuojama viena svarbiausių ekranizacijos scenų. Kaip pasakoja D. Ulvydas, „pagrindinis filmo herojus eina naktį gatve, eilinį kartą jo galvoje sukasi daug minčių, jis pastebi pro šalį einančius kanukus. Gavelio knygoje kanukai aprašyti labai plačiai ir jiems skiriamas didelis dėmesys. Kanukai yra sistemos baimės suvalgyti žmonės, Gavelio romane kanukai yra besieliai, belyčiai, beveidžiai, nuo kurių norisi bėgti. Jų Vilniuje, Lietuvoje, šiuolaikiniame pasaulyje turėtų būti kuo mažiau. Fone egzistuojantys kanukai yra metafora, mūsų nužmogėjimo ir baimės išraiška, per juos mėginu perteikti svarbą išsaugoti žmoniškumą.”

Vilniaus pokerio aktorius

Nuotr. V. Ovadnevo

Projektas „Vilniaus pokeris“ yra skirtas ypatingam 700 metų Vilniaus jubiliejui. Vilniaus miesto savivaldybės inicijuotą jubiliejaus šventės programą „Vilnius 700“ kuruoja Vilniaus turizmo ir plėtros agentūra „Go Vilnius“.

Filmavimo metu bus laikinų eismo ribojimų

Lapkričio 21 d. 7–19 val. filmavimo reikmėms rezervuojamos 9 automobilių stovėjimo vietos šalia pastato Algirdo g. 2.

Lapkričio 21 d. 8–12 val., filmavimo darbų Dominikonų g. 14 vidiniame kieme metu, rezervuojamos 5 automobilių stovėjimo vietos Gaono gatvėje.

Lapkričio 21 d. 19–23 val,. filmavimo darbų metu, bus draudžiamas transporto priemonių eismas Šv. Kazimiero gatvėje (išskyrus aptarnaujantį ir gyventojų transportą). Gatvėje rezervuojamos 5 automobilių stovėjimo vietos.

Rinkodaros ir komunikacijos skyrius, [email protected]