Svarbi informacija
Medžius prižiūrintys specialistai: sodinti galima, kol įšąla žemė
Sostinės gyventojai stebisi, kad krūmai ir medžiai vis dar sodinami ir iškritus pirmam sniegui. Tačiau arboristai teigia – medžius ir krūmus sodinti galima, kol nėra įšalo.
Gruodį sodinti klevai prigijo
Gyventojai socialiniuose tinkluose dalijasi nuotraukomis su šiuo metu sodinamais krūmais, laikinosiose aikštelėse sodinimo laukiančiais medžiais. Vieni abejoja, ar augalai prigis, kiti nerimauja, kad švaistomi miesto pinigai.
„Gyventojai neturėtų medžių ir krūmų lyginti su gyvūnais ar žmonėmis. Lapkričio pabaigoje mums ir gyvūnams šalta, o augalai pasibaigus vegetaciniam laikotarpiui užmiega, ir tai yra tinkamiausias metas juos sodinti“, – komentavo „Vilniaus parkų“ miesto sodininkas-miškininkas Rimvydas Musteikis.
Pernai lapkritį sodintos sedulos, dėl kurių sodinimo laiko gyventojai taip pat kėlė klausimų, puikiai prigijo. Pernai paskutiniai medžiai buvo sodinami Antakalnio gatvėje prie Šilo tilto gruodį. Tie klevai taip pat gerai prigijo.
Anot R. Musteikio, pats tinkamiausias laikas sodinti medžius ir krūmus yra pavasarį, kai atsileidžia įšalas, ir vėlus ruduo, kai augalai jau numeta lapus ir pereina į ramybės būseną, sustoja jų augimas – vegetavimas. Jei augalo uždara šaknų sistema (jis ne iškastas iš žemės, o užaugintas vazone), sodinti galima nors ir žiemą.
Svarbu, kad žemė tuo metu nebūtų giliai įšalusi.
Žiemą medžiai pasitinka savo šaknų sistemoje sukaupę cukraus atsargų. Didelė cukraus koncentracija atlieka mums gerai žinomo antifrizo vaidmenį – neleidžia audiniams sušalti, todėl augalai sodinimui žiemą yra pasiruošę.
Kol laukia sodinimo – uždengiami mulčiu
Mieste sodinami iš medelynų atvežti medžiai su suformuotu šaknų gumulu. Iki pasodinimo jie laikomi laikinosiose aikštelėse. Medžių gumulas palaistomas, kad neišdžiūtų, apdengiamas džiuto audiniu, apkasamas mulčiu, neleidžiančiu šaknims sušalti. Jei saugomus sodinukus tenka atremti, pavyzdžiui, į metalinę tvorą, vietos, kurios liečiasi su tvora, nuo pažeidimų apsaugomos audiniu. Taip sodinukai gali būti laikomi ir kelias savaites, kol pasodinami. Anot specialistų, tinkamai apdengti jie tikrai nesušals. O sodinti galima iki tol, kol žemę sukausto įšalas.
Lietuvos hidrometeorologinės tarnybos duomenimis, šiemet lapkritį visoje šalyje vidutinė dirvožemio temperatūra 10 cm gylyje svyravo apie 3–6 °C. Įprastai Lietuvoje žemė įšąla gruodžio viduryje, šiltesnėmis žiemomis įšalas gali ir nesusidaryti. Jei nusistovi minusinė temperatūra, iš pradžių sušąla tik žemės paviršius. Esant teigiamai temperatūrai įšalas atitirpsta ir vėl galima sodinti. Prie šildymo trasų įšalas gali ir nesusidaryti.
„Vilniaus parkų“ ekologė, kraštovaizdžio specialistė Vaiva Marozienė pasakojo apie medžių sodinimo būdą, kurį arboristai vadina „iš ledo – į ledą“. Tuomet įšalę medžiai iškasami ir su visomis žemėmis pasodinami. Žinoma, jie iš anksto ruošiami tokiai procedūrai. Duobė su pasodintu medžiu užpilama nesušalusiu gruntu. Anot, V. Marozienės, taip pasodinti medžiai puikiai prigyja, o tie, kurie iškasami dar neperėję į ramybės būseną, sunkiau prigyja.
Rinkodaros ir komunikacijos skyrius, vrt@vilnius.lt
Taip pat skaitykite:
Kviečiame dalyvauti apklausoje apie Sapiegų parką
Tęsiame apklausas apie Vilniaus miesto parkus. Šįkart kviečiame išsakyti savo nuomonę apie Sapiegų parką. Apklausos tikslas – išanalizuoti miestiečių vertinimus, lūkesčius ir pageidavimus, susijusius su šia erdve. Surinkti duomenys bus analizuojami ir pritaikomi tvarkant... ❯❯❯
2024-12-03
Kviečiame dalyvauti apklausoje apie Ozo parką
Tęsiame apklausas apie Vilniaus miesto parkus. Apklausų tikslas – išanalizuoti miestiečių vertinimus, lūkesčius ir pageidavimus, susijusius su įvairiomis miesto viešosiomis erdvėmis. Šiemet jau įvyko apklausos apie Vingio ir Neries Senvagės parkus, Misionierių ir Bernardinų... ❯❯❯
2024-12-03
Mažos taršos zonos pilotinis projektas – siekiama išbandyti naudingumą
Nuo gruodžio 2 d. startuoja Vilniaus mažos taršos zonos pilotinis projektas (ES Horizon 2020, „CF4Cities“ projektas). Šia iniciatyva siekiama išbandyti mažos taršos zonos veikimo principus ir naudingumą Senamiesčio teritorijos dalyje. Pilotinio projekto metu bus atliekami oro... ❯❯❯
2024-12-02
Savivaldybė kviečia statybų įmones į atvirą seminarą „Aplinką tausojanti statyba: medžių apsauga praktikoje“
Vilniaus miesto savivaldybė kviečia statybų įmones, rangovus bei visus besidominčius medžių ir želdynų apsauga dalyvauti seminare „Aplinką tausojanti statyba: medžių apsauga praktikoje“ . Seminare savo įžvalgomis dalinsis vienas iš pirmųjų Lietuvoje Europos arboristikos... ❯❯❯
2024-11-29
Vilnius plečia saugotinų medžių sąrašą, aktualu ir privačių sklypų savininkams
Vilnius tęsia mieste esančių medžių inventorizaciją ir plečia saugotinų medžių sąrašą. Šį kartą Vilniaus miesto Taryboje pritarta į saugotinų sąrašą įtraukti dar beveik 26,5 tūkst. medžių. Jiems priskirta didesnė atkuriamoji vertė, kurios dydį nustato pati... ❯❯❯
2024-11-27
Naujas Vilniaus gatvių želdinimo standartas – pagalba projektuojantiems želdynus
Vilniaus miesto savivaldybė pristato kartu su Vilniaus miesto parkų specialistais naujai parengtą gatvių ir viešųjų erdvių želdinimo ir želdinių priežiūros standartą. Šios gairės padės vieningai planuoti miesto želdinimą ir laikytis bendrų principų, paremtų mokslininkų... ❯❯❯
2024-11-12