Medžius prižiūrintys specialistai: sodinti galima, kol įšąla žemė

Medžių sodinimas

Sostinės gyventojai stebisi, kad krūmai ir medžiai vis dar sodinami ir iškritus pirmam sniegui. Tačiau arboristai teigia – medžius ir krūmus sodinti galima, kol nėra įšalo.

Gruodį sodinti klevai prigijo

Gyventojai socialiniuose tinkluose dalijasi nuotraukomis su šiuo metu sodinamais krūmais, laikinosiose aikštelėse sodinimo laukiančiais medžiais. Vieni abejoja, ar augalai prigis, kiti nerimauja, kad švaistomi miesto pinigai.

„Gyventojai neturėtų medžių ir krūmų lyginti su gyvūnais ar žmonėmis. Lapkričio pabaigoje mums ir gyvūnams šalta, o augalai pasibaigus vegetaciniam laikotarpiui užmiega, ir tai yra tinkamiausias metas juos sodinti“, – komentavo „Vilniaus parkų“ miesto sodininkas-miškininkas Rimvydas Musteikis.

Pernai lapkritį sodintos sedulos, dėl kurių sodinimo laiko gyventojai taip pat kėlė klausimų, puikiai prigijo. Pernai paskutiniai medžiai buvo sodinami Antakalnio gatvėje prie Šilo tilto gruodį. Tie klevai taip pat gerai prigijo.

Anot R. Musteikio, pats tinkamiausias laikas sodinti medžius ir krūmus yra pavasarį, kai atsileidžia įšalas, ir vėlus ruduo, kai augalai jau numeta lapus ir pereina į ramybės būseną, sustoja jų augimas – vegetavimas. Jei augalo uždara šaknų sistema (jis ne iškastas iš žemės, o užaugintas vazone), sodinti galima nors ir žiemą.

Svarbu, kad žemė tuo metu nebūtų giliai įšalusi.

Žiemą medžiai pasitinka savo šaknų sistemoje sukaupę cukraus atsargų. Didelė cukraus koncentracija atlieka mums gerai žinomo antifrizo vaidmenį – neleidžia audiniams sušalti, todėl augalai sodinimui žiemą yra pasiruošę.

Kol laukia sodinimo – uždengiami mulčiu

Mieste sodinami iš medelynų atvežti medžiai su suformuotu šaknų gumulu. Iki pasodinimo jie laikomi laikinosiose aikštelėse. Medžių gumulas palaistomas, kad neišdžiūtų, apdengiamas džiuto audiniu, apkasamas mulčiu, neleidžiančiu šaknims sušalti. Jei saugomus sodinukus tenka atremti, pavyzdžiui, į metalinę tvorą, vietos, kurios liečiasi su tvora, nuo pažeidimų apsaugomos audiniu. Taip sodinukai gali būti laikomi ir kelias savaites, kol pasodinami. Anot specialistų, tinkamai apdengti jie tikrai nesušals. O sodinti galima iki tol, kol žemę sukausto įšalas.

Lietuvos hidrometeorologinės tarnybos duomenimis, šiemet lapkritį visoje šalyje vidutinė dirvožemio temperatūra 10 cm gylyje svyravo apie 3–6 °C. Įprastai Lietuvoje žemė įšąla gruodžio viduryje, šiltesnėmis žiemomis įšalas gali ir nesusidaryti. Jei nusistovi minusinė temperatūra, iš pradžių sušąla tik žemės paviršius. Esant teigiamai temperatūrai įšalas atitirpsta ir vėl galima sodinti. Prie šildymo trasų  įšalas gali ir nesusidaryti.

„Vilniaus parkų“ ekologė, kraštovaizdžio specialistė Vaiva Marozienė pasakojo apie medžių sodinimo būdą, kurį arboristai vadina „iš ledo – į ledą“. Tuomet įšalę medžiai iškasami ir su visomis žemėmis pasodinami. Žinoma, jie iš anksto ruošiami tokiai procedūrai. Duobė su pasodintu medžiu užpilama nesušalusiu gruntu. Anot, V. Marozienės, taip pasodinti medžiai puikiai prigyja, o tie, kurie iškasami dar neperėję į ramybės būseną, sunkiau prigyja.

Rinkodaros ir komunikacijos skyrius, [email protected]