Kūrybinėse dirbtuvėse diskutuojama, kuria kryptimi turi vystytis Šnipiškės

Giedraičių g.

Sparčiai besikeičiantis sostinės Šnipiškių rajonas pasižymi kontrastais – jame ir aukščiausi Vilniaus dangoraižiai, ir šalia – medinė nuosavų namų architektūra. Kaip šiame rajone surasti balansą? Ko jame trūksta ir koks aplinkinių gatvių, tokių kaip Krokuvos ar Lvivo, charakteris? Miesto planuotojai, architektai ir nekilnojamojo turto vystytojai kartu su gyventojais ieško atsakymų į šiuos klausimus.

„Šnipiškės – tai naujasis miesto centras, kuriame įvairios gyvenimo sritys – darbo, laisvalaikio, poilsio vietos ir gyvenamosios zonos – organiškai persipina ir papildo viena kitą. Čia matome senąjį miesto charakterį, išskirtinė Skanseno teritorija ir aplink ją esantys medinukai namai, kurie gali išlikti, atsinaujinti bei darniai susijungti su nauja miesto plėtra“, – kalbėjo Vilniaus miesto savivaldybės vyriausiojo architekto patarėjas Tadas Jonauskis.

Teritorija tarp dešiniojo Neries kranto, Kalvarijų, Ozo ir Geležinio Vilko gatvių apima daugiau nei 1,3 kv. km. Pastaruoju metu rajonas sparčiai keičiasi. Šnipiškėse įrengta daug naujų, patrauklių viešųjų erdvių: sutvarkyta Drakono pieva (tarp Giedraičių ir Krokuvos gatvių), apželdintas J. Jablonskio skveras, baigiamas įrengti Japoniškas sodas, Šnipiškių aikštė. Ateityje planuojama įrengti Linkmenų skverą, Jaunimo aikštę prie Kalvarijų gatvė ir kitas viešąsias erdves. Pėstiesiems ir dviračiams pritaikomos gatvės: Krokuvos, Daugėliškio, Giedraičių, Žalgirio. Kuriasi nauji gyvenamieji rajonai prie Linkmenų gatvės, kuri turėtų tapti naująja rajono urbanistine ašimi.

Drakono pieva

Drakono pieva

Parengtas teritorijos vystymo strategijos veiksmų planas. Rajono pokyčiai vyksta juos planuojant ir aptariant su įvairiomis suinteresuotomis pusėmis –  gyventojais, dirbančiais šiame rajone, nekilnojamojo turto vystytojais.

„Organizuojame dirbtuves su gyventojais, įvairiomis organizacijomis. Norime įsitikinti, kad visi taip pat suprantame, link kur turėtų judėti ir keistis šis rajonas, išklausome, kaip šį rajoną nori matyti gyventojai“, – teigė T. Jonauskis.

Šį ketvirtadienį organizuojamos kūrybinės dirbtuvės, kuriose dalyvauja asociacija „Naujasis Vilniaus centras“. Ji vienija keletą didelių bendrovių, kurios vysto nekilnojamojo turto projektus aplink Konstitucijos prospektą, Lvivo ir Krokuvos gatves.

Kūrybinėse dirbtuvėse miesto planuotojai kartu su verslo atstovais diskutuos apie dešiniojo Neries kranto humanizavimą – kokius pokyčius reikėtų numatyti, kad ši miesto dalis būtų pilna žmonių.

Pagal Šnipiškių vystymo strategiją šiame rajone planuojama formuoti dvi aktyvias zonas: vieną aplink J. Jablonskio aikštę, kitą – aplink Krokuvos skverą. Kad miestiečiai norėtų čia dažniau ateiti ir leisti laiką, anot specialistų, reikėtų „įdarbinti“ pirmuosius pastatų aukštus – leisti čia kurtis parduotuvėms, restoranams, kurtis įvairių paslaugų teikėjams. Siekiama atgaivinti ir Lvivo gatvę, kuri dabar atrodo lyg tarnybinis daugiaaukščių biurų pastatų įvažiavimas ir yra visiškai nepatraukli pėstiesiems. Planuojama ją pritaikyti pėstiesiems, dviračiams, palikti vietos lauko terasoms. Lvivo gatvė turėtų būti perorganizuota į ramaus eismo gatvę, diskutuojama, ar joje įvedus saugumo priemones būtų galima organizuoti bendrą dviračių ir transporto priemonių.

Lvivo gatvė

Lvivo gatvė

Aplinkinėse mažesnėse gatvelėse planuojama praplėsti šaligatvius, jas gausiai apželdinti medžiais ir taip sumažinti vėjo gūsius, susidarančius dėl aukštybinių pastatų. Taip pat svarbu gerinti jungtis su aplinkiniais rajonais. Krokuvos gatvėje numatyta sulėtinti eismą ir pritaikyti pėsčiųjų bei dviračių judėjimui.

Į Šnipiškių pokyčius įtraukiami ir gyventojai. Gruodžio 15 dieną 17.30 val. Vilniaus miesto savivaldybėje vyks susitikimas su gyventojais, siekiant išgirsti, ko trūksta Lvivo, Krokuvos gatvėse ir aplinkinėse erdvėse.

Visiškai pasikeisti turėtų ir Šnipiškių pėsčiųjų promenada prie prekybos centro „VCUP“. Šį ketvirtadienį, 17 val. 30 min. vyks diskusijos ir idėjų aptarimas su gyventojais dėl Šnipiškių pėsčiųjų gatvės. Šioje vietoje siekiama sukurti unikalią, reprezentatyvią, tvarią, patogią naudotis ir visais metų laikais eksploatuoti miesto viešąją erdvę, kaip jungtį tarp senojo ir naujojo miesto centro.

Šnipiškių gatvė

Šnipiškių gatvė

Atsigauti turėtų ir Kalvarijų gatvė. Ateityje bus pertvarkomas B. Laurinavičiaus ir J. Jablonskio skverai. Kalvarijų gatvės atkarpoje tarp Konstitucijos ir Žalgirio gatvių bus praplėsti pėsčiųjų takai, įrengti dviračių takai.

Daugiau apie pokyčius Šnipiškėse https://transformacijos.vilnius.lt/snipiskes/.

Rinkodaros ir komunikacijos skyrius, vrt@vilnius.lt