Pasivaikščiojimams žiemą – naujos kilpinės trasos 100 kilometrų take

100 km. takascopy right

© Saulius Žiūra

Žiema – toks pat tinkamas metas trumpiems žygiams kaip ir vasara. Atrasti jas sostinės savivaldybė kviečia einant atnaujintu 100 kilometrų taku aplink Vilnių. Kas jau lankėsi šiame take, galės išbandyti kilpines trasas ir naujas trasų jungtis, o orientuotis take padės populiarios programėlės Google maps ir Strava – jose jau atnaujinti tako žemėlapiai.

Lėtasis turizmas

„Pasaulis atranda lėtąjį turizmą, kuris skatina gyventojus apsidairyti ir patyrinėti savo gyvenamąją vietą – pažinti savo kraštą, jo istoriją, gamtą. Tuo pačiu keliautojai leidžia laiką gryname ore, būna gamtoje, pailsi ir nuramina mintis. 100 kilometrų trasa aplink Vilnių – puikus lėtojo turizmo pavyzdys“, – pats ne kartą išbandęs šį taką kalbėjo Lietuvos orientavimosi federacijos narys Vilius Aleliūnas.

100 kilometrų taką sudaro 10 skirtingų trasų. Jas galima pradėti nuo bet kurio taško ir kiekvieną savaitgalį ar po darbo įveikti po dalelę. „Eiti vis skirtingą atkarpą ir įveikti visą 100 kilometrų gali tapti ir šeimos sekmadienio tradicija, Ir draugų iššūkiu, ir bendradarbių neformaliu susitikimu. Patikiname, kad pamatysite vietų, kurių nesitikėjote, kad yra Vilniuje“, – teigia V. Aleliūnas.

Atnaujintas takas pailgėjo 36 kilometrais. Trasoje įrengti du pėsčiųjų tilteliai netoli O. Milašiaus gatvės ir per Cedrono upelį. Nuo šiol jame rasite specialų, papildomą ženklinimą – „Tako kilpa“ ir „Jungiamoji atkarpa”. Pastaroji jungia skirtingas tako atkarpas. Naujos tako jungtys padės nuo Tuputiškių serpantino pasiekti Belmontą, kitos jungties pagalba bus galima nuo Rokantiškių pasiekti dešimtąją tako atkarpą Sapieginės miške, ties Žolyno gatve.

Taką išbandę gyventojai pageidavo žiedinių maršrutų, todėl buvo įrengtos kilpinės trasos:

  • Studentų kilpa aplink Saulėtekį (16 km);
  • Pilaitės kilpa prasideda ties Pasakų parku ir tęsiasi per Salotės paplūdimį, Kaklaraiščių tiltu, ties Televizijos bokštu;
  • Bukčių kilpa prasideda nuo Gariūnų tilto ir tęsiasi Bukčių mišku, per Lazdynėlius iki pat Televizijos bokšto. Juo galima pasiekti pagrindinį trasos taką.

Trasa yra parengta bendradarbiaujant su Lietuvos bėgikų bendruomene. Didžioji jos dalis driekiasi ne asfaltu, o gamtos takais. Tai yra sveikiau bėgiojantiems ar vaikštantiems, kurie turi sąnarių problemų, nes minkštas gruntas leidžia jiems jaustis komfortiškai.

Trasose lengviau orientuotis naudojantis populiariomis programėlėmis Google maps ir Strava – jose jau galima rasti atnaujintus tako žemėlapius, kuriais paprasta ir lengva vadovautis keliaujant.

Draugiškas aplinkai žymėjimas

Atnaujintame take įrengta iki 2000 naujų kryptinių rodyklių skirtingose miesto vietose, miškuose ir parkuose, atnaujinti ir perdažyti 800 kuoliukų su naujomis tako ženklinimo lentelėmis.

Dėl tako žymėjimo buvo tartasi su profesionaliais arboristais ir ekologais. Tako ženklinimas dabar yra ir kur kas draugiškesnis aplinkai – buvusias plastikines juosteles aplink medžius keičia aliuminio kompozito lentelės, kurios yra pritvirtintos prie medžių arboristinėmis vinimis. Tai vakarų šalyje įprastas žymėjimas, kuris nedaro žalos medžio fiziologijai ir gyvybinėms funkcijoms, nesutrikdo vandens apytakos, nepažeidžia medžio šerdies. Vinukai palikti neįkalti 4–5 cm į medį priklausomai nuo medžio amžiaus. Paliktas atstumas nuo medžio žievės iki informacinės lentelės leidžia žievei augti, o lentelė lieka savo vietoje.

Arboristinės vinys pagamintos iš nerūdijančio plieno, nes tam tikri medžiai, tokie kaip ąžuolas,  turi savyje tam tikrų rūgščių, nuo kurių paprastas metalas surūdytų.

100 km. takas aplink Vilnių

© Saulius Žiūra

https://vilnius100km.lt/

Rinkodaros ir komunikacijos skyrius, vrt@vilnius.lt