Takus ir kiemus sostinėje valys daugiau technikos

Valomas sniegas Rotušės aikštėje

Nuotr. Sauliaus Žiūros

Nors kalendorinė žiema prasideda šiandien, vilniečiai jau turėjo progų prasilenkti su miesto teritoriją tvarkančių įmonių traktoriais, motoblokais, kompaktiškais sniego valytuvais bei kita įranga. Šį šaltąjį sezoną sostinės viešąsias erdves prižiūrės daugiau kaip 200 skirtingos technikos.

„Gausiai sningant visame mieste ant takų vienu metu susikaupusį sniegą nuvalyti sudėtinga, todėl greta namo nenuvalytą praėjimą išvydę gyventojai turėtų žinoti, kad technika baigia darbą aukštesnio  lygio priežiūros zonoje ir jau yra pakeliui. Atkreipėme miestą tvarkančių įmonių dėmesį į neįgaliųjų, vaikų ir kitų asmenų saugų patekimą į valstybines įstaigas, mokyklas, darželius, poliklinikas, ligonines, bažnyčias ir kitus svarbius objektus, taip pat įrengtus specialius privažiavimus neįgaliesiems (prie daugiabučių esančiais pandusais turėtų pasirūpinti namų administratoriai)“, – sako Vilniaus savivaldybės Miesto tvarkymo ir aplinkos apsaugos skyriaus vedėjas Gintautas Runovičius.

Pasak G. Runovičiaus, takų priežiūros lygiai skirstomi pagal miesto zoną, gatvės kategoriją, viešojo transporto keleivių srautus ir gyventojų skaičių prie gatvių 200 m atstumu. Kuriam lygiui priklauso vienas ar kitas takas bei konkreti erdvė, gyventojai visuomet gali sužinoti Tvarkomų bendro naudojimo teritorijų žemėlapyje.

Kaip ir pernai, pirmenybė bus teikiama laiptams, takams prie sankryžų ir pėsčiųjų perėjų, visuomeninio transporto stotelėms, magistraliniams šaligatviams prie gatvių ir dviračių takams, o tik vėliau – šaligatviams prie gatvių ir gyvenamųjų namų kiemams. Sningant nuolat pėstiesiems užtikrinamas ne mažesnis kaip 0,8 m praėjimas. Nustojus snigti ar pustyti, visu pločiu iki dangos pėsčiųjų takai prie gatvių, šaligatviai, dviračių takai ir laiptai nuvalomi ne vėliau kaip per 3–5 val.

Nuvalius sniegą nuo pėsčiųjų takų ar laiptų, jie tuojau pat turi būti pabarstyti druska ar kitomis alternatyviomis sniegą ir ledą tirpdančiomis medžiagomis, kad būtų išvengta apledėjimo.

Pėsčiųjų take susiformavus slidžiai dangai, darbo dienomis jis turi būti nuvalyti ir (ar) pabarsyti ne vėliau kaip iki  7–9 val. ryto, poilsio ir švenčių dienomis – ne vėliau kaip iki 8–12 val. ryto, pagal gatvės priežiūros lygį. Slidžiai dangai susiformavus dviračių take, darbo dienomis pastarasis turi būti nuvalytas ir (ar) pabarstytas ne vėliau kaip iki 6–9 val. ryto, poilsio ir švenčių dienomis – ne vėliau kaip iki 8–10 ryto, pagal gatvės lygį. Jei slidi danga susiformavo ant laiptų, jie turi būti nuvalyti ir (ar) pabarstyti darbo dienomis ne vėliau kaip iki 7–9 val., poilsio ir švenčių dienomis – ne vėliau kaip iki 8–12 val., pagal gatvės lygį.

Plikledžio atveju pėsčiųjų tako, šaligatvio, dviračių tako danga turi būti pabarstyta ne vėliau kaip per 2–4 val., pagal gatvės lygį. Kiemų šaligatviai ir takai, laiptai turi būti nuvalyti per 12 val. nuo snigimo pabaigos. Primintina, kad bendro naudojimo teritoriją prižiūri Savivaldybė, teritoriją, kuri turi suformuotą ir registruotą žemės sklypą – sklypų savininkai.

Šaltuoju sezonu vilniečiams pastebėjus likusius nenuvalytus pėsčiųjų takus, šaligatvius, dviračių takus, laiptus ar kitas viešąsias erdves G. Runovičius gyventojams pataria kreiptis į savo seniūniją ar pranešti trumpuoju numeriu 1664 arba išmaniojoje programėlėje „Tvarkau miestą“. Už netinkamai atliktą ar neatliktą darbą rangovams yra numatytos ir finansinės sankcijos.

Rinkodaros ir komunikacijos skyrius, vrt@vilnius.lt