Kitų metų Vilniaus miesto biudžetas augs iki 1,116 mlrd. eurų

Vilniaus miesto tarybai šiandien pristatytame projekte – 1,116 mlrd. eurų siekiantis kitų metų sostinės biudžetas. Tai 8,2 proc. arba 85 mln. eurų didesnis nei 2022 m. patvirtintas biudžetas. Tarp pagrindinių biudžeto akcentų – plečiamas mokyklų tinklas, naujos miestiečių poilsiui skirtos viešosios erdvės, investicijos į viešojo transporto kokybę, nauji dviračių ir pėsčiųjų takai.

Planuojama, kad, patvirtinus valstybės dotacijas, galutinis 2023 m. sostinės biudžetas augs dar labiau, nei numatyta biudžeto projekte.  

„Nepaisant to, kad kainos kyla daugiau nei planuojamas kitų metų biudžetas, esame tikri, kad mūsų žinios, patirtis ir kūrybiškumas leis padidinti biudžeto naudojimo efektyvumą ir užtikrinti, kad vilniečiai kitais metais pajustų kokybinį pokytį. Toliau investuosime į švietimo kokybę, plėsime miesto žaliąsias erdves, gaivinsime miegamuosius rajonus ir pietinį Vilnių, tiesime naujus dviračių takus. Be abejo, smarkiai augant kaštams, dėmesį skirsime ir savivaldybės įstaigų darbuotojų atlyginimų didinimui, papildomo finansavimo skyrimui“, – sako Vilniaus meras Remigijus Šimašius.

Biudžeto plane numatyta, kad savivaldybės pajamos savarankiškoms funkcijoms vykdyti sieks 694,9 mln. eurų. Prognozuojama, kad iš valstybės gautos dotacijos sudarys 295,5 mln. eurų, ES ir kitos finansinės paramos lėšos – 24,1 mln. eurų, skolintos lėšos – 55 mln. eurų, lėšų likučiai – 46,6 mln. eurų. Kol kas valstybės dotacijos Vilniui prognozuojamos pagal 2022 m. biudžetą, bet laukiama, kad 2023 m. jos bus žymiai didesnės.

Švietimas, aplinka ir miesto plėtra

Švietimo sričiai šiemet siūloma skirti 538,7 mln. eurų – 7,1 proc. daugiau nei 2022 m. patvirtintame biudžete. Švietimo sektoriaus darbuotojų atlyginimų augimui numatyti papildomi 34,3 mln. eurų. Kaip ir šiemet, darbuotojai kitais metais toliau bus skatinami nemokamais metiniais viešojo transporto bilietais.

Taip pat toliau bus investuojama į ugdymo kokybę, mokyklų ir darželių rekonstrukciją bei plėtrą. Artimiausi planai – Vilniuje atidaryti 1 naują mokyklą ir 4 darželius.

Antra didžiausia pagal finansavimą sritis – aplinka ir miesto plėtra. Jaukios ir žalios aplinkos kūrimui kitąmet numatyta 139,6 mln. eurų – 7,1 proc. daugiau nei 2022 m. Tarp suplanuotų projektų – 22 naujos vaikų žaidimo aikštelės, nuotolinių saulės elektrinių įrengimas mokyklų ir Energetikos ir technikos muziejaus reikmėms, nauji skverai. Toliau bus tęsiami gatvių ir kitų miesto erdvių apželdinimo darbai – kitąmet numatyta pasodinti apie 4000 medžių, 40 tūkst. krūmų, 20 tūkst. vijoklių.  

Judumas, socialinė apsauga, sveikata

Judumo mieste reikmėms suplanuota 127,1 mln. eurų – net 44,6 proc. daugiau nei pernai. Šiame biudžete numatyti papildomi 22,8 mln. eurų viešojo transporto kokybės gerinimui. Taip pat bus įrenginėjami nauji dviračių ir pėsčiųjų takai, vykdomos gatvių rekonstrukcijos.

Socialinei apsaugai suplanuota skirti dešimtadaliu didesnį biudžetą – 111,8 mln. eurų. Daugiau finansavimo atiteks socialinėms išmokoms, paramai, bus plečiamos socialinės reabilitacijos paslaugos bei socialinių paslaugų tinklas proto, psichikos negalią turintiems žmonėms. Didės investicijos į NVO socialinius projektus.

Sveikatos ir sveikatingumo sričiai kitąmet numatyta 50,1 mln. eurų. Dalis lėšų iš šio biudžeto bus skirtos Vilniaus miesto klinikinės ligoninės plėtrai, sporto aikštelių prie mokyklų rekonstrukcijai ir įrengimui. Bus kompensuojamos viešojo transporto bilietų įsigijimo išlaidos palaikomojo gydymo ir slaugos paslaugas teikiančių įstaigų darbuotojams bei kitų Vilniaus miesto savivaldybei pavaldžių stacionarinių asmens sveikatos priežiūros įstaigų viešojo transporto bilietų įsigijimo išlaidos slaugytojams, slaugytojų padėjėjams ir pagalbiniam personalui.

Kultūra

Kitąmet 700 metų jubiliejų švenčiančio Vilniaus kultūros sektoriui numatyta 18 mln. eurų biudžetas – tai 13,9 proc. daugiau nei šiemet. Bus didinamos dotacijos viešosioms įstaigoms, daugiau skiriama biudžetinių įstaigų darbuotojų užmokesčiui, konkursus laimėjusių projektų finansavimui. Toliau bus tvarkomi Trakų Vokės sodybos rūmai.

Saugumo ir apsaugos finansavimui siūloma skirti 18,7 mln. eurų. Savivaldybės administravimui ir miesto planavimui – 73,6 mln. eurų, ekonominei plėtrai – 9,1 mln. eurų, paskoloms grąžinti – 29,3 mln. eurų. 

Vilniaus miesto savivaldybės administracijos direktorė Lina Koriznienė pažymi, kad pristatytas miesto biudžeto projektas yra tik pradinis dokumentas.

„Norime, kad miesto biudžetas tarnautų visiems Vilniaus gyventojams. Tad, kaip ir kasmet, visi miestiečiai gali teikti savo pastabas ir siūlymus dėl biudžeto koregavimo. Biudžeto projektas dabar bus svarstomas komitetuose, o galutinis jo variantas bus svarstomas Vilniaus miesto taryboje sausio pabaigoje. Įprasta, kad po svarstymo patvirtintas biudžetas būna didesnis už pateiktąjį planavimo stadijoje“, – pažymi L. Koriznienė.

Susipažinti su Vilniaus miesto savivaldybės 2023 m. biudžeto projektu galima čia: https://vilnius.lt/lt/biudzeto-suvestine/2023-m-biudzeto-projektas/

Jei turite pastebėjimų dėl biudžeto, rašykite [email protected]

Pranešimo skaidrės:

https://www.dropbox.com/scl/fo/2ryf4v0gtkdzmpz3d4q88/h?dl=0&rlkey=zcg8ybpt1jt909dkxn8pf7jer

Rinkodaros ir komunikacijos skyrius, [email protected]