Sostinės gyventojams rinkliava už komunalinių atliekų tvarkymą ateinančiais metais nesikeis

Vilniaus miesto savivaldybės taryba nustatė rinkliavos už komunalinių atliekų tvarkymą dydžius 2023 metams. Nepaisant augančių energijos ir paslaugų kainų, kitais metais rinkliavos mokesčiai vilniečiams nedidės.

„Atliekų tvarkymo srityje dirbame dviem kryptimis – viena yra kokybinė, o kita susijusi su  rinkliavos dydžiu gyventojams. Kokybinio pokyčio, ko gero, įrodinėti nebereikia –  jei prieš ketverius metus miestas buvome tikrai labai sudėtingoje padėtyje, tai šiandien turime tikslų, kokybišką atliekų išvežimą, daugiau paslaugų, didėjantį gyventojų sąmoningumą. O kokybiška, efektyvi veikla leidžia mums išlaikyti ir racionalias atliekų tvarkymo kainas. Šiemet rinkliavos reikšmingai sumažinti negalėjome dėl išaugusių veiklos kaštų, tačiau pavyko ją išlaikyti tokiame pačiame lygyje kaip ir pernai“, – sakė Vilniaus vicemeras Valdas Benkunskas.

Pasak vicemero, dėl „Vilniaus atliekų sistemos administratoriaus“ (VASA) efektyvios atliekų tvarkymo kontrolės ir bei mažėjančio surenkamų atliekų kiekio 2023 m. vilniečius pasieks net mažesnės sąskaitos už komunalinių atliekų sutvarkymą nei šiemet.

Skaičiuojama, kad vidutinio 60 kv. m buto gyventojams, šiais metais už komunalinių atliekų tvarkymą mokėjusiems 46,56 Eur, rinkliavos mokestis sumažės iki 46,24 Eur. Tuo tarpu 170 kv. m ploto individualaus namo gyventojai, sumokėję 78,89 Eur, 2022 m. gaus 78,48 Eur dydžio sąskaitas.

Sąskaitos, priklausomai nuo nekilnojamojo turto kategorijos, mažės ir negyvenamosios paskirties objektų savininkams: viešbučių, administracinių pastatų, prekybos, paslaugų, maitinimo paskirties objektų, garažų, gamybos ir pramonės, transporto, sandėliavimo patalpų, taip pat mokslo, kultūros ir švietimo, sporto, poilsio bei gydymo įstaigų, degalinių, religinių objektų, specialiosios paskirties pastatų ir sodų savininkams.

Bendras vienos tonos atliekų surinkimo ir sutvarkymo sąnaudų dydis 2023 m. sieks 150,33 Eur/t, o šiais metais siekė 150,75 Eur/t.

Užsisakiusiems elektroninius mokėjimo pranešimus – lengvata rinkliavai

Vilniaus miesto savivaldybės taryba taip pat patvirtino naują lengvatą užsisakiusiems elektroninius mokėjimo pranešimus. Tiek, kiek VASA išleistų pašto išlaidoms, gyventojas sutaupys rinkliavai. Vilniečiai skatinami atsisakyti popierinių sąskaitų, taip mažinant popieriaus vartojimą, susidarančių atliekų kiekį bei saugant aplinką.

Užsisakius elektroninius mokėjimo pranešimus vasa.lt svetainėje iki vasario 1 d., lengvata bus taikoma 2023 m. rinkliavai. Užsisakius po vasario 1 d., lengvata bus taikoma nuo 2024 m.

Didės didelių gabaritų išvežimo dažnis

Atnaujintose rinkliavos už komunalinių atliekų surinkimą ir tvarkymą taisyklėse numatyta, kad nuo 2023 m. nemokama didelių gabaritų atliekų (DGA) paėmimo iš namų paslauga bus galima pasinaudoti dažniau – 1 kartą per metus. Iki šiol buvo galima užsisakyti 1 kartą per 2 metus.

VASA jau trejus metus vilniečiams siūlo pasinaudoti nemokama DGA išvežimo iš namų paslauga. Šią paslaugą sostinės gyventojai gali užsisakyti VASA Savitarnos svetainėje, el. paštu dga@vasa.lt arba tel. 19118.

„Šios paslaugos užsakymai šiemet išaugo net 94 proc. Džiaugiamės, kad vilniečių atliekų tvarkymo kultūra gerėja ir netelpančios į konteinerius atliekos sutvarkomos tinkamai – užsisakant nemokamą DGA išvežimo paslaugą, nuvežant į didelių gabaritų atliekų aikšteles ar daiktų dalijimosi stoteles „Dėkui“. Tvarkai prie konteinerių aikštelių užtikrinti VASA šiemet pasitelkė išmanius atliekų tvarkymo sprendimus. Bepiločiai dronai padeda greičiau užfiksuoti paliktas atliekas prie konteinerių ar užstatytus automobilius, o vaizdo kameros užfiksuoja pažeidėjus, taip pat turime garsinius pranešimus, kaip teisingai sutvarkyti stambiagabarites atliekas“, – sakė VASA vadovė Justina Prunskienė.

Rinkodaros ir komunikacijos skyrius, vrt@vilnius.lt