Vilniaus savivaldybė sieks prisiteisti 8,6 mln. eurų iš buvusių Lazdynų baseino rangovų

Nuotr. Sauliaus Žiūros

Iš esmės užbaigus Lazdynų baseino rangos darbus ir artėjant baseino atidarymui, Vilniaus miesto savivaldybė suskaičiavo dėl buvusių rangovų kaltės patirtus nuostolius ir pateikė jiems 8,6 mln. eurų dydžio ieškinį dėl žalos atlyginimo.

„Žala, kurią patyrėme kaip miestas, yra milžiniška – kol kas esame suskaičiavę tik nuostolius dėl išaugusių projekto įgyvendinimo kaštų. Turėjome pasirūpinti statybų objekto išsaugojimu, teko iš naujo organizuoti viešųjų pirkimų procedūras, didėjo objekto užbaigimo darbų kaina, augo projekto valdymo išlaidos. Tačiau tai dar nėra viskas – dėl buvusios „Irdaivos“ ir partnerių aplaidaus veikimo taip pat vėluoja Lazdynų baseino atidarymas, tad vertinama ir komercinė bei reputacinė žala“, – teigė Vilniaus vicemeras Valdas Benkunskas.

Pagal pradinę Lazdynų baseino rangos sutartį, kompleksas turėjo būti pastatytas už fiksuotą 25,9 mln. eurų sumą. Už atliktus darbus buvusiems rangovams išmokėta 14,5 mln. eurų, todėl Lazdynų baseinas turėjo būti užbaigtas už likusius 11,4 mln. eurų.

Nuotr. Sauliaus Žiūros

Pagal naują rangos sutartį dėl darbų užbaigimo komplekse, naujam rangovui jau yra sumokėta apie 19,5 mln. eurų. Dar apie 500 tūkst. eurų išlaidų Vilniaus miesto savivaldybė ir jos įstaiga „Vilniaus vystymo kompanija“ patyrė laikotarpiu tarp pirmosios sutarties nutraukimo ir pakeičiančios sutarties sudarymo bei papildomiems projekto valdymo kaštams padengti. Bendra rangos darbų vertė išaugo 8,6 mln. eurų.

Šiuo metu atliekami galutiniai atsiskaitymai su naujaisiais komplekso rangovais, taip pat Vilniaus miesto savivaldybė skaičiuoja negautas pajamas dėl to, kad baseinas nebuvo atidarytas laiku, tad ieškinyje nurodytas žalos dydis, tikėtina, ateityje didės.

„Tai yra reikšmingos mokesčių mokėtojų lėšos – įsivaizdavimui, už 8,6 mln. eurų būtų galima rekonstruoti 20 mokyklinių stadionų, todėl matau šią bylą kaip žūtbūtinę kovą dėl viešojo intereso“, – sakė V. Benkunskas.

Nuotr. Sauliaus Žiūros

Ieškinyje atsakovais nurodomos visos įmonės, kurios vykdė rangos sutartį – UAB „Montuotojas“, UAB „HSC BALTIC“, UAB „AXIS POWER“, UAB „Mitnija“. UAB „Active Construction Management“ (buvusi UAB „Irdaiva“) ieškinyje nurodyta trečiuoju asmeniu, kadangi yra bankrutuojanti, o pagal teisės aktus bankrutuojančiai įmonei negalima kelti reikalavimų teisme.

Lietuvos Aukščiausiasis Teismas yra konstatavęs, kad ši įmonių grupė yra solidariai atsakinga už tai, kad rangos sutartis nebuvo vykdoma tinkamai, taip pat – kad Vilniaus miesto savivaldybė teisėtai vienašališkai nutraukė viešojo darbų pirkimo sutartį dėl to, kad anksčiau Lazdynų baseino rangos darbus vykdžiusios įmonės iš esmės pažeidė rangos sutartį.

„Nesąžiningi „Irdaivos“ veiksmai, sukompromitavę ir jos partnerius, paralyžiavo projektą daugiau nei metams, jau nekalbant apie paliktą broką ir prarastą visuomenės pasitikėjimą projektu. Skeptiškiau nusiteikę gyventojai apskritai netikėjo, kad projektą pavyks užbaigti, tačiau mobilizavome resursus ir šiuo metu vykdome objekto pridavimo procedūras“, – teigė V. Benkunskas.

Rinkodaros ir komunikacijos skyrius, [email protected]