700 metų gimtadienį sostinė pasitiks ryškiai: pristatyta jubiliejinė programa

Nuotr. Sauliaus Žiūros

Šiandien Vilniaus miesto savivaldybėje buvo pristatyta jubiliejinė sostinės 700 m. gimtadienio programa. Nuo 2021 metų vykstantis jubiliejaus šventimas pažymėtas daugybe įsimintinų renginių, tačiau 2023 m. programa bus dar ryškesnė. Į pasiruošimą solidžiai sostinės sukakčiai įsitraukė per 100 partnerių, o miesto gyventojų bei svečių laukia platus renginių ir veiklų pasirinkimas.

Renginio nuotraukas rasite čia: https://www.dropbox.com/scl/fo/gul58jbdnyggypq9h98d9/h?dl=0&rlkey=2b9fqt92mzj7cmcdre667bcv2

„Vilnius yra laimingas miestas, kad turi privilegiją švęsti ne tada, kai jį kažkas paminėjo kokių nors batalijų fone, o kai Lietuvos didysis kunigaikštis Gediminas nusprendė, jog miestas yra užaugintas tiek, kad turi ką pasiūlyti pasauliui ir gali kviesti visus telktis bei augti kartu. Ir šiandien mes toliau gyvename geriausius laikus realizuodami Gedimino kodą – kuriame, telkiame ir tobulėjame žiūrėdami į ateitį, – programos pristatymo metu sakė Vilniaus meras Remigijus Šimašius. – Norime, kad žinia apie Vilniaus 700 metų gimtadienį sklistų ne tik šalyje ir už jos šalies ribų, o šventinė nuotaika būtų jaučiama ištisus metus. Ir aš esu labai dėkingas, kad tiek daug organizacijų įsitraukė į tos šventės kūrimą.“

Nuotr. Sauliaus Žiūros

Jubiliejaus programa kuriama partnerystės principu

Jubiliejaus šventę kuruojančios Vilniaus turizmo ir verslo plėtros agentūros „Go Vilnius“ vadovė Inga Romanovskienė akcentavo, kad sostinės gimtadieniui intensyviai ruošiamasi nuo 2021 metų, o visos jubiliejinės programos veiklos kurtos partnerystės principu. 700-ajam Vilniaus gimtadieniui suteiktas UNESCO minėtinos sukakties statusas.

,,Vilniaus gimtadieniui skirta programa buvo kuriama su partneriais iš įvairių sričių – taip siekėme geriau atspindėti miesto vertybes: laisvę, toleranciją bei įvairių skirtingų kultūrų darną. Prie jubiliejaus programas prisijungė per 100 partnerių: viešojo sektoriaus ir nevyriausybinės organizacijos, žinomų festivalių rengėjai, privatūs verslai bei miesto gyventojų bendruomenės. Prie programos jungiasi ir atstovybės užsienyje bei ambasados. Todėl jubiliejui skirta programa padeda telkti bendruomenę, kurti tęstines iniciatyvas ir skatinti aktyvų keitimąsi žiniomis, o tuo pačiu pristatyti sostinę kaip veržlų, atvirą, nebijantį eksperimentuoti ir laužyti nusistovėjusių tradicijų miestą“, – sako I. Romanovskienė.

Nuotr. Sauliaus Žiūros

Jubiliejui skirtą programą ir jos komunikaciją jungia žinutė: „Vilnius: 700 metų jaunas“. ,,Jau 700 metų Vilnius švenčia savo jaunystę: norą ir ryžtą nuolat keistis, troškimą tobulėti ir atrasti. Kurti savitą ir kūrybišką miestą, kuriame telpa visos idėjos ir visi jas kuriantys žmonės. Vilniaus jubiliejus – mūsų visų šventė, todėl svarbus kiekvieno indėlis“, – priduria ,,Go Vilnius“ direktorė.

Vilniuje laukiami Europos miestų merai

Vilniuje viešės Europos merai, lyderiai bei ekspertai – Vilniaus savivaldybė kartu su „Eurocities“ organizuoja tarptautinę konferenciją „Champion Cities Summit 2023: Champions Think Bold“. „Eurocities“ – tai daugiau kaip 200 miestų tinklas 38 šalyse, į renginį atvyks ir organizacijos prezidentas Dario Nardella.

Europos ir kitų pasaulio miestų merai Vilniuje susitiks 2023 m. sausio 24 dieną. Vilniaus 700-ojo gimtadienio išvakarėse Lietuvos nacionalinėje filharmonijoje vyksiantis susitikimas suteiks miestams platformą keistis gerąja patirtimi, dalytis idėjomis apie miestų plėtrą, klimato kaitą, švietimą ir įvairovę, megzti naudingas partnerystes, įsikvėpti drąsių idėjų.

Nuotr. Sauliaus Žiūros

Pagrindinės jubiliejaus šventės

Svarbiausiomis jubiliejaus iškilmių datomis pasirinktos dvi dienos: sausio 25-oji, kai prieš 700 metų Vilnius pirmą kartą buvo paminėtas istoriniuose rašytiniuose šaltiniuose ir liepos 25-oji, minint Vilniaus globėjo Šv. Kristoforo dieną.

Sausio 25 d. Katedros aikštėje vyksiantis renginys ,,Laiko portalas. Vilnius: 700 metų jaunas“ pradės jubiliejinį Vilniaus šviesų festivalį bei taps akcentiniu viso sausio mėnesio renginių simboliu. Šį renginį galės stebėti ne tik vilniečiai ir miesto svečiai, jį tiesiogiai transliuos LRT televizija.

,,Sausis mūsų miestui – ypatingas mėnuo, juk prieš 700 m. kunigaikštis Gediminas išsiuntė garsiuosius savo laiškus ir taip pasauliui paskleidė žinią apie Vilnių. Todėl šią dieną Vilniuje numatyta daugybė renginių, o vienas svarbiausių akcentų bus susietas su Vilniaus šviesų festivaliu. Netikėčiausios Vilniaus vietos sužibs naujai, o interaktyvios instaliacijos stebins“, – pasakoja I. Romanovskienė.

Nuotr. Sauliaus Žiūros

Tačiau šviesų instaliacijomis dovanos sostinės gyventojams bei svečiams nesibaigs. Vilnius įžiebs ir kitus įspūdingus gimtadienio renginius bei paruoš staigmenas, kurios džiugins visą sausį: kartu su partneriais bus vykdomi įvairūs gimtadieniui skirti renginiai: parodos, koncertai, scenos menų ir kino filmų pristatymai. Prie veiklų aktyviai jungiasi ir ekskursijų organizatoriai, kviečiantys iš naujo atrasti sostinę, bei restoranai, siūlantys paragauti atkurtų istorinių patiekalų. Įvairiomis formomis prisidės ir skirtingi meno, kultūros bei verslų inicijuojami renginiai.

Tuo tarpu liepos 25-ąją, minint Vilniaus globėjo Šv. Kristoforo dieną, sostinė gimtadienį kvies švęsti muzikos festivalyje ,,Jaunas, kaip Vilnius“. Vingio parke vyks nemokamas klasikinės bei populiarios šiuolaikinės muzikos koncertas, kuriame dalyvaus gerai žinomi Lietuvos atlikėjai bei kviestinis svečias iš užsienio. 2022 m. pirmą kartą vykęs festivalis sulaukė apie 45 000 žiūrovų.

Tikimasi, jog abu renginiai padės sukurti ne tik nepamirštamą reginį, tačiau ir atvers sostinės technologinių inovacijų bei kūrybinių ir kultūrinių industrijų potencialą.

Didieji jubiliejaus projektai ir nacionalinė bei tarptautinė reikšmė

Anot I. Romanovskienės, vienu ryškiausių ir svarbiausių jubiliejinės programos akcentų taps ir 7 idėjų konkurso Vilniui laimėtojų projektai, kurie primins miesto praeitį ir dabartį, telks bendruomenę ir paskatins į Lietuvos sostinę pažvelgti dar nematytu kampu. Be to, šie metai paskelbti Lietuvos sostinės Vilniaus ir Gedimino laiškų metais, todėl jubiliejus įgaus dar didesnę nacionalinę reikšmę.

Idėjų konkursą Vilniui laimėjusius projektus įgyvendins Lietuvos nacionalinis operos ir baleto teatras, MO muziejus, menų fabrikas „Loftas“, Lietuvos nacionalinis muziejus, galerija „Meno niša“, viešoji įstaiga „Meno genas“ ir prodiuserinė kompanija „Ulvyds“.

Menų fabrikas „Loftas“ su projektu „Kartą Vilniuje“ kviečia vilniečius ir miesto svečius pasidalinti savo įamžintomis patirtimis sostinėje ir tokiu būdu tapti unikalaus filmo apie Vilnių bendraautoriais. Lietuvos nacionalinis muziejus su projektu „Paviljonas: Vilnius prieš 200 metų“ paliks muziejines erdves, organizuos edukacinius užsiėmimus ir apie miesto istoriją pasakos naujai. Lietuvos nacionalinis operos ir baleto teatras dirbtinio intelekto pagalba rekonstruos pirmąją Vilniuje XVII a. atliktą operą. „Meno genas“ ir Lietuvos ansamblių tinklas tarptautinio garso kompozitorius pakvietė sukurti konkrečioms Vilniaus viešosioms erdvėms skirtus muzikos kūrinius. Galerija „Meno niša“ sostinės jubiliejaus proga Vilniaus aikštėse, parkuose ir pastatuose pristatys performansų bienalę.

Nemažai kūrėjų dėmesio nusipelnė garsusis Ričardo Gavelio romanas „Vilniaus pokeris“. Kino režisierius Donatas Ulvydas ketina pagal šį romaną ne tik kurti filmą, bet inicijuoti ir naujus džiazo, tapybos, skulptūros įvykius. Tuo tarpu MO muziejus pristatys masinę instaliaciją, kviečiančią Vilnių pamatyti per „Vilniaus pokerio“ prizmę.

Tai tik dalis nacionalinės programos renginių ir projektų. Jubiliejui skirtas programas rengia ir Vilniaus universitetas, Valdovų rūmai, Lietuvos nacionalinis dailės muziejus, Lietuvos istorijos institutas, Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka ir kitos įstaigos.

Rinkodaros ir komunikacijos skyrius, vrt@vilnius.lt