Vilniaus mokyklos pradeda pasiruošimą matematikos valstybiniam brandos egzaminui

Matematikos valstybinio brandos egzamino (VBE) rezultatai praėjusiais metais sukėlė didžiulį susirūpinimą: neišlaikiusiųjų – net 35 proc. Kodėl matematika, viena pamatinių mokslo šakų, tampa didele problema Lietuvos abiturientams? Pernelyg sudėtingos užduotys, egzaminų stresas ar nepakankamas pasiruošimas pakiša koją moksleiviams?

Pagalbos priemonės – nedelsiant

Vilniaus miesto savivaldybė kartu su „Edu Vilnius“ organizuoja pagalbą mokykloms, norinčioms geriau pasiruošti matematikos egzaminui.

„Vilniuje rezultatai kiek geresni – neišlaikiusiųjų – 29 proc. Daug diskutuota apie priežastis, bet šiandien dvyliktokams padeda ne šios diskusijos, o realūs darbai. Neabejoju, jog ŠMSM nesnaudžia, bet Vilnius ieško ir savų sprendimų. Šį kovą Vilniuje organizuosime bandomąjį matematikos egzaminą, kurio poreikį išsakė patys matematikos mokytojai. Egzaminas nėra privalomas, bet aš labai kviečiu visas Vilniaus mokyklas prisijungti“, – sako Vilniaus miesto meras Remigijus Šimašius.

Sostinės mokykloms, išsakiusioms poreikį, jau nupirktos ir išdalintos priemonės „KURK VBE Matematika“ – uždavinių rinkiniai su vertinimo instrukcija – licencijos. Taip pat suburta matematikos mokytojų komanda, kuri rengia matematikos bandomojo egzamino užduotis ir aptars rezultatus po bandomojo egzamino.

Sausio 5 d. įvyko ir pirmasis seminaras mokytojams „Matematikos VBE 2022 uždavinių analizė ir diskusija: diagnostinės išvados ruošiantis matematikos VBE 2023“. Šį mėnesį taip pat numatyti seminarai apie tipines egzaminų klaidas ir pasirengimą egzaminui – tiek mokytojams, tiek mokiniams.

Bandomasis egzaminas visapusiškam pasiruošimui

„Edu Vilnius“ informuoja, jog bandomasis matematikos VBE planuojamas kovo 16 d. ir bus laikomas artimomis realybei sąlygomis. Tikimasi, kad jis padės mokiniams pasiruošti ne tik metodiškai, bet ir psichologiškai.

„Prie šios programos dirba stipri matematikų komanda, tad tikime, jog pasitelkę visas priemones tiek mokytojai, tiek mokiniai egzaminą pasitiks visapusiškai geriau pasiruošę. Šis egzaminas visų pirma turėtų būti laikomas dėl savęs – ne pažymiui, o tam, kad abiturientai įsivertintų, kur dar jaučia spragų, ir turėtų kelis mėnesius susitelkti į tų temų tobulinimą“, – sako „Edu Vilnius“ direktorė Unė Kaunaitė.

Visos gimnazijos dar šią savaitę sulauks laiško su detalia informacija apie registraciją į bandomąjį egzaminą ir kitus renginius. Iki bandomojo egzamino papildomai planuojami tiksliniai seminarai mokytojams ir mokiniams, kuriuose bus aptariamos dažniausiai pasitaikančios klaidos ir žinių spragos. Psichologai ves paskaitas apie streso valdymą, atsipalaidavimo formas, fizinio aktyvumo naudą ir kt. Mokytojams numatyti ir teminiai matematikos dalykų seminarai.

Svarbu neleisti atsirasti ugdymo(si) spragoms

Labai svarbu ne tik spręsti jau susidariusią situaciją, bet ir užkirsti kelią ateityje jai pasikartoti, neleisti ugdymo spragoms atsirasti. Todėl Vilniaus miesto savivaldybė daug dėmesio skiria matematinių įgūdžių lavinimui nuo pat mažų dienų. 

Nuo praėjusių mokslo metų sudaromos sąlygos 1–8 klasėse mokytis matematikos pasitelkiant suomių kurtą Eduten kompiuterizuotą matematikos mokymo(si) platformą, pernai pelniusią UNICEF EdTech konkurso prizą. Ši priemonė yra moksliškai pagrįsta šiuolaikinės matematikos didaktikos ir pedagogikos tyrimais, taip pat pasižyminti labai gera mokymosi duomenų analitika, pritaikyta mokinio, klasės ir mokyklos lygmenų pažangos ir pasiekimų stebėsenai.

Beveik 3/4 visų Vilniaus miesto mokyklų (77,9 %), kuriose mokosi 1–8 kl. mokiniai, sudarytos galimybės naudotis minėta platforma. Apie 50 % šio amžiaus mokinių naudojasi Eduten matematikos įgūdžiams stiprinti.

Rinkodaros ir komunikacijos skyrius, vrt@vilnius.lt