Sostinės Naujamiesčio gyventojai aktyviai įsitraukė į žaliųjų erdvių projektavimą

Vizualizacijos skirtos iliustruoti tik bendrai skvero sutvarkymo idėjai.

Naujamiestyje jau šį rudenį planuojama pradėti tvarkyti Simono Konarskio skverą ir šalia esančią žaliąją erdvę. Pristatant projektinius pasiūlymus, gyventojai džiaugėsi, kad ši teritorija bus sutvarkyta, tačiau turėjo pastabų dėl automobilių stovėjimo, pasivaikščiojimo takų ir šiukšlių surinkimo problemų. 

17,8 arų S. Konarskio skveras yra šalia Vytenio, T. Ševčenkos gatvių ir Muitinės g. Sutvarkyta bus ir šalia esanti nedidelė 8 arų teritorija šalia gyvenamojo pastato Vytenio g. 13.

S. Konarskio skveras įtrauktas į Kultūros paveldą, nes daugiau kaip prieš 180 metų netoli dabartinės Muitinės gatvės carinė valdžia įvykdė egzekuciją 1830–1831 metų Lenkijos-Lietuvos sukilimo vadui, Lenkijos karalystės kariuomenės kapitonui S. Konarskiui. Čia yra išlikęs, o rudenį „Visuomeninės Rasų kapinių draugijos“ ir „Pagalba lenkams Rytuose“ fondo dėka atnaujintas šį įvykį menantis memorialinis akmuo su erelio skulptūra.

S. Konarskio skveras

Vizualizacijos skirtos iliustruoti tik bendrai skvero sutvarkymo idėjai.

Abi planuojamos sutvarkyti viešosios erdvės įsiterpusios tarp gyvenamųjų daugiabučių pastatų, todėl jomis daugiausia naudojasi šalia gyvenantys vilniečiai. Prieš rengiant projektinius pasiūlymus vyko aplinkinių gyventojų apklausa bei projektinių pasiūlymų užduoties viešas aptarimas su visuomene.  Pagal išsakytus poreikius UAB „Vilniaus architektūros studija“ parengė S. Konarskio skvero projektinius pasiūlymus. 

S. Konarskio skvere ir šalia esančioje teritorijoje prie gyvenamojo namo Vytenio g. 13 bus įrengta ramaus poilsio zonos, suoleliai, atnaujinta vaikų žaidimo aikštelė, aktyvaus laisvalaikio – treniruoklių zonos. Atnaujinti ir pasivaikščiojimo takai, keliose vietose panaikinti laiptai vietoj jų įrengiant pandusą, kad į skverą galėtų patekti ir žmonės su neįgaliojo ar vaikišku vežimėliu. 

S. Konarskio skveras

Vizualizacijos skirtos iliustruoti tik bendrai skvero sutvarkymo idėjai.

Pasiūlymų pristatyme gyventojai turėjo pastabų dėl pasivaikščiojimų takų trajektorijų. Taip pat išsakė abejones dėl numatytų dangų, treniruoklių tipų. 

Norima, kad atsirastų daugiau automobilių stovėjimo vietų, nes, pasak gyventojų, siauroje gatvėje aplink skverą pro sustatytus automobilius sunku praeiti. Įvardytos ir atliekų surinkimo problemos. Pristatyme dalyvavęs Naujamiesčio seniūnas Mantas Mikšta teigė, jog žino šią problemą ir ieškos sprendimų.   

Susitikime gyventojai labai domėjosi esančių medžių išsaugojimu. Projektuotojai patikino, kad skvere esantys 33 medžiai bus išsaugoti, o tvarkymo metu jie bus apsaugoti nuo pažeidimų.  Gyventojai žada akylai stebėti, kaip rangovas vykdys darbus, nes šalia daugiabučius statanti su „Skvero namais“ susijusi bendrovė „Rewo“ be leidimo iškirto tris brandžius medžius. Kaip vykdomas projektas prižiūrės ir miesto Savivaldybė.

Skvere bus pasodinta ir naujų medžių – klevų, kriaušių, krūmų bei kitų daugiamečių augalų, gėlynų. Pastarųjų rūšys parinktos taip, kad skvere būtų žydinčių augalų nuo pavasario iki rudens. Nuo Muitinės g. skverą skirs gyvatvorė ir suteiks erdvei jaukumo. 

S. Konarskio skveras

Vizualizacijos skirtos iliustruoti tik bendrai skvero sutvarkymo idėjai.

Projektuotojai įvertins gyventojų pastabas ir pagal jas koreguos projektinius pasiūlymus. Vėliau projektinius pasiūlymus vertins Savivaldybės specialistai. Jei jiems bus pritarta – bus rengiamas techninis projektas. Skvero ir aplinkinės teritorijos tvarkymo darbai galėtų prasidėti jau šį rudenį, o užbaigti kitų metų pavasarį.  

S. Konarskio ir aplinkinė teritorijos sutvarkymas finansuojamas pagal bendradarbiavimo sutartį su Nekilnojamojo turto vystytojais „Skvero namai“.  

Rinkodaros ir komunikacijos skyrius, vrt@vilnius.lt