Buvusios geležinkelių teritorijos laukia pokyčiai: gyventojai kviečiami dalyvauti apklausoje

Grįžratis

Iki šiol uždara ir tik Lietuvos geležinkelių veiklai tarnaujanti ~40 hektarų teritorija Naujamiestyje atsivers miestui. Vizija, kaip ši istorinė ir industrinė miesto erdvė galėtų būti pritaikyta naujam gyvenimui, dar tik kuriama, o tai – puikus metas į procesą įsitraukti ir miestiečiams. Projekto partneriai kviečia gyventojus dalyvauti apklausoje ir išsakyti savo prioritetus teritorijos pokyčiams.

„Vilniaus plano“ ir Vilniaus miesto savivaldybės organizuojamos apklausos tikslas – supažindinti visuomenę su planuojamu teritorijos pertvarkymo (konversijos) procesu ir paskatinti įsitraukti į Grįžračio teritorijos (Connect 2) pertvarkymo programos formavimą. Atsakymų laukiame iki vasario 16 d.: https://forms.gle/y1TVhwVZEj2aUihy7

Šiandien miestiečiai į teritoriją gali patekti tik gavę specialų leidimą, todėl tik nedaugelis yra susipažinę su šia miesto vieta. Tačiau net ir būdami už teritorijos ribų, galime atpažinti joje esančius objektus, gerai matomus nuo Naujininkų tilto: Vilniaus lokomotyvų remonto depas (grįžratis), vandens bokštas ir geležinkelio kelynas.

Geležinkelių teritorija

© Saulius Žiūra

Įdomiausias iš teritorijoje esančių statinių – išskirtinės architektūros lokomotyvų remonto depas, kuris įtrauktas į nekilnojamų kultūros vertybių sąrašą. 1905 m. pastatytas pusapskritimio formos mūrinis pastatas buvo skirtas garvežių priežiūrai ir remontui. Vienu metu grįžratis galėjo aptarnauti 30 garvežių. Tai vienintelis tokios konstrukcijos ir dydžio garvežių depas Vilniaus geležinkelio stoties ruože. Šiuo metu grįžratis savo funkcijų nebeatlieka, o su teritorijos konversijos projektu bus ieškoma naujų pastato pritaikymo galimybių. Tiesa, jau ir dabar ši unikali vieta traukia menininkus ir įkvepia pamatyti geležinkelių pramonei naudotą pastatą kitomis akimis. 

Atsižvelgiant į esamos situacijos analizės duomenis ir visuomenės apklausą, ateityje galėtų būti skelbiamas urbanistinis konkursas, kurio dalyviai turėtų pateikti viziją, kaip ši keliasdešimties hektarų zona turėtų būti integruota ir pritaikyta miesto reikmėms, sukuriant visiškai naują, aktyvią miesto dalį. Planuojama, kad ateityje susidomėję teritorijos pokyčiais miestiečiai turės ir daugiau galimybių susipažinti su iki šiol uždara teritorija bei prisidėti prie teritorijos konversijos idėjos plėtojimo.

Su Grįžražio teritorijos (Connect 2) esamos būklės apžvalga galima susipažinti čia: https://arcg.is/1D45Xb0

© Saulius Žiūra

© Saulius Žiūra