Šaltibarščių festivalyje vilniečių laukia daugybė pramogų: nuo šaltibarščių čiuožyklos iki tarptautinių parodų

Birželio 10 d. Vilnius nusidažys rožine šaltibarščių spalva – mieste vyks pirmasis „Pink Soup Fest“ (liet. „Rožinės sriubos festivalis“). Apie 100 partnerių siūlys išskirtines, su šaltibarščiais susijusias veiklas ir pramogas. Renginio pagrindinėje erdvėje, įsikūrusioje Bastėjos kalno papėdėje, veiks čiuožykla į didžiausią dirbtinį šaltibarščių dubenį, gros populiariausi Lietuvos didžėjai. Festivalį nuspalvins ir unikalūs partnerių siūlomi desertai, savyje supinsiantys rožinės spalvos bei šaltibarščių skonius.

Festivalis vyks visame Vilniuje, o centrinė vieta –  šalia Tymo turgaus

Vilniuje vyksiantis šaltibarščių festivalis – puiki proga prisiminti ir naujai pažvelgti į miesto gastronominį paveldą. Šventė padės ne tik suvokti tradicinės lietuviškos sriubos kultūrą, bet ir įvairiausiomis veiklomis suteiks jai naujų spalvų. Pasak Vilniaus miesto turizmo ir verslo plėtros agentūros „Go Vilnius“ vadovės Ingos Romanovskienės, tikimasi, kad šis renginys taps kasmete tradicija, visą miestą įtraukiančia į pramogų sūkurį.

„Tokio festivalio idėją brandinome gana seniai, dar prieš buvusius karantino ribojimus. Šaltibarščiai – unikali sriuba, turinti net savo spalvos pavadinimą, todėl pasirinkę tokį ryškų festivalio formatą, Vilniuje norime kurti naują tradiciją – pradėti vasarą linksmai ir nuotaikingai. Ši sriuba, būdama vienu mėgstamiausių patiekalų Lietuvoje, nusipelnė jai skirtos šventės šalies sostinėje. Juo labiau, kad kalbos apie šaltibarščius dėl išskirtinio skonio ir neįprastos spalvos vis plačiau sklinda svetur. Tikimės, kad ateityje šis festivalis į Vilnių pakvies dar daugiau svečių iš užsienio“, – sako „Go Vilnius“ vadovė I. Romanovskienė.

Geriausi šaltibarščių kostiumai bus apdovanoti

Vilnius šaltibarščių šventę pakvies minėti trankiai, pasipuošus ryškiomis spalvomis ir sriubos įkvėptais kostiumais. Vilniečiai ir miesto svečiai turės galimybę leistis nuo Bastėjos kalno specialia šaltibarščių čiuožykla. Pirmieji ją išbandys užsiregistravę festivalio dalyviai, pasipuošę įspūdingais kostiumais. Gražiausių kostiumų savininkai bus apdovanoti, o pagrindinis varžybų prizas – skrydis oro balionu. Į varžybas jau galima registruotis čia. Po varžybų čiuožyklą galės išbandyti visi norintys.

Centrinė renginio erdvė tęsis nuo Bastėjos kalno iki Kūdrų parko. Erdvėje veiks vaikų zona su batutais, poilsio erdvė. Kūdrų parke netrūks maisto vagonėlių, o Tymo turgaus erdvėje ir Paupio turguje renginio dalyvių lauks išskirtiniai didžėjų pasirodymai, šokti pakviesiantys kiekvieną atėjusį.

Restoranai stebins įvairiais šaltibarščių desertais

Nuo šaltibarščių ledų iki specialiai festivaliui sukurtų rožinių gėrimų – šventės lankytojų laukia įvairūs desertai, susieti su tradicinės lietuviškos sriubos tematika. Vienas iš tokių – kepyklos „Patore sesės“ sukurtas šaltibarščių tortas. Pasak restorano vadovės Rasos Kalinauskaitės, ši idėja kilo išgirdus lankytojų prašymus pardavinėti tradicinę lietuvišką sriubą kepykloje.

„Torto mintis gimė vieną karštą vasaros dieną, kai mūsų klientai, užsukę deserto, vis pasiteiraudavo, ar dar nepradėjome gaminti šaltibarščių. Taip sugalvojome jiems pagaminti šios sriubos, bet torto pavidale. Tortas turi visas sudedamąsias šaltibarščių dalis, o jo pagrindui naudojame bulves. Pyragas savo skoniu primena šaltibarščius, o kadangi ši populiari sriuba dabar turi ir savo šventę, pagalvojome, kokia gi šventė be torto, todėl jį siūlysime visiems“, – apie idėją pasakojo „Patore sesės“ vadovė R. Kalinauskaitė.

Ledai – vienas iš seniausių išlikusių desertų, kuriuos dar ankstyvaisiais laikais protėviai gardino įvairiais priedais: pistacijomis, graikiniais riešutais, vengrinių slyvų žiedais. Šaltibarščių šventės proga, restoranas „Mykolo 4“ nusprendė paimprovizuoti ir sukurti tradicinės lietuvių sriubos skonio ledus. Anot restorano vadovės Zitos Rimkienės, ledai primins tikrąją sriubos versiją.

„Šaltibarščių receptas, toks, kokį valgome dabar, tikriausiai atsirado tik tarpukariu, tačiau įkvėpti jų istorijos nusprendėme pagaminti ledus, priminsiančius šią sriubą. Suprantama, tikrąjį skonį perteikti bus sudėtinga, tad improvizuodami ieškome geriausio varianto. Galime patikinti, kad ledai bus skanūs ir malonūs akiai, o jų stengsimės pagaminti tiek, kad užtektų visiems susirinkusiems“, – apie šaltibarščių skonio ledų gamybą pasakojo restorano  vadovė Z. Rimkienė.

Įvairūs šaltibarščių įkvėpti desertai, gėrimai ir pramogos lankytojus pasitiks įvairiose kepyklėlėse bei miesto restoranuose. Pavyzdžiui, „Crustum“ festivalio metu lankytojams siūlys spurgas, atrodysiančias kaip šaltibarščių lėkštė, o kavinių tinklas „Vero Cafe“ pakvies išbandyti rožinę latės kavą, kurioje susijungs šaltibarščių atspalviai ir išskirtinis skonis. Festivalį anksčiau pradės „Eskedar Coffee“, jau birželio 8 d. lankytojus pakviesianti sudalyvauti rožinių atspalvių vakarienėje. Kitomis dienomis kavinės lankytojų lauks marškinėlių tapybos dirbtuvės ir specialus rožinis meniu.

 

Nesibaigiančios patirtys ir pramogos šaltibarščių festivalyje

Šaltibarščių spalva – vienintelė ir su niekuo nesumaišoma, išgaunama susijungus raudonos ir violetinės spalvų bangoms. Šaltibarščių festivalio proga apie jos atsiradimą paskaitą skaitys Energetikos ir technikos muziejaus komanda. Paskaitos metu bus gilinamasi į fizikos mokslo vingrybes ir daromi įvairūs eksperimentai, kurių metu muziejininkai atskleis, kaip ši spalva atsiranda. Pasak muziejaus direktoriaus Mykolo Bistricko, paskaita ne tik padės paprasčiau suprasti spalvų virsmus, bet ir paskatins moksleivių susidomėjimą karjera mokslo srityje.

„Dažnai mokslas ar technika įsivaizduojami kaip sudėtingi ir neįdomūs elementai. Įtraukiančių dirbtuvių metu, mokslą pristatome paprastai ir suprantamai. Integruodami mokslą į pramogines miesto šventes, pavyzdžiui, šaltibarščių festivalį, galime paskatinti visos visuomenės domėjimąsi STEM disciplinomis (gamtos mokslais, technologijomis, inžinerija ir matematika), didinti jų patrauklumą, ugdyti žmonių, ypatingai moksleivių, kompetencijas“, – sako energetikos ir technikos muziejaus vadovas M. Bistrickas.

Šaltibarščių festivalyje atsispindės ne tik mokslo hipotezės, bet ir meno sąmojai – šventės metu Užupyje, Jono Meko skersvėjyje, bus atidaryta lietuvių kilmės menininko Sije Verskis tarpdisciplininio meno, skirto automobilių lenktynėms ir maistui, paroda. Pasak Jono Meko skersvėjo atstovės Miglės Rusteikaitės, festivalio metu lankytojai išvys ne tik pasikeitusią gatvę, bet ir patirs daugybę atradimų.

„Šaltibarščių festivalio metu Jono Meko skersvėjis pavirs į „Rūžavojo Skersvėjo sapną“. Jame visą dieną bus galima grožėtis konceptualaus meno paroda restorane „Le Mans“, rožinio meno paroda „AP galerijoje“, išvysti rožinį šilko kilimą „Cita Gallery“. Šventės metu „Olfactory“ supažindins lankytojus su rožinių kvapų magija, o tapytojo Audriaus Gražio galerijoje lankytojai rinksis medituoti prie rožinio tapybos kūrinio. Visą renginio dieną žiūrovai galės išvysti įspūdingą eksponatą – rožinį „Porsche 911 RS“ automobilį, kuris stovės šalia čia pat įsikūrusio „Garažas 911“, – sako projekto vadovė M. Rusteikaitė.

Įvairios veiklos neatsiribos tik patirtimis – Lietuvos moksleivių ir jaunimo centras jaunuosius šaltibarščių festivalio dalyvius pakvies į rožinę diskoteką. Tuo tarpu vyresnius lankytojus prie Baltojo tilto kvies užsiimti šaltibarščių spalvos zumba, joga ar kitu sportu. Ištroškusių po sporto lankytojų mieste lauks „Love bar“ ir „Naked mule“ su nealkoholiniais, specialiai šaltibarščių festivaliui sukurtais moderniais kokteiliais. Vakare renginio dalyvių Kūdrų parke lauks išskirtinis Leono Somovo koncertas, kuriame išgirsime šokti kviesiančių kūrinių programą.

Visą festivalio programą galima rasti čia:  https://www.govilnius.lt/