Vilniaus šilumos tinklai vasarą pasitinka su rekonstrukcijomis

AB Vilniaus šilumos tinklai (VŠT) nuo birželio pradeda rekonstruoti šilumos tiekimo tinklo atkarpas įvairiose miesto vietose. Pirmieji darbai startuos Naujininkų, Rasų, Naujamiesčio, Vilkpėdės ir Viršuliškių seniūnijų teritorijose. Šiemet šilumos ir karšto vandens tiekėjas iš viso planuoja atnaujinti 6,2 km nematomo šilumos kelio. Šiais metais į rekonstrukcijas bus investuojama apie 10 mln. eurų.

Kasmet pasibaigus šildymo sezonui, Vilniaus šilumos tinklai pradeda hidraulinius bandymus bei šilumos tiekimo trasų atkarpų rekonstrukcijas. Šios reikalingos tam, kad visas 758 km šilumos tiekimo tinklas veiktų efektyviai ir sklandžiai, o klientus šiluma ir karštas vanduo pasiektų patikimai bei užtikrintai. Vilniaus šilumos tiekimo tinklas sudėtingiausias ir ilgiausias Lietuvoje, vidutinis vamzdynų amžius siekia 30 metų, o tam tikrose atkarpose perkopia ir 40 metų, tad jų patikimumas mažesnis. Kasmet vamzdžiai vis labiau dėvisi, todėl rekonstrukcijas atlikti būtina norint išvengti galimų incidentų.

„Šią vasarą planuojame rekonstruoti septynis šilumos tiekimo trasos ruožus, kurie apims apie 6 kilometrus vamzdyno. Didžioji dalis darbų vyks gyvenamuosiuose rajonuose, todėl intensyviai bendraujame su gyventojais, organizuojame susitikimus, kuriuose supažindiname bendruomenes su darbų specifika ir būsimais nepatogumais. Suprantama, kad rekonstrukcijų metu įprastas gyvenimas šiek tiek koreguojasi, todėl dedame visas pastangas, kad laikini nepatogumai būtų kaip įmanoma mažesni“, – sako VŠT Klientų komandos vadovas Laurynas Jakubauskas.

 Rekonstrukcijų nauda

Atnaujinti vamzdynai turi geresnę šilumos izoliaciją, dėl to yra efektyvesni, reikalauja mažiau priežiūros, turi gedimų kontrolės sistemas, leidžiančias lengviau nustatyti vamzdžio pažeidimus ar atsiradusius defektus.

„Rekonstruoti vamzdynus yra būtina norint turėti patikimą centralizuoto šildymo tiekimą. Taip pat mažėja šilumos nuostoliai ir CO2 išmetimas į aplinką. Rekonstruotų vamzdynų eksploatavimo ir remonto sąnaudos yra mažesnės“, – sako Jonas Kimontas, VŠT Infrastruktūros komandos vadovas.

Paskutinį kartą dideli rekonstrukcijų projektai Vilniuje vyko 2021 metais, kai Senamiestyje, Naujamiestyje, Karoliniškėse, Viršuliškėse ir Pilaitėje buvo pakeista 5,2 km vamzdynų.

Dėmesys brandiems medžiams

Rekonstrukcijų metu įtaka daroma ne tik miesto gyventojams, tačiau ir aplinkai, todėl joms ruošiantis yra itin kruopščiai įvertinami medžiai ir želdiniai rekonstrukcijos teritorijoje. Vilnius didžiuojasi būdamas tarp žaliausių miestų Europoje, todėl kiekvienas medis yra svarbus.

Ruošiantis rekonstrukcijoms, teritoriją vertina ekspertai ir glaudžiai bendradarbiaujama su arboristais, kurie padeda nustatyti medžių išsaugojimo galimybes. Kirtimas atliekamas tik tuomet, kai nėra kitos išeities, pavyzdžiui, medis auga tiesiai ant šilumos tiekimo trasos.

„Nors teisės aktai leidžia šalinti visus medžius, augančius ant šilumos tiekimo trasos apsaugos zonos, tačiau dažnai vamzdžius pavyksta pakeisti taip, kad jie išliktų. Vis dėlto yra atvejų, kai, deja, išsaugoti nepavyksta. Džiaugiamės, kad vykdydami šias rekonstrukcijas jau esame numatę išsaugoti mažiausiai 160 medžių“, – sako L. Jakubauskas.

Svarbu miestiečiams

Kaip ir kiekvienos rekonstrukcijos metu, gyventojai ir verslai gali patirti nepatogumų – laikini vandens išjungimai (daugiausiai iki 5 dienų), vietomis galimi trumpalaikiai eismo ribojimai, kai kur nebus galima statyti automobilių.

„Apgailestaujame, tačiau rekonstrukcijos pareikalaus gyventojų ir verslų kantrybės. Mūsų centre – visuomet klientai, todėl suprantame, kad dideli remonto darbai pakeis įprastą kasdienybės paveikslą. Atnaujindami tinklus dedame visas pastangas ir įpareigojame rangovus dirbti efektyviai, sklandžiai bei kokybiškai. Kartu su komanda esame pasiruošę atsakyti į visus kylančius klausimus, todėl kviečiame bendradarbiauti“, – sako L. Jakubauskas.

Apie laikinus karšto vandens išjungimus gyventojai ir verslo klientai informuojami SMS žinutėmis, jei yra pateikę savo duomenis VŠT savitarnos svetainėje, taip pat informuojami ir pastatų administratoriai. VŠT primena, kad vandens išjungimai dažniausiai yra planiniai ir jeigu po nurodyto laiko vanduo dar nėra grįžęs į jūsų namus, vertėtų kreiptis į pastato administratorių ir pranešti problemą.

Dėl galimų nepatogumų Vilniaus šilumos tinklai atsiprašo iš anksto ir dėkoja visiems klientams už bendradarbiavimą bei kantrybę.

Daugiau naujausios informacijos apie rekonstrukcijas rasite internete www.chc.lt. Taip pat čia galima sužinoti apie karšto vandens išjungimus – tereikia suvesti namo adresą specialiame paieškos laukelyje.