Menininkė Jolita Vaitkutė sukūrė unikalią instaliaciją šaltibarščių festivaliui: kviečia įlipti į išsitaškiusią sriubą 

Joanos Suslavičiūtės nuotr.

Atidaryti vasaros sezoną vilniečiai ir miesto svečiai kviečiami jau birželio 10 d. pirmą kartą sostinėje organizuojamame šaltibarščių festivalyje „Pink Soup Fest“. Nors renginio metu didžiausias dėmesys bus skiriamas tradicinės sriubos degustavimui, miesto restoranai bei kavinės žada nustebinti ir neįprastais rožinės spalvos valgiais. Tuo tarpu Tymo turguje lauks smagios varžybos, visame mieste netrūks pramogų visai šeimai ir vaizduotę žadinančių meno kūrinių. Vienas jų – menininkės Jolitos Vaitkutės sukurta iliuzinė instaliacija, leidžianti pajusti, ką reiškia patekti į išsitaškiusius šaltibarščius.

Šaltibarščiai – įkvėpimo šaltinis

Šaltibarščiai savo nepaprasta spalva ir skoniu žavi ne vieną: vos atšilus orams lietuvių virtuvėse juntamas šios sriubos aromatas, o užsieniečiai vasarą užgula senamiesčių restoranus ir kavines, norėdami paragauti šios išskirtinės sriubos. Savito ir su niekuo nesumaišomo rožinio atspalvio sriuba turi ypatingą reikšmę Lietuvos gastronominiam paveldui, o nuo šiol jos motyvai bus panaudoti ir skirtingose meno raiškose.

Pasak Vilniaus miesto turizmo ir verslo plėtros agentūros „Go Vilnius“ vadovės Ingos Romanovskienės, šaltibarščių festivalis yra puiki proga iš naujo pažvelgti į šios sriubos svarbą sostinei. „Vilniuje norime kurti naują tradiciją – nuotaikingu festivaliu pradėti vasarą linksmai, o festivaliui pasibaigus, šaltibarščiams dedikuoti meno kūriniai vilniečiams ir miesto svečiams primins sostinės vasaros šventę“, – sako „Go Vilnius“ vadovė I. Romanovskienė.

Šiam festivaliui kurti menus, skirtus šaltibarščiams, pasiryžo dvi menininkės. Menininkės Eglės Žvirblytės paveikslus jau galima apžiūrėti Bernardinų parko kieme ir šalia Menų fabriko „Loftas“ įsikūrusioje atviroje galerijoje.  E. Žvirblytės kūriniai papuošė ir suvenyrus, kuriuos jau galima įsigyti Turizmo informacijos centre, įsikūrusiame sotinės Pilies gatvėje, jų bus galima nusipirkti ir centrinėje festivalio vietoje – prie Tymo turgaus. Šaltibarščiams iliuzinę instaliaciją ,,Išsitaškę šaltibarščiai” dedikuoja ir Jolita Vaitkutė. Anot jos, nors daugeliui lietuvių šaltibarščiai yra puikiai pažįstami ir mėgstami, įvairiuose menininkų kūriniuose jie nėra naudojami dažnai. Pasak žinomos lietuvių menininkės, savo darbais ji stengiasi keisti šią nusistovėjusią tradiciją.

„Dėl savo unikalumo šaltibarščiai man neretai tampa inspiracija idėjoms ar iliustracijoms. Sužinojusi, kad Vilniuje vyks šaltibarščių festivalis, iškart ėmiausi darbo ir pritaikiau šią temą savo kūryboje. Manau, kad lietuvių mene ši sriuba atspindima per retai, nes žinomuose natiurmortuose ar maisto paveiksluose šaltibarščiai beveik nevaizduojami. Turime pradėti šią sriubą pilnavertiškai įtraukti į meną, vizualias išraiškas ir parodyti ją plačiajai auditorijai. Tarkime, Japonijoje yra labai daug įvairiausių sriubų muliažų. Jie atrodo taip tikroviškai, kad net galima sumaišyti su tikra sriuba. Tikiu, kad simbolinis šaltibarščių muliažas labai padėtų skleisti žinią apie juos ir į Lietuvą pritrauktų dar daugiau turistų“, – savo mintimis dalijasi J. Vaitkutė.

Joanos Suslavičiūtės nuotr.

Kvies įlipti į šaltibarščių dubenį

Šaltibarščiai – skanus patiekalas, tačiau valgant juos gali įvykti ir vienas ne toks malonus incidentas. Anot J. Vaitkutės, šaltibarščių festivaliui jos sukurta instaliacija buvo įkvėpta būtent tokio nutikimo. „Šaltibarščiai mano racione yra dažnas patiekalas. Šią sriubą labai mėgstu valgyti, taip pat ji dažnai atsispindi mano meninėje veikloje bei kūriniuose. Vis dėlto, man neretai pasitaikydavo, kad valgant šaltibarščius vilkėdavau baltais drabužiais ir netyčia juos apsitaškydavau. Būtent tai ir pametėjo mintį, kad mieste galėčiau pavaizduoti išsitaškiusius šaltibarščius, į kuriuos praeiviai galėtų įlipti“, – Vilniuje sukurtos instaliacijos idėją atskleidžia menininkė. Instaliaciją galima pamatyti Lukiškių aikštėje.

Kūrinio autorė priduria, kad instaliacijoje buvo remtasi iliuzinio meno motyvais: „Atvykę prie mano darbo vilniečiai ir miesto svečiai pamatys tam tikrą iliuziją, kurioje galima nusifotografuoti ir patirti patį ryškiausią lietuvišką patiekalą, taip žavintį turistus. Man kartais atrodo, kad Lietuvoje iliuzija paremto meno kiek trūksta, tad savo požiūriu į šaltibarščius bandysiu užpildyti šią sritį ir suteikti lankytojams gerų emocijų, atsiduriant mėgstamos sriubos dubenyje.“

Menininkė džiaugiasi mieste vyksiančia rožine karštine ir tikisi, kad festivalis išsivystys į ilgametę tradiciją. „Šaltibarščių festivalis yra viena geriausių idėjų Vilniaus miestui. Mes turime puikių lietuviškų patiekalų, kurie yra įdomūs, išskirtinio skonio ar netikėtų ingredientų kombinacijų. Šaltibarščiais, kaip ir kitais patiekalais, drąsiai galime girtis miesto svečiams, juos reklamuoti ir kviesti atvykti jų paragauti. Jų unikalumas žadina vaizduotę ir kūrybines plotmes“, – pažymi J. Vaitkutė.

Joanos Suslavičiūtės nuotr.

Vilniui linki nesusenti

Vaikystę praleidusi Joniškyje ir po mokyklos baigimo į sostinę atvykusi Jolita Vaitkutė save vadina vilniete. Vilnius jai – tobulo dydžio miestas, kur viskas lengvai pasiekiama. Kūrybingai ir ryškiai jubiliejų švenčiančiam miestui menininkė linki visada likti jaunu: „Vilniui 700 metų proga palinkėčiau per greitai nesusenti. Nors, manau, kad tai dar negresia dėl čia gyvenančių žmonių jaunatviškumo. Linkiu, kad miestas visada išliktų jaunas ir kasmet galėtų pakviesti daug draugų į savo šaltibarščių vakarėlį.“

Daugiau informacijos apie šaltibarščių festivalį: https://www.govilnius.lt/saltibarsciu-festivalis