Išskirtiniams Vilniaus projektams – Nacionaliniai architektūros apdovanojimai

Šiemet net du UAB „Vilniaus planas“ projektai pelnė Nacionalinius architektūros apdovanojimus. Nacionalinius architektūros apdovanojimus (NAA) organizuoja Aplinkos ministerija, o nugalėtojus renka kompetentinga komisija, sudaryta iš architektūros ir susijusių disciplinų profesionalų. Vilniaus miesto savivaldybės inicijuoti ir UAB „Vilniaus planas“ įgyvendinti projektai – Vingrių šaltinių skveras ir Medinės miesto architektūros muziejus, laimėjo dviejose kategorijose.

Vingrių šaltinių skveras – geriausia viešoji erdvė

Sauliaus Žiūros nuotr.

Vingrių šaltinių skveras – unikali miesto erdvė, skirta ramiam pasimėgavimui lauko skulptūrų ekspozicija, žaluma ir šaltinio vandens tėkme.

Skvero teritorija yra vakarinėje Vilniaus senamiesčio dalyje ir tuo pačiu ji yra viena įdomiausių ir reikšmingiausių sostinės istorijoje. Nuo XVI a. pradžios iki XIX a. antros pusės Vingrių šaltiniai aprūpino miestą geriamuoju vandeniu, tačiau po Antrojo pasaulinio karo šioje vietoje buvo įrengtas vandens surinkimo rezervuaras, o šaltiniai nukreipti į buitinės nuotekynės tinklus.

2018 m. greta šaltinių vietos buvo atidarytas išskirtinės architektūros traukos centras – MO muziejus. Paraleliai miesto savivaldybė deklaravo tikslus sumažinti automobilių eismo intensyvumą centrinėje miesto dalyje. Abu įvykiai buvo puikus katalizatorius transformacijai – automobilių dominuojama gatvelė įgyvendinus projektą virto kvartalo traukos tašku, kur vilniečiai vėl renkasi maloniai leisti laisvalaikį.

„Projekto tikslas buvo kompleksiškai sutvarkyti ir atkurti istoriškai svarbią miestui teritoriją, pritaikyti ją pažintiniam naudojimui. Šiandien Vingrių šaltiniai, nukreipti tekėti naujai suformuotomis kaskadomis, grąžina į teritoriją pamirštą istorinį charakterį ir paverčia erdvę patrauklesne pėstiesiems“, pasakoja projekto vadovė, architektė Lolita Vileikienė.

Kadangi teritorija išsiskiria išraiškingu reljefu ir senoji vandenvietės vieta yra apgaubta stataus šlaito, jo tarpinėje terasoje įrengta apžvalgos aikštelė su meno kūrinių ekspozicija.

Bendradarbiaujant su MO muziejumi naujai sukurtoje erdvėje pavyko organiškai įkomponuoti lauko skulptūras, papildyti kraštovaizdžio sprendinius. Terasose išdėstytos skulptūros lydi pėstįjį visame maršrute ir kuria sinergiją su muziejaus veiklomis. Viešoji erdvė, kuri anksčiau tarnavo tranzitiniam pėsčiųjų judėjimui, buvo įveiklinta bei įgavo naują funkciją – tapo meno objektų ekspozicine erdve po atviru dangumi. Nors šis projektas yra nedidelio mastelio transformacija Vilniaus miesto kontekste, tačiau tai sėkmingas žingsnis gyvenimo kokybės miesto erdvėse užtikrinimo ir tvaresnių mobilumo įpročių formavimo link.

Projekto autoriai – UAB „Vilniaus planas“ architektai Lolita Vileikienė ir Paulius Jonys.

Medinės miesto architektūros muziejus geriausias kultūros paveldo objekto atnaujinimas

Sauliaus Žiūros nuotr.

XIX a. pabaigoje Užupyje, Polocko g. 52, pastatytas medinis namas laikomas vienu puošniausiu istorinių medinių pastatų Vilniuje. Beveik pusantro šimto metų amžiaus skaičiuojantį apleistą pastatą 2018 m. Vilniaus miesto tarybos sprendimu buvo nutarta pritaikyti Medinės miesto architektūros muziejui.

„Kuriant muziejų buvo nuspręsta, kad svarbiausias ir vertingiausias eksponatas yra pats pastatas, kuriam XIX amžiaus medžio meistrai suteikė išskirtinę išvaizdą. Todėl restauruojant ir tvarkant buvo siekiama išsaugoti kiek įmanoma daugiau autentiškų elementų, užtikrinti  Vilniaus miesto medinės architektūros istorijos puoselėjimą bei pratęsti šio medinio namo pilnavertį gyvenimą“, apie projekto svarbą pasakoja projekto vadovas, architektas Vincas Brezgys.

Atliekant restauravimo darbus, buvo išsaugota apie 80 proc. autentiškos pastato išorės puošybos elementų, didžioji dalis autentiškų pastato konstrukcijų ir sienų. Antrajame aukšte išliko geros būklės grindys, jos buvo išrinktos skydais ir restauruotos. Naudojant autentišką grindlenčių tarpusavio jungimo būdą, pavyko ne tik išsaugoti autentiškas grindis, bet ir tą patį grindų girgždėjimą, kuris lydėjo namo gyventojus visus šio medinuko gyvavimo metus. Gausiai aptikta XIX a. polichrominio sienų dekoro elementai buvo konservuoti ir restauruoti pagal polichromijos tyrimų išvadas.

Nuo 2022 m. pastate įsikūrė Medinės miesto architektūros muziejus. Jame pristatomos novatoriškos ir kūrybingos parodos, skatinamas domėjimasis medine miesto architektūra, veikia konsultacijų centras, kuriame medinių Vilniaus pastatų savininkai ir gyventojai gali įgyti žinių ir praktinių įgūdžių, kaip prižiūrėti ir išsaugoti savo namus su atidumu paveldui. 

Projekto autoriai UAB „Vilniaus planas“ architektai Vincas Brezgys ir Rūta Astasevičiūtė.