Pėsčiųjų perėjoje prie LITEXPO – emocionalių vaizdų iš Ukrainos paroda

© Saulius Žiūra

Pėsčiųjų perėjoje prie Lietuvos parodų ir kongresų centro LITEXPO Vilniaus savivaldybė ką tik atidarė išskirtinę šviečiančių stendų parodą „Ukraina yra čia“. Idėjos autorė menininkė Lina Šlipavičiūtė viliasi, kad į NATO viršūnių susitikimą atvykę, ja kasdien eisiantys, pasaulio žiniasklaidos atstovai pajus didžiulį Lietuvos palaikymą Ukrainai ir tai primins, ką kasdien išgyvena ukrainiečiai.

„Šios temos negali būti per daug. Per daug yra skausmo, kurį palieka karas. Jį galima bent kiek pajusti žvelgiant į šias nuotraukas – apokaliptiniuose griuvėsiuose žaidžiantys vaikai, baimė ir bejėgiškumas senolių akyse, kojų netekę visai dar jauni kariai, iš nevilties ir skausmo raudantis žmogus prie masinės Iziumo kapavietės“, – kalbėjo meno laboratorijos „Kiaurai sienas“ įkūrėja L. Šlipavičiūtė.

© Saulius Žiūra

Vaizdai jautrūs ir emociškai sukrečiantys. Nuotraukos iš įvairių Ukrainos vietų – Kyjivo, Iziumo, Irpinės, Černihivo ir kitų karo alinamų miestų. Jų autoriai – Ukrainoje gyvenantys fotografai  Elena Tita, Volodymyr Petrov ir Oleg Petrasiuk.

„Sunku buvo surinkti nuotraukas, nes daug žmonių, tarp jų ir fotografų, kariauja ir užsiima išgyvenimui būtinais darbais. Ypatingai dėkoju visiems fotografams, kurie sutiko pasidalinti savo darbais, nes be jų šios parodos tiesiog nebūtų. O taip pat tariu ačiū ir Vilniaus miesto savivaldybei, kuri ėmėsi iniciatyvos ir skyrė daug resursų bei energijos, kad projektas būtų įgyvendintas“, – dalijosi parodą eksponavimui parengusi menininkė.

Su fotografe Elena Tita lietuvių menininkė susipažino kurdama ir kitus Ukrainą palaikančius meninius projektus. Kartu su ja ir kolegomis iš Lietuvos bei Estijos įgyvendino projektą „Do Peremogi“ („Iki Pergalės“) –  milžinišką nacionaliniu kostiumu vilkinčios ukrainietės merginos neofreską ant Maskvos namų. Būtent Elenos užfiksuotos Zaporižios pabėgėlių centre dirbančios savanorės Tatjanos portretas šiuo metu – vienas įspūdingiausių gatvės meno kūrinių Vilniuje, skelbiantis aiškią žinutę: Vilnius palaiko Ukrainą.

Pėsčiųjų perėjoje šviečiantys stendai pagauna praeivių žvilgsnius. Paroda atidaryta prieš pat NATO viršūnių susitikimą, ją išvys daug miesto svečių. „Simboliška, kad šis tunelis – požeminė perėja – kuri kartu yra ir galima priedanga, vis dėlto veda į šviesą ir saugią užuovėją – vietą, kur susitiks NATO lyderiai. Tai parodo, ką turi iškęsti Ukraina, kad būtų priimta į NATO, o aš tikiu, kad greitu laiku taip ir bus“, – neabejojo L. Šlipavičiūtė.

Paroda „Ukraina yra čia“ įgyvendinta bendromis meno laboratorijos „Kiaurai sienas“ ir spaustuvės „Menų kalvė“ pastangomis. Projektą finansavo Vilniaus miesto savivaldybė.

Paroda veiks dar ne vieną mėnesį. Šviečiantys stendai apsaugoti nuo vandalų išpuolių: konstrukcija padaryta iš tvirtos, atsparios medžiagos, organinio stiklo medžiagą galima lengvai nuvalyti, jei būtų bandoma juos niokoti.

L. Šlipavičiūtės meno kūrinių galima rasti ir kitose atvirose Vilniaus erdvėse. Jos meno projektai „Sienos prisimena“, „Ieškai moters“ šiuolaikiškai ir netradiciškai perkelia meną ir svarbias socialines žinutes ten, kur būna žmonės – į gatves ir viešąsias erdves.

Rinkodaros ir komunikacijos skyrius, vrt@vilnius.lt