Nauji Vilniaus miesto krizių centro padaliniai vaikams – jaukesni ir šeimyniški

Vilniaus mieste pradėjo veikti du nauji bendruomeniniai BĮ „Vilniaus miesto krizių centro“ padaliniai. Nedideliuose iki 8 vaikų priimsiančiuose namuose sukurta saugi ir jauki aplinka vaikams, laikinai paimtiems iš tėvų ar globėjų.

„Paėmimas iš tėvų ar globėjų ir įprastos aplinkos, net jei ji nesaugi ir žalojanti, vaikui yra didžiulis stresas. Šio centro teikiamos paslaugos ypač reikšmingos. Kai šeimoje krizė, vaikui reikia profesionalios, intensyvios specialistų pagalbos, dėmesio išgyvenant pokyčius ir saugios, ramios aplinkos. Nuo šiol vaikai pateks į jaukią, šeimynišką aplinką, kurioje jais rūpinsis šios srities specialistai, psichologai“, – apie bendruomeninius Vilniaus miesto krizių centro namus kalbėjo Vilniaus miesto vicemerė Simona Bieliūnė.

Vilniaus miesto krizių centras – tai pirmoji įstaiga, į kurią patenka vaikai, kai jų tėvams laikinai apribojamos teisės ir jų negali prižiūrėti artimi giminaičiai, emociniais ryšiais susiję asmenys ar budintys globėjai. Šiuose namuose vaikai apgyvendinami laikinai – iki 3 mėnesių. Per tą laiką vaiko teises ginanti institucija priima sprendimus dėl tolesnės jo priežiūros: grąžinti vaiką tėvams ar ieškoti jam globėjų, nustatyti globą (rūpybą).

Nauji bendruomeniniai Vilniaus miesto krizių centro padaliniai įsikūrė Pilaitėje ir Verkiuose. Individualiame name ir kotedže yra svetainė, ne mažiau nei 5 miegamieji kambariai, virtuvė. Centrai labiau primena jaukius namus nei įstaigą. Kiekviename iš jų dirba po 9 specialistus.

Įsigyti šiuos būstus Vilniaus miesto savivaldybei kainavo apie 694 tūkst. Eur.

Iki šiol laikino apgyvendinimo paslauga vaikams buvo teikiama didesnėse patalpose – jose vienu metu galėjo būti apgyvendinta iki 20 vaikų.

Daugiau nei 71 proc. iš nesaugios aplinkos paimamų vaikų apsigyvena pas giminaičius ar kitus pažįstamus asmenis. Dalį priglaudžia laikini globėjai. Anot Vilniaus miesto savivaldybės Socialinių paslaugų skyriaus vedėjos Nadeždos Buinickienės, dviejuose naujuose padaliniuose laikinosios globos vietų užteks visiems vaikams, kuriems tokios paslaugos prireikia.

„Šiais metais vaikų, kuriems prireikia laikinos globos, skaičius labai išaugęs. Pernai vidutiniškai per mėnesį laikinosios globos prireikė 50 vaikų, o šiais metais – jau beveik 66 vaikams. Todėl nauji padaliniai atidaryti pačiu laiku“, – pastebėjo N. Buinickienė.

Vis dėlto, anot N. Buinickienės, naujų globėjų šeimų poreikis išlieka aktualus: „Vis dažniau, kol vaikai būna apsistoję pas laikinus globėjus ar mūsų centre, tėvai sugeba susiimti ir išspręsti problemas. Tai rodo, kad tokia paslauga pasiteisina, padeda tėvams, o vaikai tuo metu būna saugioje aplinkoje.“

Rinkodaros ir komunikacijos skyrius, vrt@vilnius.lt