Kenkėjai apniko Vilniaus Antakalnio egles

Jau keletą metų didėjanti eglynų kenkėjo žievėgraužio tipografo populiacija įsisuko ir į Vilniaus egles. Labiausiai kenkėjų apnikti eglynai Rokantiškėse, Antakalnyje prie Šilo gatvės, Visorių – Bajorų miške, naujas židinys aptiktas Gariūnuose prie Titnago g.

„Vilniuje visur, kur tik auga brandžios eglės, yra didesni ar mažesni šio kenkėjų židiniai. Dėl klimato kaitos, karštesnių vasarų, žievėgraužio tipografo populiacija sparčiai dauginasi. Anksčiau per sezoną šie kenkėjai kiaušinėlius sudėdavo du kartus, dabar jau išsivysto trys generacijos. Nuo žievėgraužio kenčia visa centrinė Europa – Lenkija, Čekija, Vengrija, Vokietija“, – kalbėjo Vilniaus miesto savivaldybės miškininkas Šarūnas Bazys.

Vilniuje siekiant sustabdyti šio kenkėjo plitimą bus kertamos eglės Antakalnio kapinėse, Sapieginės miške, prie Šilo, Viršupio gatvės. Antakalnio kapinėse dėl šio kenkėjo bus iškirsta apie 40 medžių, kai kurių eglių amžius siekia ir šimtą metų.

Žievėgraužis tipografas yra ypač pavojingas miško kenkėjas. Lietuvoje iš visų miško kenkėjų jis gali padaryti didžiausią žalą. Kenkėjo lervos išgraužia takus po medžio žieve, pažeidžia audinius, kuriais medis apsirūpina maisto medžiagomis, ir medis nudžiūsta. Jie apninka egles, labai retai pušis, maumedžius, pociūges. Pirmiausia vabalas apninka brandžius, senus medžius. „Jei matote eglės žievėje skylutes ir šalia smulkias pjuvenas, šis medis jau pasmerktas. Ir net jei jis dar žaliuoja, jį reikia pašalinti, kad kenkėjai toliau neplistų“, – teigė Š. Bazys.

Naikinti kenkėjus bandyta pasitelkti feromonines gaudykles, bet jos, kaip parodė praktika, nėra labai efektyvios. Anot Vilniaus miškininko Š. Bazio, vienintelis efektyvus būdas – atlikti sanitarinius kirtimus, stebėti medžius, ir, aptikus pažeistus, pašalinti, medieną išvežti perdirbimui.

Valstybinės miškų tarnybos duomenimis, eglynus naikinančio vabalo – žievėgraužio tipografo populiacija, lyginant su tuo pačiu 2022 metų laikotarpiu, išaugo dvigubai, o lyginant su 2021 metais – trigubai. Anot specialistų, tokį pagausėjimą lėmė trejus metus pasikartojantys sausų ir kaitrių orų laikotarpiai, pernai rugpjūčio mėnesį vyravę ekstremaliai karšti ir sausi orai bei šių metų balandžio – birželio mėnesiais sausi ir saulėti orai.

Iškirsti miesto miško plotai per trejus metus atsodinami įvairiomis rūšimis: ąžuolais, beržais, pušimis, eglėmis. Tačiau atsodinti galima tik tuomet, kai kenkėjas toje vietoje jau nebeplinta.

Rinkodaros ir komunikacijos skyrius, vrt@vilnius.lt