„Atminti. Rugpjūčio 23-ioji“ – tarptautinė viešoji kampanija totalitarizmų aukoms atminti

Rugpjūčio 23 d. penkioliktą kartą minima Europos totalitarinių režimų aukų atminimo diena, kurią Europos Parlamentas paskelbė Molotovo-Ribentropo pakto metinių proga. Šis dviejų totalitarinių režimų – nacizmo ir komunizmo – susitarimas lėmė milijonų žmonių tragediją. Kaip ir kasmet, Europos atminimo ir solidarumo tinklas kviečia prisijungti prie tarptautinės viešosios kampanijos „Atminti. Rugpjūčio 23-ioji“, kuria siekiama supažindinti europiečius su tragiškais susitarimo padariniais.

Nacistinės Vokietijos ir Sovietų Sąjungos susitarimas 1939 m. atvėrė kelią Antrajam pasauliniam karui ir jo padariniams – nuo masinių trėmimų ir naikinimų iki vergiško darbo, karo nusikaltimų, Holokausto ir etninių valymų. Daugeliui Europos visuomenių tai reiškė vergovės metus, teritorinius, materialinius ir asmeninius nuostolius. Kampanija „Atminti. Rugpjūčio 23-ioji“ kviečia įsiminti šią simbolinę datą bei pažinti iš arčiau žmonių, kurių gyvenimą paženklino kova su totalitarinėmis sistemomis, likimus. Šiam tikslui sukurti trumpametražiai filmo siužetai, skirti įvairių Europos šalių veikėjams.

Šių metų kampanijos herojus – Borisas Romančenko (1926–2022) Holokaustą išgyvenęs ukrainietis, koncentracijos stovyklos kalinys, Rusijos agresijos prieš Ukrainą auka. Ankstesniais metais Europos atminimo ir solidarumo tinklas parengė filmus apie Kazimierzo Moczarskio, Malos Zimetbaum ir Edeko Galińskio, Władysławo Bartoszewskio, Doinos Corneios, Ievos Lase, Jaano Krosso, Milados Horákovos, Julianos Zarchi, Péterio Mansfeldo likimus. Visas šias biografijas vienijo aktyvi pozicija ginant tiesą ir žmogaus orumą.

Filmus lydi žiniasklaidos ir lauko kampanija Europos sostinių centruose, įskaitant Varšuvą, Vilnių ir Berlyną. Europos atminimo ir solidarumo tinklas taip pat parengė rugpjūčio 23-iosios minėjimo atmintinę ir atminimo ženklelius, kuriuos įsisegę pagerbsite milijonus totalitarizmo aukų. Ženkliukai platinami muziejuose ir memorialuose visoje Europoje, jie taip pat bus prieinami Tuskulėnų rimties parko memorialiniame komplekse (Tuskulėnų dvaro rūmai, Žirmūnų g. 1F, Vilnius) ir Kauno IX forto muziejuje (Žemaičių pl. 75, Kaunas). Prisisegdami ženkliuką ar pasidalydami elektronine jo versija socialiniuose tinkluose ar interneto svetainėje, kartu pagerbiame totalitarinių nusikaltimų aukų atmintį.

Didvyriams skirtus vaizdo įrašus, minėjimo atmintinę bei straipsnius rasite čia: https://enrs.eu/august23.

Kampanijos rėmuose Europos atminimo ir solidarumo tinklas ženkliukus bei kampaniją pristatys per 19-ąją Europos jaunimo parlamento EJP Lenkijoje nacionalinę atrankos sesiją Lodzėje (Lenkija).

Europos atminimo ir solidarumo tinklas – tarptautinė iniciatyva, kuria siekiama formuoti diskursą apie XX a. istoriją, tirti, įamžinti ir plačiai suprantamais būdais puoselėti Europos XX a. istoriją, istorinį atminimą, ypatingą dėmesį skiriant diktatūrų, karų ir socialinio pasipriešinimo pavergimui laikotarpiams.