Europos paveldo dienų metu – dėmesys Vilniaus senamiesčiui

Vilniaus senamiestis – UNESCO Pasaulio paveldo vertybė. Čia susitinka praeitis, dabartis ir ateitis. „Kaip, gerbdami ir saugodami praeitį, galime kurti rytojų?“, – klausia  Vilniaus istorinio centro valdymo plano rengėjai ir kviečia miestiečius į specialią dviejų dienų programą, skirtą pažinti Vilniaus senamiesčio vertę bei diskutuoti apie jo išsaugojimo ir tvaraus naudojimo ateities viziją.

Rugsėjo 16 d., šeštadienį, visi kviečiami į pažintinę dieną „Gyvas Vilniaus senamiesčio paveldas: pažink, pajausk, dalykis“. Pirmojoje programos dalyje nuo 12 val. 30 min. vyks speciali 2 val. trukmės ekskursija po Vilniaus senamiestį ir panoraminius apžvalgos taškus, Ekskursijos dalyviai savo akimis pamatysi, kas sudaro Vilniaus istorinio centro išskirtinę visuotinę vertę (IVV). Ekskursiją ves VšĮ „Kultūros paveldo ekspertų asociacija“ atstovės, paveldo ekspertės Giedrė Filipavičienė ir Indrė Baliulytė. Po ekskursijos, 14 val. 40 min., Vilniaus miesto muziejuje vyks trumpos kūrybinės dirbtuvės, kurių dalyviai bus kviečiami kurti Vilniaus senamiesčio verčių žemėlapį. Norintys dalyvauti ekskursijoje kviečiami registruotis iki rugsėjo 11 d. https://forms.office.com/e/JpUtSaqVMt.

Po ekskursijos ir verčių žemėlapio kūrimo miestiečiai nuo 16 val. kviečiami į diskusiją su kviestiniais svečiais: filosofu doc. dr. Nerijumi Mileriu, architektu prof. Audriumi Ambrasu ir geografu doc. dr. Ričardu Skorupsku. Diskusiją apie Vilniaus senamiestį ir jo vertes moderuos architektė Aida Štelbienė, VšĮ „Architektūros kokybės vystymo asociacija“ pirmininkė. Ketinantys stebėti diskusiją gyvai Vilniaus miesto muziejuje kviečiami registruotis https://forms.office.com/e/wHt4F08mq2 . Šią diskusiją bus galima stebėti ir nuotoliniu būdu.

Prieš diskusiją renginio dalyviams bus pristatyti pagrindiniai Vilniaus istorinio centro valdymo plano rengimo akcentai. Juos pristatys projekto koordinatorė paveldo apsaugos specialistė Rugilė Puodžiūnienė. 

Rugsėjo 19 d., antradienį, nuo 18 val. miestiečiai kviečiami į  Energetikos ir technikos muziejų Vilniuje, kuriame vyks nuodugnus Vilniaus istorinio centro valdymo plano strateginių dalių pristatymas ir aptarimas. Paveldo ekspertai ir mylėtojai bus supažindinti su pirminėmis rengiamo dokumento Veiksmų plano priemonėmis bei atnaujinta esamos būklės ir silpnybių, stiprybių, galimybių ir grėsmių (SSGG) analizės medžiaga. Po pristatymų vyks diskusija su dalyviais, skirta aptarti pristatytą medžiagą ir teikti savo siūlymus, komentarus bei pastabas. Maloniai kviečiame registruotis https://forms.office.com/e/D3zcCD6gQK. Pristatymus, išskyrus diskusiją, bus galima stebėti ir nuotoliniu būdu. 

Rugsėjo 19-osios renginys – tai 3-ioji konsultacija su gyventojais dėl rengiamo Vilniaus istorinio centro valdymo plano. Su iki šiol vykusiomis konsultacijomis, apibendrinimais bei kita informacija galite susipažinti svetainėje  www.vilnius.lt/unesco.

Valdymo planas – kas tai?

Valdymo planą privalo turėti visos į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą įrašytos vertybės. Vilniaus istoriniam centrui Pasaulio paveldo statusas suteiktas 1994 m. Šis planas yra strateginio valdymo instrumentas, kurio tikslas – apibrėžti, kaip yra saugoma Vilniaus istorinio centro išskirtinė visuotinė vertė. Vilniaus valdymo plano rengimo projekto koordinatoriai: Vilniaus miesto savivaldybė ir Lietuvos Respublikos kultūros ministerija. Projekto partneriai: UAB „Vilniaus planas“, VšĮ „Vilniaus senamiesčio atnaujinimo agentūra“, Lietuvos nacionalinė UNESCO komisija.

Kontaktiniai asmenys:

Rugilė Puodžiūnienė (rugile.balkaite@gmail.com) (Valdymo plano rengimo koordinatorė)

Beatričė Umbrasaitė (beatrice.umbrasaite@vplanas.lt) (visuomenės dalyvavimo valdymo plano rengime klausimai)